• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julie Christie  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Życie ukryte w słowach (hiszp. La vida secreta de las palabras, ang. The Secret Life of Words) – hiszpański film fabularny z 2005 w reżyserii Isabel Coixet. Główne role w filmie odtwarzali Sarah Polley, ulubiona aktorka Coixet, oraz Tim Robbins. Film dedykowany jest duńskiej lekarce Inge Genefke i jej centrum rehabilitacji ofiar tortur.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Julie Frances Christie (ur. 14 kwietnia 1941 w Asam) – brytyjska aktorka, laureatka Nagrody Akademii Filmowej za rolę w filmie Darling.

  Urodziła się w Indiach, w czasach gdy były one brytyjską kolonią, w rodzinie plantatora herbaty. Studiowała w Central School of Speech and Drama. Karierę rozpoczęła w 1961 rolą w serialu BBC A jak Andromeda. Sławę przyniosły jej kreacje w dziełach Johna Schlesingera Billy Kłamca (z Tomem Courtenayem) i Darling. W drugim z tych filmów zagrała Dianę Scott, cyniczną młodą kobietę, która swe wdzięki wykorzystuje do zrobienia kariery. Za kreację została uhonorowana Oscarem. Inne znaczące jej filmy z połowy lat 60. to Doktor Żywago oraz Fahrenheit 451. Stała się jednym z symboli dekady.

  Robert Wyatt, właśc. Robert Ellidge Wyatt (ur. 28 stycznia 1945 w Bristolu) – muzyk, wokalista, autor tekstów, kompozytor, jeden z reformatorów brytyjskiego progresywnego rocka.Marzyciel (ang. Finding Neverland) – film z 2004 roku, opowiadający opartą na faktach historię pisarza Jamesa Matthew Barriego – autora Piotrusia Pana.

  Na początku lat 70. była związana z aktorem Warrenem Beattym i przez pewien czas mieszkała w Stanach Zjednoczonych. Wspólnie wystąpili w McCabe i pani Miller oraz Szamponie.

  Spis treści

 • 1 Ciekawostki
 • 2 Filmografia
 • 2.1 Filmy fabularne
 • 2.2 Seriale telewizyjne
 • 3 Linki zewnętrzne
 • Alfreda Benge (ur. w 1940 w Austrii) – poetka, malarka, autorka tekstów piosenek, ilustratorka, projektantka okładek płyt.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Belfegor - upiór Luwru (franc. Belphégor – Le fantôme du Louvre, tytuły alternatywne: Belphegor – Ghost of the Louvre, Belphegor – Curse of the mummy) to francuski thriller przygodowy wyprodukowany w latach 2000-2001. Jest oparty na powieści Arthura Bernède pod tytułem Belfegor.
  Troja – film fabularny z 2004 roku będący adaptacją Iliady Homera z dodatkowymi wątkami zaczerpniętymi z Odysei oraz Eneidy Wergiliusza.
  Harry Potter i więzień Azkabanu (ang. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) – film fantasy, na podstawie książki Joanne K. Rowling pod tym samym tytułem.
  Sir Thomas Daniel "Tom" Courtenay (ur. 25 lutego 1937 w Kingston upon Hull w Anglii) – angielski aktor. Sławę przyniosły mu role Colina Smitha w filmie Samotność długodystansowca (1962) i Paszy Antipowa w filmie Doktor Żywago (1965). W lutym 2001 Królowa Elżbieta II nadała aktorowi szlachectwo za 40 lat pracy w kinie i teatrze. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Hull . W 1992 roku zagrał polskiego antropologa Bronisława Malinowskiego w serialu Kroniki młodego Indiany Jonesa.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Spotkanie z Jezusem (ang. The Miracle Maker, ros. Чудотворец, 2000) – brytyjsko-rosyjski film animowany, połączenie filmu lalkarskiego i animowanego. Film opowiada historię życia Jezusa Chrystusa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.