• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Julian Holloway

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Jamie Cullum (ur. 20 sierpnia 1979 w Rochford) – angielski pianista pop/jazz, wokalista oraz autor piosenek. Według danych BBC, jest najpopularniejszym brytyjskim muzykiem jazzowym w historii, zarówno pod względem łącznej liczby sprzedanych płyt (która przekroczyła już 4 mln egzemplarzy), jak i nakładu jednego albumu (jego krążek Twentysomething rozszedł się w ilości ponad 2,5 mln egzemplarzy).
  Królowa Elżbieta / Elżbieta, królowa Anglii (ang. Elizabeth R, 1971) − brytyjski serial telewizyjny opowiadający losy Królowej Elżbiety I.

  Julian Holloway (ur. 24 czerwca 1944 w Watlington) – brytyjski aktor, w pierwszej części swojej kariery znany z ról komediowych, m.in. w filmach z cyklu Cała naprzód, a od lat 90. pracujący głównie jako aktor dubbingowy.

  Życiorys[]

  Jego debiut ekranowy miał miejsce w 1961 roku, kiedy to zagrał maleńką, nieujętą w napisach, rólkę w filmie Dentist on the Job. Rok później po raz pierwszy pojawił się w serialu telewizyjnym, grając w czterech odcinkach produkcji Our Man Higgins. W 1967 zagrał w filmie Za tym wielbłądem!, który był pierwszą z siedmiu części Całej naprzód z jego udziałem. Ze względu na swój wiek i aparycję był tam zwykle obsadzany w rolach młodych chłopaków, nie gardzących towarzystwem pięknych kobiet.

  Gruby szlif (ang. Rough Cut) - amerykański kryminalno-przygodowy film z 1980 roku, zrealizowany według powieści Dereka Lamberta. Film znany jest też w Polsce pod tytułem "Diamentowa pułapka".Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.

  W kolejnych latach występował m.in. w takich produkcjach jak Królowa Elżbieta, Beverly Hills, 90210, The Professionals, The New Avengers, Młody Winston, Gruby szlif czy Dziennik zakrapiany rumem. Od początku lat 90. mieszka w Los Angeles, gdzie pracuje przede wszystkim w dubbingu. Jego głos można było usłyszeć w angielskich wersjach językowych takich filmów i seriali jak m.in. Kapitan Zed: strefa snu, Gdzie jest Wally?, Opowieść wigilijna czy Zwyczajny serial.

  Roald Dahl (ur. 13 września 1916 w Llandaff, zm. 23 listopada 1990 w Oksfordzie) – brytyjski pisarz, scenarzysta i publicysta pochodzenia norweskiego, uchodził za ekscentryka.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Życie prywatne[]

  Jest synem aktora Stanleya Hollowaya. W połowie lat 70. był krótko związany z pisarką Tessą Dahl, córką pisarza Roalda Dahla. Ma z tego związku córkę Sophie Dahl, która była przez wiele lat modelką, a obecnie sama została pisarką. Jego zięciem jest Jamie Cullum, jeden z najpopularniejszych brytyjskich muzyków jazzowych. Później był jeszcze dwukrotnie żonaty, jednak oba związki zakończyły się rozwodami.

  Cała naprzód (Carry On..., czasem określana po polsku jako cykl "Do dzieła") - cykl 30 brytyjskich komedii filmowych produkowanych w latach 1958-78 i ponownie w 1992 roku. Pomysłodawcą serii i producentem wszystkich filmów był Peter Rogers, a reżyserował je Gerald Thomas. Głównymi scenarzystami byli Norman Hudis (1958-62) i Talbot Rothwell (1963-74). Były to niskobudżetowe filmy, pełne rubasznego humoru, parodii, farsy, a z czasem również coraz bardziej śmiałych odniesień seksualnych. Większość z nich odniosła duży sukces frekwencyjny i komercyjny, co miało decydujący wpływ na długowieczność cyklu i liczbę nakręconych filmów.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

  Bibliografia[]

 • Julian Holloway w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Za tym wielbłądem! (ang. Follow That Camel, alternatywny angielski tytuł Carry On in the Legion) – brytyjska komedia filmowa z 1967 roku w reżyserii Geralda Thomasa i ze scenariuszem Talbota Rothwella. Jest czternastym filmem z cyklu Cała naprzód i zarazem jedynym filmem serii, w którym jedną z głównych ról zagrał amerykański aktor (Phil Silvers), co miało ułatwić Całej naprzód wejście na rynek kinowy za oceanem. Pod względem fabularnym stanowi parodię filmów przygodowych o Legii Cudzoziemskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zwyczajny serial (ang. Regular Show, 2010-??) – amerykański serial animowany stworzony przez J. G. Quintela (dawnego scenarzystę serialu animowanego Niezwykłe przypadki Flapjacka). Jego światowa premiera odbyła się na amerykańskim Cartoon Network 6 września 2010, natomiast w Polsce odbyła się 26 listopada 2011 roku na kanale Cartoon Network.
  Beverly Hills, 90210 – amerykański serial telewizyjny dla młodzieży; jeden z telewizyjnych hitów dla nastolatków. Producentem serialu był Aaron Spelling.
  Watlington – miasto w Anglii, w hrabstwie Oxfordshire, w dystrykcie South Oxfordshire. Leży 21 km na południowy wschód od Oksfordu i 63 km na zachód od Londynu. W 2001 miasto liczyło 2403 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.