• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Judith Krantz



  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Dirk Benedict, właściwie Dirk Niewoehner (ur. 1 marca 1945 roku w Helena, w stanie Montana) - amerykański aktor, scenarzysta i reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny.

  Judith „Judy” Krantz z domu Tarcher (ur. 9 stycznia 1928 w Nowym Jorku, zm. 22 czerwca 2019 w Los Angeles) – amerykańska pisarka; autorka licznych powieści dla kobiet, wielokrotnie filmowanych.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodziła się w Nowym Jorku jako Judith Bluma-Gittel Tarcher w rodzinie żydowskiej. Jej matka, Mary (z domu Braeger; ur. na Litwie), była prawniczką, a ojciec, Jack David Tarcher, pracował jako kierownik ds. reklamy. W wieku szesnastu lat ukończyła Birch Wathen Lenox School. Naukę kontynuowała w Wellesley College w Wellesley w Massachusetts.

  Marie-France Pisier (ur. 10 maja 1944 w Đà Lạt; zm. 24 kwietnia 2011 w Saint-Cyr-sur-Mer) – francuska aktorka filmowa, okazjonalnie również reżyserka i scenarzystka. Zaczynała karierę w latach 60., występując w filmach nowofalowych. Dwukrotna laureatka Cezara za role drugoplanowe w filmach Kuzyn, kuzynka (1975) oraz Barok (1976). Barry Knapp Bostwick (ur. 24 lutego 1945 w San Mateo) – amerykański aktor telewizyjny teatralny i filmowy, piosenkarz.

  Po ukończeniu Wellesley w 1948, Krantz przeprowadziła się do Paryża, gdzie pracowała w public relations mody. Lubiła uczęszczać na eleganckie przyjęcia, pożyczać suknie i spotykać wybitnych ludzi, takich jak Marlene Dietrich, Orson Welles czy Hubert de Givenchy.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W pierwszym okresie swej kariery zajmowała się dziennikarstwem, pracowała w magazynie „Good Housekeeping” i „Cosmopolitan”.

  Lisa Hartman Black (ur. 1 czerwca 1956 w Houston, w stanie Teksas, USA) – amerykańska aktorka i producentka telewizyjna, kompozytorka i piosenkarka.Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Do pisania książek zachęcił ją mąż, Steve Krantz, który był producentem telewizyjnym. Jej pierwsze opowiadanie powstało po tym, jak razem z mężem udała się na jego lekcję pilotażu samolotów; zainspirowana przełamaniem tego lęku, zaczęła pisać. Już jej pierwsza książka Scruples (polski tytuł Dom mody), która ukazała się w 1978 stała się bestsellerem, podobnie jak następne.

  Hubert de Givenchy, właśc. Count Hubert James Marcel Taffin de Givenchy (ur. 20 lutego 1927 w Beauvais, zm. 10 marca 2018 w Paryżu) – francuski projektant mody, kostiumograf filmowy i kolekcjoner sztuki. Ubierał największe osobowości kultury masowej drugiej połowy XX wieku, kobiety z obrazów i polaroidów Andy’ego Warhola, żonę amerykańskiego prezydenta Jacqueline Kennedy Onassis, zdobywczynię Oscara i księżną Monaco Grace Kelly, aktorkę Elizabeth Taylor, legendarną redaktorkę „Vogue’a” Dianę Vreeland i Audrey Hepburn, której kostiumy weszły do kanonu mody i współtworzą historię kina XX wieku. Givenchy zaprojektował suknię balową dla głównej bohaterki komedii romantycznej Billy’ego Wildera Sabrina (1954), czarne suknie i krótkie sukienki dla Holly Golightly, bohaterki Śniadanie u Tiffany’ego (1961) Blake’a Edwardsa, czy kostiumy Jo Stockton w scenie sesji mody dla ekskluzywnego magazynu do komedii muzycznej Stanleya Donena Zabawna buzia (Funny Face, 1957). IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Krantz była autorką scenariusza do miniserialu Secrets (polski tytuł Sekrety) z 1992 z udziałem Dereka de Linta i Victora Spinetti.

  Jej mąż wiele z jej opowiadań zaadaptował na potrzeby telewizji. Zekranizowano m.in.: Księżniczkę Daisy (1983) z Claudią Cardinale, Córkę Mistrela (1984) ze Stefanie Powers, Dazzle (1995) z Lisą Hartman, Tylko Manhattan (1987) z Valerie Bertinelli, Póki znów się nie spotkamy (1989) z Courteney Cox, Mią Sarą, Hugh Grantem i Maxwellem Caulfieldem czy Łabędzi śpiew (Torch Song, 1993) z Raquel Welch, Jackiem Scalią i Alicią Silverstone. Sam Dom mody adaptowano około trzech razy - po raz pierwszy już w 1980 z Lindsay Wagner, Barrym Bostwickiem, Marie-France Pisier i Efremem Zimbalistem Jr., w 1981 z Dirkiem Benedictem i Priscillą Barnes oraz po raz ostatni w 2012 z Chadem Michaelem Murrayem, Mimi Rogers, Borisem Kodjoe, Gillesem Marini i Hartem Bochnerem.

  Miniserial (z angielskiego miniseries, mini-series) – rodzaj serialu telewizyjnego o niewielkiej liczbie odcinków. Obejmuje zwykle konkretną fabułę, z wyraźnie zaplanowanym początkiem, przebiegiem i końcem, której nie dałoby się opowiedzieć w ciągu około dwugodzinnego filmu. Miniseriale są często ekranizacjami powieści, choć zdarza się (zwłaszcza w Polsce), że są dziełami całkowicie wymyślonymi przez swoich twórców (np. Palce lizać). Zdarza się, że pełnią funkcje pilota do dłuższego serialu, np. Batlestar Galactica.Jack Scalia, właściwie Giacomo Tomaso Tedesco (ur. 10 listopada 1950 w Brooklynie w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent telewizyjny i filmowy, model.


  Podstrony: 1 [2] [3]




  Warto wiedzieć że... beta

  Adaptacja filmowa (łac. adaptatio - przystosowanie) – rozumiana jest jako obróbka materiału, najczęściej literackiego, choć także przedstawienia teatralnego lub słuchowiska radiowego, przeznaczonego do sfilmowania. W praktyce jednak adaptacja filmowa często wykracza poza tę definicję, poszerzając lub nawet zupełnie zmieniając kontekst dzieła.
  Miriam „Mimi” Rogers (z domu Spickler; ur. 27 stycznia 1956 w Coral Gables) – amerykańska aktorka, producentka filmowa i pokerzystka. Była pierwszą żoną Toma Cruise’a, którego wprowadziła do Kościoła scjentologicznego.
  Raquel Welch, właściwie Jo Raquel Tejada (ur. 5 września 1940 w Chicago w stanie Illinois w USA), amerykańska aktorka filmowa.
  Valerie Anne Bertinelli (ur. 23 kwietnia 1960 roku w Wilmington, w stanie Delaware) - amerykańska aktorka telewizyjna i filmowa.
  Shari Lewis, właściwie Sonia Phyllis Hurwitz (ur. 17 stycznia 1933, zm. 2 sierpnia 1998) – amerykańska brzuchomówca i lalkarka, prowadząca programy telewizyjne dla dzieci. Szerokiej publiczności znana jako kreatorka postaci Owieczki kotlecik (ang. Lamb Chop).
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.864 sek.