• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jubany

  Przeczytaj także...
  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.

  Stacja Carlini (hiszp. Base Carlini) – argentyńska stacja antarktyczna położona na Wyspie Króla Jerzego.

  Carlini jest stacją całoroczną, w okresie letnim może w niej mieszkać maksymalnie 60 osób. Została otwarta 12 lutego 1982, choć już w 1953 roku w tym miejscu po raz pierwszy została umieszczona placówka badawcza. Stacja jest kierowana przez Dirección Nacional del Antártico - Instituto Antártico Argentino. Zimą stację zamieszkuje średnio 20 osób. Stacja składa się z 15 budynków i dwóch laboratoriów. Prowadzone są badania nad gazami cieplarnianymi, sejsmiczne oraz nad populacjami pingwinów i lwów morskich.

  Stacje polarne w Antarktyce – placówki badawcze założone przez różne państwa w Antarktyce. Stacje te składają się głównie z kontenerów badawczych i mieszkalnych oraz własnego źródła energii (generatora prądu). Do stacji polarnych zalicza się wszystkie stacje działające w ramach Komitetu Naukowego Badań Antarktycznych (Scientific Committee on Antarctic Research – SCAR). Stacje rozmieszczone są na samym kontynencie oraz na wyspach Antarktyki. Obecnie istnieje 39 całorocznych i 41 stacji czynnych tylko latem, a ponadto placówki dające bardziej ograniczone możliwości bytowe i mniej wygód: 18 obozów i 2 schronienia.Wyspa Króla Jerzego – największa wyspa w archipelagu Szetlandów Południowych, odkryta przez Williama Smitha w 1819. Została nazwana na cześć Jerzego III, króla Wielkiej Brytanii.

  Do marca 2012 stacja nosiła nazwę „Base Jubany”. Została przemianowana w celu uczenia pamięci zmarłego w 2010 argentyńskiego badacza Antarktyki, Alejandro Ricardo Carliniego.

  8 grudnia 2013 roku na stacji miał miejsce koncert zespołu Metallica zwany "Freez'em All: Live in Anatarctica".

  Panorama stacji Carlini
  Panorama stacji Carlini

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Fundación Marambio: Base Teniente Jubany (hiszp.). www.marambio.aq. [dostęp 2012-03-03].
 • Dirección Nacional del Antártico: 50 Aniversario de la Base Jubany – Antecedentes (hiszp.). www.dna.gov.ar. [dostęp 2012-03-03].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Dirección Nacional del Antártico – Instituto Antártico Argentino (hiszp.). www.dna.gov.ar. [dostęp 2012-03-03]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.