• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julie Bishop

  Przeczytaj także...
  Lobethal. miejscowość w stanie Australia Południowa położona 42 km na wschód od Adelaide. Założona w 1841 przez niemieckich emigrantów nazwa miasta oznacza "dolina chwały". Według spisu z 2006 miejscowość miała 1836 mieszkańców.Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.
  Gabinet cieni "rząd oczekujący" – skład rządu formułowany przez partie opozycyjne, gotowy przejąć władzę w razie zwycięstwa wyborczego danej partii. Polega na tym, że każdy członek rządu ma odpowiadający mu "cień" w opozycji.

  Julie Bishop (ur. 17 lipca 1956 w Lobethal) – australijska polityk, w latach 2003-2007 członkini gabinetu Johna Howarda, od 2007 wicelider Liberalnej Partii Australii, w latach 2007-2013 wicelider opozycji. Od 18 września 2013 do 24 sierpnia 2018 była ministrem spraw zagranicznych Australii.

  Murdoch University - australijska państwowa uczelnia wyższa z siedzibą w Perth. Rozpoczęła działalność w 1975 roku (decyzja o jej utworzeniu zapadła dwa lata wcześniej), jako drugi uniwersytet w stanie Australia Zachodnia. Jej patronem jest Walter Murdoch, australijski anglista i eseista, uważany za osobę niezwykle zasłużoną dla środowisk akademickich w tej części Australii. Uniwersytet kształci ok. 12,5 tysiąca studentów, w tym około 4/5 na studiach licencjackich. Zatrudnia ok. 1300 pracowników naukowych.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

  Edukacja i praca zawodowa[ | edytuj kod]

  Julie Bishop urodziła się w 1956 w Lobethal w Australii Południowej. Uczęszczała do szkoły podstawowej Basket Range Primary School oraz średniej St Peter’s Girls’ School. W 1978 ukończyła prawo na University of Adelaide. W 1996 kształciła się w dziedziny zarządzania na Harvard Business School w Bostonie.

  Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych. Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Po studiach pracowała w kancelarii prawniczej w Adelaide. W 1983 przeniosła się do Perth, gdzie do 1998 pracowała jako prawnik w firmie Clayton Utz, specjalizując w prawie handlowym. W 1994 objęła stanowisko dyrektora zarządzającego oddziału tej firmy w Perth. W tym czasie reprezentowała ją na konferencjach prawniczych w Bostonie, Waszyngtonie, Meksyku, Amsterdamie, Wiedniu, Santiago, Kuala Lumpur i Sydney.

  Premier Australii – de facto najważniejsze stanowisko we władzy wykonawczej na szczeblu federalnym w Australii, a także w całym systemie politycznym tego państwa. Formalnie premiera powołuje gubernator generalny Australii w imieniu królowej Australii. W praktyce funkcję tę niemal automatycznie obejmuje lider partii lub koalicji mającej najwięcej miejsc w Izbie Reprezentantów. Niemal równocześnie gubernator generalny powołuje na wniosek premiera gabinet. W skład rządu wchodzą również ministrowie niższej rangi (struktura władzy wykonawczej jest w Australii w znacznej mierze wzorowana na rozwiązaniach brytyjskich).Australia Południowa – jeden ze stanów Australii, położony jest w centralno-południowej części kontynentu australijskiego, u brzegów Oceanu Południowego. Ma obszar 1 043 514 km². Stolicą Australii Południowej jest Adelaide, znana jako "City of Churches" (Miasto Kościołów). Australia Południowa została założona jako kolonia Wielkiej Brytanii w 1836 roku i przyłączyła się do Związku Australijskiego (Australii) w 1901. Ludność Południowej Australii to w przybliżeniu 1,60 mln osób (IX 2008), większość z nich mieszka w stolicy stanu, w pobliżu brzegu oceanu i wzdłuż rzeki Murray .

  Działalność polityczna[ | edytuj kod]

  W latach 1993-1996 była liderem regionalnych struktur Partii Liberalnej w Perth. Od 1997 do 1998 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej partii. W 1998 została wybrana delegatem na Konwencję Konstytucyjną w Canberze, dotyczącą przekształcenia Australii w republikę. Kilka miesięcy później uzyskała poparcie Partii Liberalnej w wyborach parlamentarnych. W wyborach w październiku 1998 zdobyła mandat do Izby Reprezentantów w okręgu Curtin w Australii Zachodniej. W wyborach parlamentarnych w 2001, 2004, 2007 oraz 2010 odnawiała mandat deputowanej.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.

  W 2000 oraz w 2002 była obserwatorem z ramienia Wspólnoty Narodów w czasie wyborów parlamentarnych i prezydenckich w Zimbabwe.

  Od 7 października 2003 do 27 stycznia 2006 zajmowała stanowiska ministra ds. osób starszych w rządzie premiera Johna Howarda. Następnie, od 27 stycznia 2006 do 3 grudnia 2007 pełniła w jego gabinecie urząd ministra edukacji, nauki i szkoleń oraz ministra ds. kobiet.

