• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Judziki - powiat olecki

  Przeczytaj także...
  Gmina Olecko – gmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.Mieruniszki (niem. Mierunsken) - wieś sołecka w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie suwalskim, w gminie Filipów.
  Olecko (dawniej także Margrabowa, niem. Marggrabowa lub Oletzko, od 1928 Treuburg) – miasto w północno-wschodniej części Polski w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie oleckim, nad rzeką Legą (dawniej Oleg) i Jeziorem Oleckim Wielkim. Siedziba gminy Olecko. Stolica "Mazur Garbatych".

  Judzikiwieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. Wieś czynszowa na prawie chełmińskim założona na 40 włókach w 1561 roku. W tym czasie starosta książęcy sprzedał 4 włóki lasu Jakubowi z Judzik w starostwie ełckim i polecił zagospodarować sprowadzić osadników. Mieszkali w niej w roku 1600 wyłącznie Polacy.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  W XVII wieku miejscowi chłopi mieli obowiązek odrabiania szarwarku w folwarku domenalnym w Sedrankach.

  Szkoła we powstała w 1766 r. Wieś należała do parafii w Mieruniszkach. W 1800 roku wieś administracyjnie należała do Olecka, pod względem sądowniczym do Ełku. W 1938 r. wieś liczyła 733 mieszkańców.

  W dokumentach wieś wymieniana jako Judzicken, Juczigken , a w 1936 roku otrzymała niemiecką nazwę Wiesenhöhe.

  Judziki (niem. Judzicken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Ełk.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Zapoznaj się również z: Judziki

  Bibliografia[]

 • OLECKO Czasy, ludzie, zdarzenia Tekst: Ryszard Demby, wyd. 2000 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo warmińsko-mazurskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju. Siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Olsztyn. Obejmuje obszar 24 173,47 km², a w 2012 r. miało 1,45 mln mieszkańców.
  Powiat olecki – powiat w Polsce (województwo warmińsko-mazurskie), utworzony w 2002 roku przez podział powiatu olecko-gołdapskiego. Jego siedzibą jest miasto Olecko.
  Województwo suwalskie – województwo w latach 1975-1998. Pod względem obszaru stanowiło drugie pod względem wielkości województwo w Polsce, po olsztyńskim. Teren tego województwa wchodzi obecnie w skład województw: warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego.
  Sedranki (dawniej niem. Seedranken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie oleckim, w gminie Olecko.W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.