• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joslyn Art Museum

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Thomas Hart Benton (ur. 15 kwietnia 1889 w Neosho, stan Missouri, Stany Zjednoczone, zm. 19 stycznia 1975 w Kansas City) – amerykański malarz i muralista, jeden z czołowych, obok Granta Wooda i Johna Steuarta Curry’ego, przedstawicieli ruchu american scene painting. Najbardziej znany ze swych patriotycznych murali, przedstawiających w heroiczny sposób życie Amerykanów w I połowie XX wieku. Prabratanek znanego polityka o tym samym imieniu i nazwisku. Wykładowca Art Students League w Nowym Jorku; do jego najbardziej znanych uczniów należał Jackson Pollock.
  Thomas Moran (ur. 12 lutego 1837 w Bolton, zm. 25 sierpnia 1926) – amerykański malarz, akwaforcista, litograf, ilustrator i fotograf, przedstawiciel Hudson River School.

  Joslyn Art Museum – największe muzeum sztuki w stanie Nebraska, założone w 1931 roku przez Sarah H. Joslyn dla upamiętnienia jej zmarłego męża, George'a A. Joslyna. Muzeum posiada w swych zbiorach kolekcję sztuki amerykańskiej, europejskiej i azjatyckiej, obejmującą okres od starożytności do czasów współczesnych, w tym największą kolekcję prac szwajcarskiego malarza Karla Bodmera (ok. 400 rysunków i akwarel).

  Camille Pissarro (ur. 10 lipca 1830, zm. 13 listopada 1903) – francuski malarz impresjonistyczny i neoimpresjonistyczny pochodzenia żydowskiego.Angelika Kauffmann (ur. 30 października 1741 w Chur, zm. 5 listopada 1807 w Rzymie) – szwajcarska malarka i portrecistka.

  Historia[ | edytuj kod]

  Sarah i George Joslyn[ | edytuj kod]

  Joslyn Art Museum powstało jako dar Sarah H. Joslyn (1851–1940) dla mieszkańców miasta Omaha, zbudowany dla upamiętnienia jej męża, George'a A. Joslyna (1848–1916). George A. Joslyn i Sarah H. Selleck pobrali się w 1874 roku. Przenieśli się początkowo do Montrealu, a potem do Des Moines, w stanie Iowa, gdzie George Joslyn podjął pracę przy rozładunku samochodów towarowych w firmie Iowa Paper Company. Z czasem awansował, by zostać kierownikiem oddziału firmy w mieście Omaha, dokąd przybył wraz z żoną w 1880 roku. Rozwijająca się firma zmieniła w 1881 roku nazwę na Western Newspaper Union. W 1890 roku Joslyn nabył pakiet kontrolny w akcjach przedsiębiorstwa i rozpoczął energiczną kampanię na rzecz jego ekspansji, zostając ostatecznie jego prezesem i dyrektorem generalnym oraz najbogatszym człowiekiem w stanie Nebraska. W chwili jego śmierci w 1916 roku Western Newspaper Union stał się największą gazetą na świecie. Joslynowie zaangażowali się w projekty społeczne na rzecz swojego miasta, między innymi hojnie uposażając miejscowy University of Nebraska Omaha i finansując takie projekty jak Humane Society, Old People’s Home i Child Saving Institute. Ich jedyne dziecko zmarło w dzieciństwie, zajęli się więc wychowywaniem adoptowanej córki Violet.

  Auguste Renoir, Pierre-Auguste Renoir (ur. 25 lutego 1841, zm. 3 grudnia 1919) – malarz i rzeźbiarz francuski. Współtwórca i jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu.Thomas Cole (ur. 1 lutego 1801 w Bolton, zm. 11 lutego 1848 w Catskill w stanie Nowy Jork) - amerykański malarz i poeta romantyczny pochodzenia angielskiego, założyciel Hudson River School, pejzażysta.

  Muzeum[ | edytuj kod]

  Po śmierci męża Sarah Joslyn poświęciła się stworzeniu takiego pomnika na jego część, który odzwierciedlałby ich wspólne zainteresowania muzyką i sztuką, służąc zarazem szerszej społeczności. Zdecydowała się ostatecznie na budowę sali koncertowej otoczonej galeriami sztuki. Budynek został otwarty 29 listopada 1931 roku, a nowo powstałe muzeum, noszące wówczas nazwę Society of Liberal Arts, otrzymało jako w prezencie kilka nowych, prywatnych kolekcji, w tym zbiory z Art Institute of Omaha i z Friends of Art.