  Po przegranej Partii Liberalnej w wyborach w 2007, 29 listopada 2007 została wiceliderem partii, a 6 grudnia wiceliderem opozycji w parlamencie. W gabinecie cieni pełniła funkcję ministra ds. zatrudnienia, biznesu i stosunków w miejscu pracy (od 6 grudnia 2007 do 22 września 2008), ministra skarbu (od 22 września 2008 do 16 lutego 2009) oraz ministra spraw zagranicznych (od 16 lutego 2009).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Malcolm Bryant Turnbull (ur. 24 października 1954), australijski polityk i prawnik, lider opozycji i lider Liberalnej Partii Australii od 16 września 2008 do 1 grudnia 2009. Minister środowiska i zasobów wodnych w 2007.

  Po powrocie LPA do władzy we wrześniu 2013 objęła tekę szefowej australijskiej dyplomacji. Zachowała ten urząd również po tym, jak Tony’ego Abbotta zastąpił na stanowisku premiera Malcolm Turnbull.

  Julie Bishop jest członkiem Australian Institute of Management (Australijski Instytut Zarządzania). Wchodziła w skład różnych instytucji i organizacji; była przewodniczącą Trybunału Apelacyjnego ds. Planowania Miejskiego w Australii Zachodniej (1994-1998), członkiem senatu Murdoch University, dyrektorem Special Broadcasting Service (publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego w Australii), członkiem Komitetu Rozwoju Gospodarczego Australii (CEDA WA), wiceprzewodniczącą fundacji Western Australian Museum Foundation.

  Izba Reprezentantów Australii (Australian House of Representatives) - izba niższa Parlamentu Australii, składająca się ze 150 członków wybieranych na trzyletnią kadencję. Deputowani wybierani są w jednomandatowych okręgach wyborczych z zastosowaniem ordynacji preferencyjnej (tzw. proporcjonalnego wyboru przedstawiciela).Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ben Doherty, Julie Bishop resigns as foreign affairs minister after failed leadership bid, The Guardian, 26 sierpnia 2018 [dostęp 2019-02-19] (ang.).
  2. About Julie (ang.). About Julie. [dostęp 2010-08-23].
  3. The Hon Julie Bishop MP, Member for Curtin (WA) (ang.). aph.gov.au - Parliament of Australia. [dostęp 2010-08-23].
  4. CV (ang.). julie-bishop.com. [dostęp 2010-08-23].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang.)
 • Canberra (wym. [ˈkænbᵊrə] lub [ˈkænbɛrə]), Kanbera – stolica Australii, miasto leżące w odległości 280 km od Sydney i 660 km od Melbourne w obrębie Australijskiego Terytorium Stołecznego. Jest największym miastem Australii położonym w środku lądu i 8. co do wielkości miastem kraju. Canberra ma 457 563 mieszkańców (2018). Zimbabwe, Republika Zimbabwe (Republic of Zimbabwe), dawniej Rodezja – państwo położone w południowej Afryce. Jego stolicą jest Harare. Prezydentem kraju jest Robert Mugabe. Około 98% ludności stanowią czarnoskórzy, biali zaś 2%.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wspólnota Narodów (ang. The Commonwealth, także Commonwealth of Nations; do 1949 Wspólnota Brytyjska, British Commonwealth i Brytyjska Wspólnota Narodów, British Commonwealth of Nations) – międzynarodowa organizacja powstała w 1931, gdy przyjęty został Statut Westminsterski. Obecnie zrzesza ona niepodległe kraje, z których większość była w ubiegłych wiekach częścią brytyjskiego imperium kolonialnego. Część z nich to dawne dominia brytyjskie.
  Adelaide (wym. [ˈædəleɪd]), egzonim wariantowy: Adelajda – miasto w Australii, stolica stanu Australia Południowa, położone nad Oceanem Indyjskim u ujścia rzeki Torrens. Piąte co do wielkości miasto w Australii z liczbą ludności wynoszącą 1,35 mln mieszkańców. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, temperatury w dzień wahają się od 15 °C w lipcu do około 29 °C w styczniu.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Santiago (potocznie Santiago de Chile) – stolica Chile położona w środkowej części kraju, na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho, administracyjnie należąca do regionu Metropolitana. Santiago jest największym miastem kraju, mieszka tam trzecia część ludności państwa, około 5,4 mln. mieszkańców (według danych z 2012 roku).
  Izba Reprezentantów Australii składa się ze 150 członków wybieranych na trzyletnią kadencję w jednomandatowych okręgach wyborczych z zastosowaniem proporcjonalnego wyboru (ordynacji preferencyjnej). W związku tym, obszar kraju podzielony jest na potrzeby wyborów do Izby na 150 okręgów.
  Kuala Lumpur (mal. błotniste ujście) – stolica Malezji i jej największe miasto, położone w środkowej części Półwyspu Malajskiego. Kuala Lumpur tworzy specjalny, wydzielony dystrykt Kuala Lumpur. Jest to enklawa na terenie stanu Selangor.
  Australia Zachodnia – największy stan Australii, jego powierzchnia pokrywa prawie jedną trzecią powierzchni kontynentu australijskiego. Graniczy z Australia Południową i Terytorium Północnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.