• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julianpol

  Przeczytaj także...
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Droga krajowa nr 43 – droga krajowa przebiegająca przez województwa: łódzkie, opolskie i śląskie o długości 75,5 km. Łączy Wieluń z Częstochową. Droga ma wspólny odcinek z drogą nr 42 pomiędzy Rudnikami a Jaworznem o długości ok. 4 km oraz krótki wspólny odcinek z drogą nr 46 w Częstochowie.

  Julianpolwieś sołecka w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie oleskim, w gminie Rudniki.

  Przez wieś przebiega ruchliwa droga krajowa nr 43 łącząca Częstochowę z Wieluniem. W końcu września 2007, w starej szkole podstawowej powstał tutaj Ośrodek Wychowawczy dla trudnej młodzieży.

  Historia[ | edytuj kod]

  Przed wybuchem II wojny światowej wieś znajdowała się przy granicy polsko-niemieckiej. Po wybuchu wojny i zajęciu terytorium przez III Rzeszę wieś została przemianowana na Siemensrich. 26 czerwca 1940 roku mieszkańcy zostali siłą wysiedleni przez niemieckich żandarmów. Część mieszkańców została wysłana w głąb Niemiec na przymusową pracę. Z 36 rozdrobnionych polskich gospodarstw Julianpola połączono ziemię i utworzono z nich 15 farm dla Niemców z Ukrainy.

  Częstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba powiatu częstochowskiego. W latach 1975-1999 była stolicą województwa częstochowskiego. Po reformie administracyjnej w 1999 została włączona do województwa śląskiego.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Po wojnie, pod koniec 1944, część mieszkańców powróciła w swoje ojczyste strony.

  W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie częstochowskim.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Województwo opolskie – jedno z 16 województw w Polsce. Obejmując obszar o powierzchni 9412 km² jest obecnie najmniejszym województwem w Polsce. Według danych z 30 czerwca 2010 r. miało 1 029 894 mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Opole.
  Województwo częstochowskie – polskie województwo ze stolicą w Częstochowie isteniejące w latach 1975–1998, jedno z 49 ówcześnie istniejących.
  Wieluń (łac. Velun, ros. Велюнь, jid. וויעלון, czes. Věluň) – miasto w woj. łódzkim, na krańcu Wyżyny Wieluńskiej, siedziba powiatu wieluńskiego oraz gminy Wieluń.
  Powiat oleski - powiat w Polsce (w północno-wschodniej części województwa opolskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Olesno.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.