• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Juan de Villanueva

  Przeczytaj także...
  Plaza Mayor jest jednym z najbardziej znanych placów w Madrycie. Został zbudowany na planie prostokąta o bokach 129 x 94 m. Otaczają go trzypiętrowe budynki z 237 balkonami umieszczonymi od strony placu.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Neoklasycyzm (neo- + klasycyzm – łac. classicus pierwszorzędny) – zespół różnorodnych tendencji w sztuce, literaturze, muzyce i architekturze nawiązujących do nurtu klasycystycznego, renesansu lub baroku, pojawiających się na przestrzeni wieków XIX i XX.

  Juan Antonio de Villanueva y de Monteshiszpański architekt neoklasyczny, zaprojektował m.in. budynek Muzeum Prado i odbudował Plaza Mayor w Madrycie. Członek Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda.

  Muzeum Prado (hiszp. Museo del Prado) – mieszczące się w Madrycie, jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie. Zostało utworzone w 1819 r. przez króla Ferdynanda VII na prośbę jego drugiej żony - Marii Izabeli Braganza. Oryginalny, klasycystyczny budynek, zbudowany w roku 1785 według projektu Juana de Villanueva był kilkakrotnie rozbudowywany w XX stuleciu.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy

  1. Pedro Moleón Gavilanes: Juan de Villanueva. Madryt: AKAL, 1998. ISBN 84-460-0732-0.
  Hiszpanie – naród romański zamieszkujący głównie Hiszpanię (73% ludności), posługujący się językiem hiszpańskim.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Królewska Akademia Sztuk Pięknych św. Ferdynanda lub Akademia San Fernando w Madrycie (hiszp. Real Academia de Bellas Artes de San Fernando) powstała w 1752. Do jej zadań należało wspomaganie hiszpańskich artystów plastyków i rzeźbiarzy. Przynawała prestiżowe stypendia zagraniczne na artystyczne studia w Rzymie lub Paryżu - ta inicjatywa była szczególnie rozwijana w krótkim okresie panowania króla Ferdynanda VI. Jednym z fundatorów i założycieli akademii był minister José de Carvajal y Lancaster, a także ówczesny władca Ferdynand VI Hiszpański.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.