• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jules Breton

  Przeczytaj także...
  Prowansja (fr. Provence, prow. Provença lub Prouvènço) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, na wschód od dolnego biegu Rodanu. Nazwa wzięta od prowincji rzymskiej Galia Zaalpejska, którą Rzymianie nazywali także Provincia Nostra – „Nasza Prowincja".Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Realizm – styl w malarstwie europejskim drugiej połowy XIX wieku; zapoczątkowany we Francji, szybko został podchwycony na całym kontynencie. Obrazy realistyczne to głównie sceny rodzajowe z życia prostych ludzi, namalowane przy pomocy uproszczonych środków wyrazu, o spokojnej palecie i kompozycji.

  Jules Adolphe Aime Louis Breton (ur. 1 maja 1827, zm. 5 lipca 1906) – francuski malarz realista, poeta i pisarz. Pierwszy malarz europejski, który zajmował się tematyką chłopską.

  Biografia[]

  Urodził się w Courrières, w regionie Nord-Pas-de-Calais. Jego ojciec, Louis-Marie Breton był burmistrzem Courrières, matka zmarła, gdy miał cztery lata. Został wychowany w szacunku dla tradycji i miłości do ziemi, co później wpłynęło jego karierę artystyczną. Uczył się w kolegium Saint-Bertin w Saint-Omer, a następnie Royal College de Douai. W 1853 podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie, które kontynuował w Antwerpii i Ecole des Beaux-Arts w Paryżu.

  Émile Édouard Charles Antoine Zola (ur. 2 kwietnia 1840 w Paryżu, zm. 29 września 1902 w Paryżu) – francuski pisarz, główny przedstawiciel naturalizmu.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1858 poślubił Élodie de Grapevine, z którą miał córkę Virginię Demont-Breton, również malarkę.

  Twórczość[]

  Jules Breton malował głównie chłopów i tematy rustykalne, jego realistyczne obrazy poruszały społeczne i humanitarne problemy Francji XIX w. Działał w prowincji Artois, i tylko trzy razy wyjechał na krótkie wycieczki: w 1864 do Prowansji, w 1865 i 1873 do Bretanii, skąd pochodzą niektóre jego sceny religijne. Wystawiał z powodzeniem m.in. w paryskim Salonie. Był popularny także w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Wielokrotnie wykonywał na zamówienie kopie swoich najpopularniejszych obrazów. Jego twórczość krytykowali naturaliści m.in. Emil Zola, za idealizowanie tematyki chłopskiej. Pod koniec życia twórczość artysty ewoluowała w stronę symbolizmu.

  Virginie Elodie Marie Thérèse Demont-Breton (ur. 26 lipca 1859 w Courrières, zm. 10 stycznia 1935 w Paryżu) – francuska malarka, przedstawicielka akademizmu. Córka malarza Jules’a Bretona i bratanica Émile’a Bretona, również malarza.Malarstwo – obok rzeźby i grafiki jedna z gałęzi sztuk plastycznych. Posługuje się środkami plastycznego wyrazu, np. barwną plamą i linią, umieszczonymi na płótnie lub innym podłożu (papier, deska, mur), a dzieła zwykle są dwuwymiarowe lub dwuwymiarowe z elementami przestrzennymi. Twórczość malarska podlega zasadom właściwym dla danego okresu. Poszukiwanie odmiennych form wyrazu przyczynia się jednak do kształtowania nowych oryginalnych kierunków i niezwykłej różnorodności dzieł malarskich.

  Jules Breton był autorem zbioru wierszy, dwóch autobiografii i kilku książek na temat życia na wsi.

  Wyróżnienia[]

 • 1886 członek Institut de France,
 • 1889 komandor Legii Honorowej,
 • 1899 członek zagraniczny Royal Academy w Londynie.
 • Publikacje[]

 • Les champs et la mer, 1875
 • Jeanne, 1880
 • Un peintre paysan, 1895
 • My peintres du siècle ,1900
 • Delphine Bernard, 1902
 • La Peinture 1904
 • Wybrane obrazy[]

 • La Bénédiction des blés en Artois, 1857
 • Le rappel des glaneuses, 1859
 • Le Bedeau de Kerlaz, 1868
 • La Glaneuse, 1877
 • Pardon de Kergoat, 1891
 • À la Fontaine, 1892
 • Galeria[]

 • Le Chant de l’Alouette, 1884

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
 • À Travers Champs, 1887

 • Le Rappel des glaneuses, 1859

 • Przypisy

  Linki zewnętrzne, źródła[]

 • Rehs.com – biografia. [dostęp 31.08.2008].
 • Art Renewal Center – galeria. [dostęp 31.08.2008].
 • Symbolizm – kierunek w poezji i sztukach plastycznych, powstały we Francji i Belgii w drugiej połowie XIX wieku, zakładał, że świat poznawany zmysłami (materialny) jest złudą skrywającą prawdziwy, idealny świat, którego zmysłami i rozumem nie można zinterpretować. Pojęć ze świata prawdziwego nie da się opisać za pomocą zwykłego języka, może to zrobić tylko symbol.Chłopi, włościanie – warstwa społeczna zamieszkująca tereny wiejskie, dominująca w społeczeństwach przedprzemysłowych, zajmująca się produkcją rolną. Chłopów charakteryzuje odrębność warunków życia, obyczajów i tradycji, wynikająca z powiązania miejsca pracy z gospodarstwem domowym oraz uzależnienie procesu produkcji od warunków naturalnych. W przedindustrialnym społeczeństwie chłopi dzielili się na gospodarzy, zagrodników i komorników.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Royal Academy of Arts (RA, pol. Królewskia Akademia Sztuk Pięknych) – królewska instytucja artystyczna, która mieści się w Burlington House w Londynie przy ulicy Piccadilly. Zebranie założycielskie odbyło się 10 grudnia 1768, akademia powstała formalnie w następnym roku.
  Nord-Pas-de-Calais – region administracyjny Francji, położony w północnej części kraju, którego ośrodkiem administracyjnym jest Lille. Graniczy z Belgią oraz regionem Pikardia.
  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Naturalizm (fr. naturalisme) – metoda w literaturze i sztuce zmierzająca do wiernego, niemal fotograficznego naśladownictwa natury, mająca na celu ukazanie jej w pierwszej fazie rozwoju. Powstała we Francji w drugiej połowie XIX wieku. Głównym założeniem naturalizmu było wierne naśladowanie rzeczywistości oparte na dokładnej obserwacji bez zbędnej oceny, komentarza, selekcji i interpretacji. Często uwypuklano ciemne strony życia, wybierano przeciętny i brzydki temat lub model. Działalność artystyczna została ograniczona do biernego odtwarzania zjawisk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.