• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jules Verne  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zbigniew Florczak (ur. 27 maja 1923, zm. 19 listopada 2005) – polski pisarz, krytyk sztuki, tłumacz z języka francuskiego.Gwiazda Południa (fr. L’Étoile du Sud, 1884) – powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże złożona z 24 rozdziałów.
  Okładka I wydania francuskiego
  W osiemdziesiąt dni dookoła świata
  Znaczek pocztowy z Rumunii

  Jules Gabriel Verne (wym. ʒyl vɛʁn), Juliusz Verne (ur. 8 lutego 1828 w Nantes, zm. 24 marca 1905 w Amiens) – francuski pisarz, dramaturg i działacz społeczny. Powszechnie uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej (wraz z Hugo Gernsbackiem i H.G. Wellsem), autor kilkudziesięciu powieści.

  Wspaniałe Orinoko (fr. Le Superbe Orénoque) – dwutomowa powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże wydana po raz pierwszy w 1898 roku. Tom 1. złożony jest z 15 rozdziałów, a tom 2. z 14 rozdziałów.Maria Gąsiorowska (także: Marja Gąsiorowska), ps. M.G. (ur. w XIX w., zm. w XX w.; fl. ca 1904-1914) – polska tłumaczka literatury angielskiej, francuskiej i niemieckiej.

  Od 1870 Kawaler, a od 1892 Oficer Orderu Legii Honorowej.

  Pisał powieści podróżnicze i fantastycznonaukowe oraz historyczne, geograficzne, kryminalne, a także sztuki teatralne i wiersze.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ojcem pisarza był prawnik Pierre Verne, który od 1826 roku prowadził w Nantes kancelarię, a matką – Sophie-Henriette Alotte de la Fuÿe. Młody Verne (za namową rodziny, a głównie ojca) studiował w Paryżu prawo, próbował zarabiać na giełdzie, ale nie rezygnował z prób literackich. Po kilkunastu latach poszukiwań rozpoczął cykl powieści Niezwykłe podróże, które zapewniły mu poczesne miejsce w światowej literaturze. Wydawcą utworów Verne’a był Pierre-Jules Hetzel (a następnie jego syn – Louis-Jules) publikujący Magasin d’éducation et de récréation (Magazyn Edukacji i Rozrywki). Znanego autora i przedsiębiorczego wydawcę łączyły kontrakty wydawnicze, kilka razy wznawiane.

  Sakiewki podróżne (fr. Bourses de voyage 1903) – dwutomowa powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże. Dotychczas nie jest znane tłumaczenie na język polski.Voyage à reculons en Angleterre et en Écosse – powieść Juliusza Verne’a, napisana w latach 1859-1860, wydana po francusku w 1989. Składa się z jednego tomu podzielonego na 48 rozdziałów.

  Verne podróżował po świecie, jednak mniej rozlegle niż bohaterowie jego utworów. Odwiedził 15 krajów w Europie i w basenie Morza Śródziemnego oraz odbył na statku SS „Great Eastern” jedną podróż przez Ocean Atlantycki do Stanów Zjednoczonych i Kanady. Był bardzo oczytany, z literatury czerpał różnorodne wiadomości do swych książek: geograficzne, historyczne, techniczne. Dla swych potrzeb warsztatowych stworzył i wykorzystywał duży zbiór fiszek, swoistą bazę danych z informacjami.

  Niezwykłe przygody kapitana Antifera (inne wersje tytułu polskiego przekładu: Nadzwyczajne przygody pana Antifera lub Zadziwiające przygody kapitana Antifera) (fr. Mirifiques Aventures de Maître Antifer) – dwutomowa powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże wydana w 1894 roku.SS Great Eastern (wstępna nazwa Lewiatan) – statek parowy zaprojektowany przez Isambarda Kingdoma Brunela, zwodowany w 1858. Był to wówczas największy na świecie parowiec.

