• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jugband Blues

  Przeczytaj także...
  Roger Keith "Syd" Barrett (ur. 6 stycznia 1946 w Cambridge, zm. 7 lipca 2006 tamże) – angielski piosenkarz, gitarzysta rockowy, malarz. Członek zespołu Pink Floyd, uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli psychodelicznego rocka.A Saucerful of Secrets – druga płyta brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd. Nagrana została między październikiem 1967, a kwietniem 1968 (zob. 1968 w muzyce). Jest to ostatnia płyta zespołu z udziałem dotychczasowego lidera Syda Barretta - (utwór Jugband Blues oraz gitary na "Remember a Day" i "Set the Controls for the Heart of the Sun").
  Armia Zbawienia (ang. Salvation Army) – chrześcijańskie wyznanie protestanckie o charakterze ewangelikalnym, metodystycznym i uświęceniowym, zorganizowane w sposób hierarchiczny na podobieństwo organizacji militarnych.

  Jugband Blues” – jedyny utwór na płycie A Saucerful of Secrets zespołu Pink Floyd z 1968 roku, który został napisany przez pierwszego frontmana grupy, Syda Barretta. Był to także jego ostatni utwór napisany i zagrany dla tej formacji.

  Pink Floyd – angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech muzyki progresywnej. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 200 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych), co czyni ich jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.

  Nagranie i struktura utworu[]

  Na nagranie utworu Barrett zaprosił orkiestrę Armii Zbawienia. Poprosił muzyków, aby każdy z nich zagrał to co chce, tak że w pewnym momencie utwór zmienia się w kakafoniczny zgiełk.

  Utwór jest podzielony na trzy odrębne części, każda z nich ma inną tonację i tempo, z tego powodu wiele osób uważa, że są to trzy osobne kompozycje Barretta, połączone w całość przez grupę. Naprawdę jednak utwór ten wygląda właśnie tak, jak go skomponował sam autor.

  Tekst[]

  Autorem słów utworu jest także Barrett. Pokazują one świat szaleństwa, są świadectwem pogarszającego się stanu jego umysłu. Ukazują także pogłębiającą się alienację od reszty grupy.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Analiza utworu (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.