• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julian Tarnawski

  Przeczytaj także...
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Horodenka (ukr. Городенка) – miasto i stolica rejonu w obwodzie iwanofrankowskim Ukrainy, 9,8 tys. mieszkańców (2001).
  Zbrodnia katyńska (ros. Катынский расстрел, ang. Katyn massacre) – zbrodnia komunistyczna polegająca na rozstrzelaniu wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych ze zbrodnią katyńską nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Julian Franciszek Tarnawski (ur. 29 stycznia 1908 r, zm. 9 kwietnia 1940) - sędzia w Rudkach koło Lwowa, porucznik rezerwy Wojska Polskiego, zamordowany w Katyniu przez NKWD.

  Rudki (ukr. Рудки) – miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, w rejonie samborskim, do 1945 w Polsce, w województwie lwowskim, siedziba powiatu rudeckiego.Złoczów (ukr. Золочів, ros. Золочев, jidysz זלאָטשעװ, Złoczew) – miasto w obwodzie lwowskim Ukrainy, stolica rejonu złoczowskiego. Położony nad rzeką Złoczówka [dopływem Bugu) w paśmie wzgórz Woroniaków i Gołogór; ważna stacja kolejowa na linii Lwów – Tarnopol. 22,4 tys. mieszkańców (szacunek na 2006).

  Życiorys[]

  Urodził się w wsi Okno w powiecie Horodenka (w II RP na terenie woj. stanisławowskiego), jako syn Jana i Julii z Pietraszewskich.

  W 1930 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po odbyciu aplikacji sędziowskiej został sędzią w Rudkach koło Lwowa.

  Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty przy 17 Pułku Piechoty. 1 grudnia 1932 mianowany podporucznikiem, a 1 stycznia 1937 - porucznikiem. Przydzielony do 52 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Złoczowie jako porucznik rezerwy.

  Po agresji III Rzeszy na Polskę powołany do wojska. W wyniku napaści sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, przekazany NKWD i wywieziony w głąb Rosji. Zamordowany w Katyniu przez NKWD strzałem w tył głowy 9 kwietnia 1940 roku.

  Post Mortem[]

  Po odkryciu mogił katyńskich wiosną 1943 roku udało się zindentyfikować ciało por. Juliana Tarnawskiego. Władze niemieckie oznaczyły ciało por. Tarnawskiego numerem AM 1537, oznaczającą lokalizację zwłok w zbiorowej mobile.

  Życie prywatne[]

  Był żonaty z z Heleną Chabałowską, miał córkę Halinę.

  Bibliografia[]

 • http://www.katedrapolowa.pl
 • http://www.radaopwim.gov.pl
 • CAW, AP 2500, 5827
 • MiD WIH, L.W. 022/3 z 9 IV 1940
 • AM 1537. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.142 sek.