• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julian Mandel

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Fotografika – termin utworzony przez Jana Bułhaka w latach 20. XX wieku w celu odróżnienia fotografów-artystów (czyli fotografików) od rzemieślników. Powstał przez połączenie słów fotografia i grafika; funkcjonuje wyłącznie w języku polskim.
  Akt (łac. actus) – przedstawienie nagiego ciała ludzkiego w sztuce, zazwyczaj wykonane w oparciu o studium z żywego modela. Akt jest jednym z najważniejszych tematów malarskich i fotograficznych w dziejach sztuki, oraz podstawowym tematem rzeźby. Akt może pojawić się jako samodzielny temat, bądź jako część większej kompozycji. Jest uważany za podstawę artystycznego wykształcenia.

  Julian Mandel, Julien Mandel, właśc. Julien Mandel Mandelbaum (ur. 1893 – zm. 1961 w Brazylii ) – popularny paryski fotografik pochodzenia polsko- żydowskiego. Wychowywał się w Alzacji, następnie prowadził własne studio w Paryżu, w 1935 roku wyemigrował do Brazylii, gdzie nadal pracował jako fotograf i producent filmowy.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Julien Mandel

  Był jednym z najbardziej znanych fotografów komercyjnych dwudziestolecia XX wieku, którego specjalnością były kobiece akty. Po raz pierwszy nazwisko to pojawiło się na fotografii opublikowanej w 1910 roku w Paryżu. W latach 20. i 30. XX wieku fotografie Juliana Mandela były wydawane przez znane firmy wydawnicze tj. Armand Noyer, Les Studios, PC Paris, Neue Gesellschaft Photographische. W tamtych czasach rzadko nazwisko fotografa było umieszczane na pierwszej stronie fotografii. Julian Mandel był jednym z nielicznych fotografów, którego większość zdjęć była w ten sposób podpisana (J. Mandel). Nagie zdjęcia jego autorstwa były sprzedawane w bardzo dużych nakładach w formacie kart pocztowych, którymi w rzeczywistości nie były. Rozmiarem taki posługiwano się, aby fotografie mogły mieścić się w kieszeniach lub służyć jako zakładka do książek.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Stanisław Julian Ignacy Ostroróg (ur. 12 września 1863, zm. 1935) – polski fotograf czynny w Paryżu i Londynie pod pseudonimem „Walery”, który przejął po ojcu, również fotografie.

  Znawcy fotografiki łączą sposób przedstawiania modeli praktykowany przez Juliana Mandela z osobą Juliana Walerego, który również był znanym i cenionym fotografem paryskim. Julian Mandel przedstawiał modelki w sposób klasyczny, postacie charakteryzowały się jasną, wręcz alabastrową cerą, której nieskazitelność podkreślało użycie wzorzystego tła. Fotografował zarówno w studio i na zewnątrz, operował oświetleniem, którego używał do zaakcentowania kontrastów, tworzonych przez światło, a nie przez cień, co było wówczas powszechne. Jedną z jego modelek była Kiki de Montparnasse.

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Fotografia (gr. φως, phōs, D. phōtós – światło; gráphō – piszę, graphein – rysować, pisać; rysowanie za pomocą światła) – zbiór wielu różnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła. Potoczne znaczenie zakłada wykorzystanie układu optycznego, choć nie jest to konieczne – fotografia otworkowa, rayografia.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Dziewczyna z wazonem, modelka Kiki de Montparnasse.

 • Flora, ok. 1920.

 • Akt, ok.1920.

 • Kiki de Montparnasse.


 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Julien Mandel Mandelbaum, obscurofichario.com.br, abgerufen am 16. Mai 2018 (portugalski)
  2. DO_SET61 - DocReader LIGHT [dostęp 2019-10-06].
  3. [1]"Cartão de Imigração"(portugalski)


  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.727 sek.