  Zgodnie z ówczesnymi zwyczajami, w wielu powieściach Verne’a ważną rolę pełnią bohaterowie pochodzenia francuskiego.

  Kilka tytułów powstało jako efekt współpracy z innymi autorami, między innymi z André Lauriem czy Adolphem d’Ennery.

  Książki Verne’a ilustrowali: Édouard Riou, Jules Férat, Léon Benett, George Roux. Wydawca w znaczącym stopniu wpływał na fabułę i treść utworów.

  Pośmiertnie wydane utwory Jules’a Verne’a były przeredagowywane i uzupełniane (nawet w znacznym stopniu) przez syna. Twórczość Verne’a wielokrotnie adaptowano na potrzeby teatru (już za życia pisarza) i filmu. Pomimo tego, że Verne był najbardziej poczytnym autorem w swoich czasach, największe dochody przyniosły mu adaptacje sceniczne.

  Witold Zechenter (ur. 29 grudnia 1904 w Krakowie, zm. 28 kwietnia 1978 tamże) – polski poeta, prozaik, publicysta, autor książek dla dzieci oraz tekstów piosenek, tłumacz, twórca radiowych felietonów i słuchowisk – znany był przede wszystkim jako fraszkopisarz i parodysta, chociaż sam uważał się głównie za liryka.Pływające miasto (inna wersja tytułu wydań po polsku: Miasto pływające) (fr. Une ville flottante, 1871) – jednotomowa powieść Juliusza Verne’a z cyklu literackiego Niezwykłe podróże złożona z 39 rozdziałów.

  Jego utwory zostały przetłumaczone na co najmniej 94 języki obce.

  W latach 1888–1903 był radnym Rady Miejskiej w Amiens.

  W Polsce popularyzowaniem twórczości Verne’a zajmuje się Polskie Towarzystwo Juliusza Verne’a.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Był żonaty z Honorine, ślub wzięli w 1857. Ze związku miał syna Michela Jules’a (ur. 1861) oraz dwie przybrane córki Valentine (ur. 1852) oraz Suzanne (ur. 1853). Miał też córkę Claire Marie Duchesne (ur. 1865) z pozamałżeńskiego związku. Jego młodszy brat Paul Verne był również pisarzem.

  Podróże i przygody kapitana Hatterasa (fr. Voyages et aventures du capitaine Hatteras, 1864) – dwutomowa przygodowa powieść fantastyczno-naukowa napisana przez Juliusza Verne’a w latach 1863-64.Czarne Indie (fr. Les Indes noires, 1877) – jednotomowa powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże złożona z 22 rozdziałów.

  Wielką pasją Verne’a było żeglarstwo – miał na własność kolejno trzy łodzie (St. Michel I, II, III), na których często tworzył.

  Pisarz został pochowany na cmentarzu La Madeleine w Amiens.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Les Fréres Kip (fr. Bracia Kip 1902) − dwutomowa powieść kryminalna Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże złożona z 14 (tom 1) oraz 16 (tom 2) rozdziałów.
  Piętnastoletni kapitan (fr. Un capitaine de quinze ans, 1878) – dwutomowa powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże złożona z 37 rozdziałów (tom 1 zawiera 18 rozdziałów, tom 2 zawiera 19 rozdziałów).
  Seweryn Albert Hartman (spotyka się także pisownię: Albert Seweryn Hartman), ps. Sebastian Arhens, Jan Walicki, J. Walicki (ur. 1898, zm. 1968) – polski literat, pisarz i tłumacz literatury angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej i rosyjskiej; autor różnorodnych poradników.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Dom parowy (fr. La maison à vapeur. Voyage à travers l’Inde septentrionale, 1880) – dwutomowa powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże. Tom 1. złożony z 16 rozdziałów, tom 2. złożony z 14 rozdziałów.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Inwazja morza (Morze na Saharze) (fr. L’Invasion de la mer 1905) – jednotomowa powieść Juliusza Verne’a z cyklu Niezwykłe podróże.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.24 sek.