• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jotunheimen

  Przeczytaj także...
  Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Norwegii, Gór Skandynawskich i Półwyspu Skandynawskiego. Góra położona jest w pobliżu miejscowości Lom w Parku Narodowym Jotunheimen w łańcuchu górskim Jotunheimen.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.
  Park Narodowy Jotunheimen (nor. Jotunheimen nasjonalpark) – największy park narodowy Norwegii, utworzony w 1980 roku na powierzchni 1145 km².
  Szczyty górskie Jotunheimen widziane ze szczytu Galdhøpiggen
  Dolina rzeki Visa (Visdalen)

  Jotunheimen (w wolnym tłumaczeniu Dom Gigantów) – pasmo górskie w Górach Skandynawskich położone na południu Norwegii, zajmujące powierzchnię około 3500 km². Znajdują się tam dwa najwyższe szczyty Skandynawii, w tym najwyższy szczyt Europy Północnej – Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) i Glittertind (2452 m n.p.m.) – drugi pod względem wysokości szczyt Półwyspu Skandynawskiego. Jotunheimen znajduje się w regionie Oppland i Sogn og Fjordane. Od 1980 roku 1145 km² pasma zostało wydzielone i objęte ochroną w ramach Parku Narodowego Jotunheimen.

  Lodowiec – wolno płynąca masa lodu powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi i drugim po oceanach wody na świecie.Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Norwegii, Gór Skandynawskich i Półwyspu Skandynawskiego. Góra położona jest w pobliżu miejscowości Lom w Parku Narodowym Jotunheimen w łańcuchu górskim Jotunheimen.
 • Park Narodowy Jotunheimen – na pierwszym planie kamienny kopczyk, norweska metoda oznaczania szlaku turystycznego

 • Park Narodowy Jotunheimen

 • Park Narodowy Jotunheimen widok z drogi na szczyt Galdhopiggen od strony schroniska Spiterstulen

 • Lodowiec w łańcuchu Jotunheimen

  Góry Skandynawskie (również Kjølen, bokmål De skandinaviske fjellene, nynorsk Dei Skandinaviske fjella, szw. Skandinaviska fjällkedjan lub Skanderna, fin. Skandit) łańcuch górski w zachodniej i północnej części Półwyspu Skandynawskiego, ciągnący się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego, na terytorium Norwegii, Szwecji i częściowo Finlandii. Długość ok. 1800 km, szerokość do 550 km.Glittertind (bokmål Glittertinden) - szczyt w Górach Skandynawskich. Leży w Norwegii, w regionie Oppland. Należy do pasma Jotunheimen. Jest to drugi po Galdhøpiggen szczyt Norwegii.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Spiterstulen – norweskie schronisko turystyczne położone w górach Jotunheimen, na wysokości 1104 metrów n.p.m., w dolinie Visdalen, nad rzeką Visą. Jest to popularne miejsce do rozpoczęcia wędrówek na najwyższy szczyt Skandynawii, Galdhøpiggen oraz Glittertind, drugi pod względem wielkości. W niedalekiej odległości od obiektu jest w sumie 17 szczytów przekraczających 2300 metrów n.p.m.
  Półwysep Skandynawski (szw. Skandinaviska halvön, norw. Den skandinaviske halvøy, fiń. Skandinavian niemimaa) – półwysep w Europie Północnej stanowiący zachodnią część Półwyspu Fennoskandzkiego.
  Pasmo górskie – samodzielna grupa górska o wyraźnie wydłużonym kształcie, posiadająca grań główną (często wododziałową). Pasma górskie w większości przypadków są częściami wielkich łańcuchów górskich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.