  Albert Bierstadt (ur. 7 stycznia 1830 w Solingen w Niemczech, zm. w 18 lutego 1902 w Nowym Jorku) – jeden z najbardziej znanych amerykańskich malarzy-pejzażystów doby neoromantyzmu, reprezentant Hudson River School.Impresjonizm (fr. impressionisme, łac. impressio „odbicie, wrażenie”) – kierunek w sztuce europejskiej, a później także amerykańskiej, który został zapoczątkowany przez grupę paryskich artystów studiujących w Atelier Gleyère oraz w Académie Suisse w drugiej połowie XIX wieku.

  W dzień otwarcia, pośród tłumu 25 000 gości obecna była anonimowo Sara Joslyn. Tym, którzy ją rozpoznali ogłosiła, że jej muzeum będzie darem dla mieszkańców miasta Omaha.

  Zbiory[ | edytuj kod]

  Malarstwo europejskie[ | edytuj kod]

  Kolekcja muzeum wzrosła na przestrzeni lat do ponad 11 000 prac, reprezentujących artystów i kultury od starożytności do współczesności. Najważniejsze pozycje w zbiorach to kolekcja ceramiki greckiej, renesansowe i barokowe arcydzieła Tycjana, El Greco, Paolo Veronese, Jacoba van Ruisdaela i Claude’a Lorraina. Wiek XIX reprezentują obrazy malarzy francuskich: Julesa Bretona, Williama-Adolphe’a Bouguereau i Jean-Léon Gérôme’a, a impresjonizm obrazy Camille’a Pissarro, Auguste’a Renoira i Claude’a Moneta.

  Worthington Whittredge (ur. 22 maja 1820, zm. 25 lutego 1910) – amerykański malarz, przedstawiciel Hudson River School.Jacob Izaakszoon van Ruisdael lub Ruysdael (ur. ok. 1628 w Haarlemie, zm. 14 marca 1682 tamże) – holenderski malarz, pejzażysta i grafik.
 • Paolo Veronese, Wenus z lustrem, około 1585

 • Massimo Stanzione, Zuzanna i starcy, 1631–1637

 • Angelika Kauffmann, Mary Tisdal czytająca, 1771–1772

  Starożytność – okres w historii Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej nazywany też antykiem i obejmujący dzieje tych regionów od powstania pierwszych cywilizacji do około V wieku n.e.Thomas Eakins (ur. 25 lipca 1844 w Filadelfii, zm. 25 czerwca 1916 tamże) – amerykański malarz, rzeźbiarz, fotograf i nauczyciel, uważany za jednego z największych malarzy realistów XIX wieku. Malował zarówno portrety, jak i sceny rodzajowe, szczególnie związane z zawodami sportowymi, rozrywkami na świeżym powietrzu, polowaniem itp. Jego obrazy wprowadziły do sztuki amerykańskiej elementy ruchu. Próbował uzyskać doskonałość techniczną nie tracąc przy tym elementu ludzkiego i humanizmu.
 • William-Adolphe Bouguereau, Powrót wiosny, 1886

 • Malarstwo amerykańskie[ | edytuj kod]

  XVIII- i XIX-wieczne malarstwo amerykańskie reprezentują portrety pędzla Jamesa Peale’a, Mary Cassatt i Thomasa Eakinsa, obrazy rodzajowe Eastmana Johnsona i Williama Michaela Harnetta oraz pejzaże Thomasa Cole’a, Worthingtona Whittredge’a, Alberta Bierstadta i Thomasa Morana.

  Tycjan, właśc. Tiziano Vecelli lub Vecellio (ur. ok. 1488-1490 w Pieve di Cadore, zm. 27 sierpnia 1576 w Wenecji) – włoski malarz, czołowy przedstawiciel szkoły weneckiej włoskiego malarstwa renesansowego. Uczeń Giovanniego Belliniego oraz Giorgiona.Claude Lorrain, właśc. Claude Gellée, zwany także Le Lorrain (ur. w 1600 w Chamagne w Lotaryngii, zm. 23 listopada 1682 w Rzymie) – francuski malarz, rysownik i rytownik okresu baroku, pejzażysta.
 • Winslow Homer, Kawalerzysta medytujący nad grobem, ok. 1865

 • Albert Bierstadt, Szlak do Oregon, 1869

 • Albert Bierstadt, Świt nad Donner Lake, 1871–1873

 • Albert Bierstadt, Burza na Matterhornie, 1886

 • Thomas Eakins, Profesor John Laurie Wallace, 1885

  Winslow Homer (ur. 24 lutego 1836 w Bostonie, zm. 29 września 1910 w Prouts Neck, Maine) – amerykański malarz, grafik i ilustrator. Jeden z najwybitniejszych artystów działających w drugiej połowie XIX w. w Stanach Zjednoczonych. Członek National Academy of Design od 1865.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
 • XX-wieczne malarstwo amerykańskie to dzieła takich twórców jak: Grant Wood, Thomas Hart Benton, Jackson Pollock, Kenneth Noland, Helen Frankenthaler, Donald Judd, George Segal i Martin Puryear.

