• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julianne Moore  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Motyl Still Alice (ang. Still Alice) − amerykańsko-francuski niezależny film dramatyczny z 2014 w reżyserii i według scenariusza Richarda Glatzera i Washa Westmorelanda, adaptacja powieści Motyl (2007) Lisy Genovy. As the World Turns – amerykański serial telewizyjny, emitowany od 2 kwietnia 1956 roku. Po zdjęciu z anteny serialu Guiding Light była to najdłuższa emitowana telewizyjna opera mydlana.

  Julianne Moore, właśc. Julie Anne Smith (ur. 3 grudnia 1960 w Fayetteville) – amerykańska aktorka i producentka filmowa. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Pucharu Volpiego dla najlepszej aktorki na 59. MFF w Wenecji za rolę w filmie Daleko od nieba (2002), Srebrnego Niedźwiedzia na 53. MFF w Berlinie za rolę w Godzinach (2002), nagrody aktorskiej na 67. MFF w Cannes za rolę w Mapach gwiazd (2014) oraz Złotego Globu i Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w Motylu Still Alice (2014).

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Fort Bragg w pobliżu Fayetteville w Karolinie Północnej, jest córką imigrantki ze Szkocji Anne Love, z zawodu pracownika socjalnego, i Petera Moore’a Smitha, prawnika wojskowego, sędziego, pilota helikoptera i pułkownika armii USA. Ma młodszą siostrę Valerie i młodszego brata, pisarza Petera Moore’a Smitha III.

  Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki (wł. Coppa Volpi per la migliore interpretazione femminile) – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za najlepszą rolę kobiecą spośród filmów konkursu głównego. Wyróżnienie, nazwane na cześć założyciela festiwalu hrabiego Giuseppe Volpiego, przyznaje międzynarodowe jury. Nazwa i forma nagrody funkcjonuje od trzeciej edycji imprezy, czyli od 1935 - wcześniej przyznawano aktorkom Złote Medale. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Ze względu na zawód ojca mieszkała w różnych miejscach na terenie Stanów Zjednoczonych i Niemczech. Ukończyła Jeb Stuart High School w Falls Church w stanie Wirginia i Frankfurt American High School we Frankfurcie (w 1979). Otrzymała licencjat w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Bostońskim. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Nowego Jorku.

  Ewolucja (ang. Evolution) – amerykańska komedia fantastyczna w reżyserii Ivana Reitmana z roku 2001. W ramach jego kontynuacji powstał krótkotrwały serial animowany Alienators: Evolution Continues.Benny i Joon (ang. Benny & Joon) – amerykańska komedia romantyczna z 1993 roku w reżyserii Jeremiaha S. Chechika. Film opowiada o miłości niezrównoważonej emocjonalnie Joon i ekscentrycznego Sama. W ich role wcielili się Mary Stuart Masterson i Johnny Depp. Naodpiekuńczego brata Joon, Benny’ego, zagrał Aidan Quinn.

  W Nowym Jorku pracowała jako kelnerka.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Karierę aktorską rozpoczęła w 1983 rolą drugoplanową w operze mydlanej As the World Turns, za którą otrzymała Daytime Emmy Award w 1988. Na początku lat 90. zaczęła pojawiać się w drugoplanowych rolach filmowych, osiągając uznanie występami w kilku produkcjach niezależnych. Występ w Boogie Nights (1997) przyniósł jej rozgłos oraz nominacje do kilku najważniejszych nagród. Z powodzeniem kontynuowała karierę występując w filmach Magnolia czy Koniec romansu. Za role zdradzonej żony w obrazie Daleko od nieba i nieszczęśliwej w małżeństwie ciężarnej żony w dramacie Godziny otrzymała w tym samym roku dwie nominacje do Oscara. W 2009 nominowana była do Złotego Globu za drugoplanową rolę w filmie Samotny mężczyzna. W 2015 otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie Motyl Still Alice.

  Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy. 53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach 6-16 lutego 2003 roku. Imprezę otworzył pokaz amerykańskiego musicalu Chicago w reżyserii Roba Marshalla. W konkursie głównym zaprezentowano 22 filmy pochodzące z 12 różnych krajów.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był John Gould Rubin (1986–1995), w 2003 poślubiła Barta Freundlicha, z którym ma dwoje dzieci.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mapy gwiazd (tyt. oryg. Maps to the Stars, 2014) − amerykańsko-kanadyjsko-niemiecko-francuski film dramatyczny w reżyserii Davida Cronenberga. Adaptacja powieści Dead Stars pióra Bruce’a Wagnera, który jest również autorem scenariusza filmu.
  Chloe – amerykański thriller erotyczny z 2009 roku w reżyserii Atoma Egoyana. Remake francuskiego filmu Nathalie... z 2003 roku. Oglądanie tego filmu jest dozwolone od 16 lat (wg KRRiT).
  Picasso – twórca i niszczyciel - amerykański film biograficzny z 1996 roku na podstawie powieści Arianny Stassinopoulos Huffington. Film przedstwia życie Picassa w okresie związku z Françoise Gilot.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Gloria Marie Steinem (ur. 25 marca 1934) – amerykańska feministka, dziennikarka, założycielka feministycznego magazynu Ms. Autorka artykułu „After Black Power, Women’s Liberation”. Pracowała dla CIA jako szpieg.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  The Edge of Night - amerykański serial telewizyjny emitowany od 2 kwietnia 1956 do 28 grudnia 1984 roku. Początkowo nadawany na kanale CBS (1956-1975), z czasem został przeniesiony na antenę stacji ABC (1975-1984). Doczekał się 7420 odcinków. Jego twórcą był Irving Vendig (zm. w 1995). Serial zadebiutował dokładnie tego samego dnia, miesiąca i roku, co inna amerykańska opera mydlana - As the World Turns.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.