• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julian Sands  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Fetyszyzm − rodzaj parafilii seksualnej polegający na uzyskiwaniu satysfakcji seksualnej głównie lub wyłącznie w wyniku kontaktu z obiektem pobudzającym − fetyszem.Gwiezdne wrota (ang. Stargate SG-1) – amerykańsko-kanadyjski serial fantastyczno-naukowy z 1997 roku, który powstał na podstawie filmu kinowego z roku 1994 – Gwiezdne wrota. Serial ten został zrealizowany przez Metro-Goldwyn-Mayer i jest najdłużej (nieprzerwanie) nadawanym serialem science fiction w historii telewizji. W 2004 roku ukazał się spin-off – Gwiezdne wrota: Atlantyda, w roku 2009 Gwiezdne wrota: Wszechświat. W roku 2008 powstały dwa filmy fabularne – Stargate: The Ark of Truth oraz Stargate: Continuum.

  Julian Richard Morley Sands (ur. 4 stycznia 1958 w Otley w hrabstwie West Yorkshire) – brytyjski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta i reżyser.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Dorastał wraz z czterema braćmi. Uczęszczał do Lord Wandsworth College w Hampshire, a potem kontynuował naukę w Forum Theatre Company, w 1979 roku ukończył Central School of Speech and Drama w Londynie, gdzie spotkał swoją przyszłą pierwszą żonę i Dereka Jarmana, który zaangażował go do teledysku Marianne Faithfull „Broken English” (1979).

  Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.Szpital Dobrej Nadziei (ang. Chicago Hope, 1994-2000) – amerykański serial telewizyjny o tematyce medycznej, wyprodukowany i nadawany przez telewizję CBS. Pomysłodawcą serialu jest David E. Kelley.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Występował na londyńskiej scenie Forum Theatre Company, zanim zadebiutował na dużym ekranie w komediodramacie wojennym Parada szeregowców (Privates on Parade, 1982) jako wspinacz marynarz. Jego pierwszą dużą rolą był Guy Lough w miniserialu Żonaty (A Married Man, 1983) z Anthonym Hopkinsem. Następnie pojawił się w komedii Jankes na Oksfordzie (Oxford Blues, 1984) z Robem Lowe. Kinowa kariera rozwinęła się, po jego roli fotografa Jona Swaina w dramacie historyczno-wojennym Rolanda Joffé Pola śmierci (The Killing Fields, 1984), a potem jako ekscentryczny elegant George Emerson w adaptacji powieści E.M. Forstera Pokój z widokiem (A Room with a View, 1985) Jamesa Ivory’ego z Heleną Bonham Carter. Można go było zobaczyć także na małym ekranie w serialach BBC: Gra na dzisiaj (Play for Today, 1982) i Skrzynka przyjemności (The Box of Delights, 1984), dramacie telewizyjnym Poślubiony człowiek (A Married Man, 1984) z Anthonym Hopkinsem, melodramacie NBC Romans w Orient Expressie 125 (Romance on the Orient Express, 1985) z Cheryl Ladd. W 1987 przeniósł się do Hollywood, które podbił tytułową rolą w filmie Czarnoksiężnik (Warlock, 1989) z Lori Singer i sequelu Czarnoksiężnik 2 (Warlock II: The Armageddon, 1993) z udziałem Joanny Pacuły.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Anne Rice, autorka książki Wywiad z wampirem, chciała, by to on, a nie Tom Cruise, zagrał Lestata w filmowej adaptacji powieści. Zagrał później w takich produkcjach jak Arachnofobia (Arachnophobia, 1990), Uwięziona Helena (Boxing Helena, 1993) z Sherilyn Fenn jako psychopatyczny lekarz z fetyszyzmem dla amputacji oraz dramat Zostawić Las Vegas (Leaving Las Vegas, 1995) u boku Nicolasa Cage’a. Użyczył głosu Valmontowi, bohaterowi filmu animowanego Przygody Jackie Chana (Jackie Chan Adventures, 2000-2001). Pojawił się także na srebrnym ekranie w serialach – Gwiezdne wrota (Stargate SG-1, 2005) jako Doci pracujący dla złego odłamu Pradawnych, Ori oraz 24 godziny (24, 2006) w roli bilionera-terrorysty Vładimira Bierko.

  Ludwik XIV Wielki, Król Słońce (ur. 5 września 1638 w Saint-Germain-en-Laye, zm. 1 września 1715 w Wersalu) – król Francji i Nawarry 1643–1715, syn Ludwika XIII, z dynastii Burbonów.Pokój z widokiem (ang. A Room with a View) – film obyczajowy produkcji brytyjskiej w reżyserii Jamesa Ivory’ego z 1986 roku na podstawie powieści pod tym samym tytułem E.M. Forstera Zaliczany do nurtu heritage films.

  W sierpniu 2011 wystąpił z powodzeniem na scenie podczas Edinburgh Fringe Festival w sztuce Harolda Pintera Rocznica (Celebration) w reżyserii Johna Malkovicha. Ponownie zagrał w tym monodramie 15 marca 2016 na off-Broadwayu w The Irish Repertory Theatre. Był nominowany do nagrody Drama Desk (2013) w kategorii „Outstanding Solo Performance”.

  Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.Philip Anthony Hopkins, CBE (ur. 31 grudnia 1937 w Port Talbot) – pochodzący z Wielkiej Brytanii amerykański aktor teatralny i filmowy, kompozytor, malarz.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Anne Rice (ur. 4 października 1941 w Nowym Orleanie jako Howard Allen O’Brien) – autorka głównie literatury grozy. Druga córka Irlandczyków, Katherine i Howarda O’Brienów. Autorka bestsellerowego cyklu Kroniki wampirów, który wywarł duży wpływ na subkulturę gotycką. Pisała także pod pseudonimami Anne Rampling oraz A.N. Roquelaure. Żona poety i malarza Stana Rice’a, matka pisarza Christophera Rice’a.
  Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.
  West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Cheryl Ladd, właściwie Cheryl Jean Stoppelmoor (ur. 12 lipca 1951 roku w Huron, w stanie Dakoty Południowej) – amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa, wokalistka.
  Roland Joffé (ur. 17 listopada 1945 w Londynie) – angielsko-francuski reżyser filmowy i telewizyjny, producent. Był dwukrotnie nominowany do Oscara za najlepszą reżyserię, za obrazy Pola śmierci oraz Misja.
  Gotyk (tytuł oryg. Gothic) – brytyjski film fabularny z 1986 roku, wyreżyserowany przez Kena Russella. Jest to fikcyjna opowieść oparta na słynnej wizycie Mary Shelley w posiadłości George’a Gordona Byrona nad Jeziorem Genewskim. Podczas tych odwiedzin Shelley napisała Frankensteina.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.