  Muzeum posiada również cieszącą się światową renomą kolekcję prac artystów i badaczy amerykańskiego Zachodu, w tym zbiór prac Alfreda Jacoba Millera oraz prawie 400 akwarel i rysunków szwajcarskiego artysty Karla Bodmera, którzy w latach 1832–1834 podróżowali w górę rzeki Missouri przedstawiając lokalne krajobrazy i rdzennych mieszkańców. Kulturę amerykańskich Indian reprezentują prace takich twórców jak Charles Bird King i Henry Inman.

  Karl Bodmer (ur. 6 lutego 1809, zm. 30 października 1893) – szwajcarski malarz. Na swoich obrazach uwieczniał część zachodnią Stanów Zjednoczonych. Towarzyszył niemieckiemu badaczowi Maximilianowi zu Wied-Neuwiedowi w ekspedycji na rzece Missouri w latach 1832-1834. Był zatrudniony u Maximiliana, jego zadaniem było malowanie obrazów przedstawiających różne plemiona zachodu Ameryki.Helen Frankenthaler (ur. 12 grudnia 1928 w Nowym Jorku, zm. 27 grudnia 2011 w Darien w stanie Connecticut) – malarka amerykańska, przedstawicielka ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Odznaczona Narodowym Medalem Sztuki.

  Akwarele Karla Bodmera[ | edytuj kod]

 • Postój, wieczorny biwak, 1833

 • Scena leśna nad Lehigh, 1832

 • Zbieg rzek Fox River i Wabash, 1832

 • Pejzaż ze stadem bizonów nad górną Missouri, 1833

 • Rzeka Fox w pobliżu New Harmony, 1832

 • New Harmony, 1832–1833

  Malarstwo rodzajowe (fr. peinture de genre) – odrębny gatunek malarski, który wyróżnia tematyka związana z życiem codziennym, obyczajami, obrzędami, pracą, wypoczynkiem i zabawą. W przeciwieństwie do portretu indywidualnego czy zbiorowego, w scenach rodzajowych bohaterami są zwykle anonimowe osoby, przedstawiane bez upiększeń i idealizacji, podczas wykonywania zwykłych czynności.George Segal (ur. 26 listopada 1924, zm. 9 czerwca 2000) - amerykański rzeźbiarz, współorganizator (razem z Allanem Kaprowem) happeningów, od 1958 twórca rzeźb - grup realistycznych figur wykonanych z białego gipsu.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Joslyn Art Museum: History: Nebrasca's Largest Art Museum (ang.). www.joslyn.org. [dostęp 2014-01-16].
  2. Omaha Public Schools: Sarah Joslyn (ang.). www.ops.org. [dostęp 2014-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-16)].
  3. Joslyn Art Museum: Collections & Exhibitions at Joslyn (ang.). www.joslyn.org. [dostęp 2014-01-16].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Portret (fr. portrait) – obraz, zdjęcie lub inne dzieło będące przedstawieniem osoby i odwzorowujące jej wygląd zewnętrzny, a czasem także cechy osobowości.
  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Missouri – rzeka w Stanach Zjednoczonych, dopływ rzeki Missisipi. Wraz z rzeką Missisipi stanowią najdłuższy system rzeczny Ameryki Północnej o długości ok. 5970 km.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  El Greco, właściwie Dominikos Theotokopulos, gr. Δομήνικος Θεοτοκόπουλος (ur. 1 października 1541 w Fodele lub w Kandii na Krecie, zm. 7 kwietnia 1614 w Toledo) – malarz, rzeźbiarz i architekt hiszpański pochodzenia greckiego, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli manieryzmu.
  Pejzaż (fr. paysage) – malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.
  Mary Stevenson Cassatt (ur. 22 maja 1844 w Allegheny City (obecnie część Pittsburgha) w Pensylwanii, zm. 14 czerwca 1926 w Mesnil-Théribus we Francji) – amerykańska malarka i graficzka, przedstawicielka impresjonizmu.
  Kenneth Noland (ur. 10 kwietnia 1924 w Asheville, zm. 2010 w Port Clyde) – amerykański malarz abstrakcyjny i rzeźbiarz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.936 sek.