• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Juan Fernández - żeglarz

  Przeczytaj także...
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Abel Janszoon Tasman (ur. w 1603 w Lutjegast w Republice Niderlandów, zm. 10 października 1659 w Batawii w Holenderskich Indiach Wschodnich) – holenderski żeglarz, odkrywca i kupiec.
  Filip II (ur. 21 maja 1527 w Valladolid, zm. 13 września 1598 w Eskurialu) – król Neapolu i Sycylii w latach 1554-1598, władca Niderlandów w latach 1555-1598, król Hiszpanii w latach 1556-1598 i Portugalii w latach 1580-1598 jako Filip I, z dynastii Habsburgów.

  Juan Fernández (ur. 1536, zm. 1604) – hiszpański żeglarz i odkrywca wysp Pacyfiku.

  Fernández uznawany jest za żeglarza, który w latach 15631574 odkrył wyspy Juan Fernández znajdujące się na zachód od Valparaíso (Chile) oraz wyspy na Pacyfiku: San Felix i San Ambrosio. Odkryć tych dokonał podczas rejsów pomiędzy Callao a Valparaiso i do Panamy, wykorzystując wiedzę na temat pasatów, pozwalających na oddalenie się od wybrzeży Ameryki, a tym samym skrócenie żeglugi pomiędzy tymi miastami z trzech miesięcy do 30 dni.

  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.

  Według niektórych historyków (m.in. Alexander Dalrymple i James Burney) Fernández był pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Nowej Zelandii. Odkrycia tego miał dokonać przypadkowo w 1576 (lub 1573), zniesiony przez sztorm podczas żeglugi wzdłuż zachodnich wybrzeży Chile. Dokument, na podstawie którego opiera się ich teza, został przekazany królowi Filipowi II. Historyk, profesor James Belich z University of Auckland uważa jednak za niemożliwe, by Fernández dokonał tego odkrycia przed holenderskim żeglarzem Ablem Tasmanem, który dotarł do Nowej Zelandii w 1642 roku.

  Archipelag Juan Fernández – grupa wulkanicznych wysp w południowej części Pacyfiku, 667 km na zachód od wybrzeża Chile. W ich skład wchodzą m.in.Pasat – stały, ciepły wiatr o umiarkowanej sile (3~4°B), wiejący w strefie międzyzwrotnikowej między 35° szerokości północnej i 35° szerokości południowej; w epoce żaglowców miał duże znaczenie. Na półkuli północnej pasat wieje z kierunku NE, a na południowej z SE (zgodnie z działaniem siły Coriolisa, powodującej odchylenie kierunku ruchu ciał poruszających się prosto na półkuli północnej w prawo, a na południowej – w lewo). Wieją one ze strefy wyżów zwrotnikowych ku strefie niżów równikowych znajdujących się w tzw. komórce cyrkulacyjnej Hadleya. Miejsce, gdzie pasaty z obu półkul spotykają się ze sobą, nazywa się Międzyzwrotnikową Strefą Zbieżności (Konwergencji) lub bruzdą niskiego ciśnienia. Pasat to wiatr, a więc poziomy ruch powietrza. Aby mógł wiać, musi istnieć różnica ciśnień między obszarami na powierzchni Ziemi, która najczęściej spowodowana jest różnicami w nagrzaniu powierzchni naszej planety.

  Przypisy

  Literatura[]

 • J. L. Arias, Memoir recommending to the king the conversion of the new discovered islands (in Spanish, 1609; Eng. trans., 1773); Ulloa, Relation del Viaje, bk. ii. ch. iv.; Alexander Dalrymple, An Historical Collection of the several Voyages and Discoveries in the South Pacific Ocean (London, 1769–1771); Freville, Voyages de la Mer du Sud par les Espagnols.
 • Hooken, T. M. (1894). Some Account of the Earliest Literature and Maps relating to New Zealand, Transactions of the Royal Society of New Zealand, Volume 27, Article 71, 616–634.
 • Wyspy Desventuradas (hiszp. Wyspy Nieszczęśliwe) – grupa niewielkich, wulkanicznych wysp położonych na zachód od wybrzeża Chile. Administracyjnie są częścią prowincji Valparaíso. W ich skład wchodzą dwie główne wyspy: Isla San Félix i Isla San Ambrosio, reszta natomiast to skalne kolumny (Islote González, Roca Catedral). Łącznie Desventuradas zajmują powierzchnię niespełna 3,9 km². Wyspy mają duże znaczenie dla badaczy flory (krzewy i trawy) i fauny (wyłącznie ptaki). Na żadnej z nich nie ma stałego źródła wody. Na San Félix znajduje się pas startowy dla samolotów (własność chilijskiej marynarki wojennej), poza tym wyspy pozostają niezamieszkane. Wyspy zostały odkryte w 1574 przez Juana Fernándeza (prawdopodobnie widział je już wcześniej Ferdynand Magellan w 1520).Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.