Julianne Moore

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Julianne Moore, właśc. Julie Anne Smith (ur. 3 grudnia 1960 w Fayetteville) – amerykańska aktorka i producentka filmowa. Laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Pucharu Volpiego dla najlepszej aktorki na 59. MFF w Wenecji za rolę w filmie Daleko od nieba (2002), Srebrnego Niedźwiedzia na 53. MFF w Berlinie za rolę w Godzinach (2002), nagrody aktorskiej na 67. MFF w Cannes za rolę w Mapach gwiazd (2014) oraz Złotego Globu i Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w Motylu Still Alice (2014).

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Nagroda BAFTA dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej przyznawana jest od 1952 roku. W latach 1952-67 przyznawana była dla najlepszej aktorki brytyjskiej i zagranicznej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodziła się w Fort Bragg w pobliżu Fayetteville w Karolinie Północnej, jest córką imigrantki ze Szkocji Anne Love, z zawodu pracownika socjalnego, i Petera Moore’a Smitha, prawnika wojskowego, sędziego, pilota helikoptera i pułkownika armii USA. Ma młodszą siostrę Valerie i młodszego brata, pisarza Petera Moore’a Smitha III.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki (wł. Coppa Volpi per la migliore interpretazione femminile) – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za najlepszą rolę kobiecą spośród filmów konkursu głównego. Wyróżnienie, nazwane na cześć założyciela festiwalu hrabiego Giuseppe Volpiego, przyznaje międzynarodowe jury. Nazwa i forma nagrody funkcjonuje od trzeciej edycji imprezy, czyli od 1935 - wcześniej przyznawano aktorkom Złote Medale.

Ze względu na zawód ojca mieszkała w różnych miejscach na terenie Stanów Zjednoczonych i Niemczech. Ukończyła Jeb Stuart High School w Falls Church w stanie Wirginia i Frankfurt American High School we Frankfurcie (w 1979). Otrzymała licencjat w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Bostońskim. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Nowego Jorku.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

W Nowym Jorku pracowała jako kelnerka.

Kariera[ | edytuj kod]

Karierę aktorską rozpoczęła w 1983 rolą drugoplanową w operze mydlanej As the World Turns, za którą otrzymała Daytime Emmy Award w 1988. Na początku lat 90. zaczęła pojawiać się w drugoplanowych rolach filmowych, osiągając uznanie występami w kilku produkcjach niezależnych. Występ w Boogie Nights (1997) przyniósł jej rozgłos oraz nominacje do kilku najważniejszych nagród. Z powodzeniem kontynuowała karierę występując w filmach Magnolia czy Koniec romansu. Za role zdradzonej żony w obrazie Daleko od nieba i nieszczęśliwej w małżeństwie ciężarnej żony w dramacie Godziny otrzymała w tym samym roku dwie nominacje do Oscara. W 2009 nominowana była do Złotego Globu za drugoplanową rolę w filmie Samotny mężczyzna. W 2015 otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie Motyl Still Alice.

Ewolucja (ang. Evolution) – amerykańska komedia fantastyczna w reżyserii Ivana Reitmana z roku 2001. W ramach jego kontynuacji powstał krótkotrwały serial animowany Alienators: Evolution Continues.Benny i Joon (ang. Benny & Joon) – amerykańska komedia romantyczna z 1993 roku w reżyserii Jeremiaha S. Chechika. Film opowiada o miłości niezrównoważonej emocjonalnie Joon i ekscentrycznego Sama. W ich role wcielili się Mary Stuart Masterson i Johnny Depp. Naodpiekuńczego brata Joon, Benny’ego, zagrał Aidan Quinn.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był John Gould Rubin (1986–1995), w 2003 poślubiła Barta Freundlicha, z którym ma dwoje dzieci.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Wirginia (ang. Virginia) – stan w Stanach Zjednoczonych na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Prawie dwie trzecie Wirginii jest zalesione, a branże związane z lasami zapewniają 17 mld dolarów rocznego przychodu dla gospodarki Wirginii (2% PKB), oraz ponad 100 tys. miejsc pracy.
Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.
53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach 6-16 lutego 2003 roku. Imprezę otworzył pokaz amerykańskiego musicalu Chicago w reżyserii Roba Marshalla. W konkursie głównym zaprezentowano 22 filmy pochodzące z 12 różnych krajów.
Mapy gwiazd (tyt. oryg. Maps to the Stars, 2014) − amerykańsko-kanadyjsko-niemiecko-francuski film dramatyczny w reżyserii Davida Cronenberga. Adaptacja powieści Dead Stars pióra Bruce’a Wagnera, który jest również autorem scenariusza filmu.
Chloe – amerykański thriller erotyczny z 2009 roku w reżyserii Atoma Egoyana. Remake francuskiego filmu Nathalie... z 2003 roku. Oglądanie tego filmu jest dozwolone od 16 lat (wg KRRiT).
Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
Picasso – twórca i niszczyciel - amerykański film biograficzny z 1996 roku na podstawie powieści Arianny Stassinopoulos Huffington. Film przedstwia życie Picassa w okresie związku z Françoise Gilot.

Reklama