• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julian Sutor

  Przeczytaj także...
  Habilitacja (z łac. habilitas – zdatność, zręczność) – posiadające różny zakres, w zależności od sytuacji prawnej w danym kraju, uprawnienie do:Wesoła – dzielnica Warszawy, włączona do miasta 27 października 2002, wcześniej oddzielne miasto. Leży w południowo-wschodniej części miasta i graniczy z warszawskimi dzielnicami Rembertów i Wawer.
  Nauki prawne – zbiór nauk społecznych zawierających elementy nauk humanistycznych i nauk ścisłych, zajmujących się prawem.

  Julian Sutor (ur. 18 lutego 1931 w Słupi, zm. 21 czerwca 2020 w Warszawie) – doktor habilitowany nauk prawnych, dyplomata, ambasador tytularny, wykładowca i autor książek naukowych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ukończył studia na Wydziale Dyplomatyczno-Konsularnym Szkoły Głównej Służby Zagranicznej w Warszawie. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w którym przepracował 52 lata (do 2006), w tym połowę czasu na placówkach dyplomatycznych, m.in. w Belgradzie, gdzie od 31 lipca 1992 do września 1996 kierował placówką jako chargé d’affaires. Pełnił także funkcje dyrektorskie w MSZ. Posiada stopień ambasadora tytularnego, najwyższy w polskiej służbie dyplomatycznej.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Słupia – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Jodłownik. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

  W 2013 habilitował się w zakresie nauk prawnych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na podstawie pracy Immunitet państwa. Jest autorem licznych prac naukowych oraz podręczników akademickich, głównie z dziedziny prawa dyplomatycznego i konsularnego oraz wykładowcą uniwersyteckim.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Pochowany na cmentarzu w Starej Miłosnej.

  Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • Julian Sutor, Etykieta dyplomatyczna z elementami protokółu i ceremoniałów, Warszawa 2016, wyd. I, ​ISBN 978-83-264-9472-7
 • Julian Sutor, Prawo dyplomatyczne i konsularne, Warszawa 2019, wyd. XIII, ​ISBN 978-83-8160-129-0
 • Julian Sutor, Immunitet Państwa, Warszawa 2011, ​ISBN 978-83-7151-032-8
 • Julian Sutor, Leksykon dyplomatyczny, Warszawa 2017, wyd III, ​ISBN 978-83-8017-151-0
 • Julian Sutor, Korespondencja dyplomatyczna, 2017, wyd. V, ​ISBN 978-83-8017-173-2
 • Julian Sutor, Immunitety i przywileje Rady Europy i Wspólnot Europejskich, Warszawa 2000, ​ISBN 839-12-7171-4
 • Julian Sutor, Ruch państw niezaangażowanych, Warszawa 1984, ​ISBN 830-51-1332-9
 • Julian Sutor, Pokojowe załatwianie sporów międzynarodowych, Wrocław 1979
 • Julian Sutor, Przywileje i immunitety międzynarodowe, Warszawa 1973
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. KRS 0000142762.
  2. Julian Sutor, Warszawa, 25.06.2020 - nekrolog, nekrologi.wyborcza.pl, 25 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-25].
  3. Ambasada, belgrad.msz.gov.pl [dostęp 2019-07-21].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dr hab. Julian Sutor, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2019-07-21].
 • Biogram na stronie Fundacji Pułaskiego
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Szkoła Główna Służby Zagranicznej - polska uczelnia wyższa z siedzibą w Warszawie. Działała w latach 1950-1961, stawiając sobie za cel kompleksowe szkolenie przyszłych kadr polskiej dyplomacji. Obecnie jej działalność budzi mieszane oceny. Z jednej strony stanowiła kuźnię kadr dla stalinowskiego państwa, ale z drugiej jej absolwenci uważani byli na forum międzynarodowym za wysokiej klasy fachowców, zaś wielu z nich stanęło potem w pierwszym rzędzie twórców polskiej nauki o stosunkach międzynarodowych, m.in. prof. Józef Kukułka czy prof. Janusz Symonides. Do jej idei ma nawiązywać Akademia Dyplomatyczna stworzona w 2002 przy polskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a obecnie stanowiąca część Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych – resort odpowiedzialny za kształtowanie i prowadzenie polityki zagranicznej R.P. Do zadań Ministra Spraw Zagranicznych należy:
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.