Journal of the American Medical Association

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Journal of the American Medical Association, JAMAtygodnik wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne.

Wskaźnik cytowań, indeks cytowań, IF (od ang. impact factor) – miernik siły oddziaływania i prestiżu czasopism naukowych. W literaturze popularnonaukowej pojawiło się obrazowe tłumaczenie nazwy jako „siła przebicia”.Amerykańskie Towarzystwo Medyczne (ang. American Medical Association, AMA) – stowarzyszenie lekarzy z USA założone w 1847 roku. W 2011 roku miało ok. 200 000 członków, liczba ta jednak gwałtownie maleje (w 2010 roku o 12 000 lekarzy). Wydaje Journal of the American Medical Association, które ma szósty największy pięcioletni wskaźnik Hirscha z wszystkich czasopism medycznych.

Od stycznia 1999 spółka Warszawa Publishing (filia Praha Communications) wydaje polską edycję pisma, jako miesięcznik. Wcześniej, w latach 1990–1993, polska wersja była wydawana w formie kwartalnika przez Fundację Lekarzy Polskich Pro Medica.

Według filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej w 2014 wskaźnik cytowań czasopisma wyniósł 35 289.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 2014 Journal Citation Reports, Science Edition (Thomson Reuters, 2015).

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Witryna internetowa czasopisma (ang.)
  • Witryna internetowa Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego (ang.)
  • Institute of Scientific Information (ISI) zwany popularnie Instytutem Filadelfijskim - to komercyjna instytucja naukowa, będąca częścią Thomson Reuters Corporation, z siedzibą w Filadelfii (USA), która zajmuje się gromadzeniem, przetwarzaniem i udostępnianiem różnego rodzaju naukowych baz danych tworzonych na podstawie ogólnodostępnych danych, takich jak czasopisma naukowe, książki, patenty i wydawnictwa konferencyjne.BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
    Warto wiedzieć że... beta

    Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

    Reklama