• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joshua Slocum

  Przeczytaj także...
  Dżonka - dalekowschodni niewielki statek drewniany bez stępki, przeważnie 1-, 2- lub 3-masztowy, o charakterystycznych wielokątnych żaglach przypominających wachlarz, plecionych z włókien roślinnych, zaopatrzonych w liczne, poziome usztywniające listwy biegnące promieniście w poprzek całego żagla. Wykorzystywany w transporcie rzecznym i przybrzeżnym, w rybołówstwie, a czasami także jednocześnie jako miejsce zamieszkania całej rodziny. Nośność największych dżonek (pięciomasztowych) sięga około 600 ton. Obecnie pływające dżonki niewiele różnią się od tych sprzed kilku wieków. Jednostka charakterystyczna dla wybrzeży całej wschodniej Azji od Japonii po Filipiny (bez Rosji).Orinoko, Orinoco, Rio Orinoco – rzeka w Ameryce Południowej w Wenezueli, a także na krótkim odcinku rzeka graniczna z Kolumbią.
  Jol – typ dwumasztowego ożaglowania stosowanego przeważnie na jachtach żaglowych średniej wielkości (o długości kadłuba 10 - 20 m). Żaglowiec posiadający główny maszt w pobliżu środka wyporu jednostki, oraz dodatkowo szczątkowy, bardzo mały maszt wysokości ok. 1/3 głównego, posadowiony daleko na rufie. Z powodu dużej różnicy masztów, tego typu jednostkę określa się również gwarowo jako "półtoramasztowiec".

  Joshua Slocum (ur. 20 lutego 1844, zaginął w 1909) – kanadyjski żeglarz, jako pierwszy odbył samotny rejs dookoła świata.

  Biografia[]

  Urodził się w Wilmot w Nowej Szkocji. Jako dwunastolatek uciekł z domu i zarabiał na życie jako pomocnik rybaków. W wieku lat 16 zaciągnął się na statek, a dziewięć lat później dowodził już własnym. W 1865 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie.

  Większość życia spędził na morzu. W 1887 jego statek rozbił się w drodze do Montevideo. Slocum sprzedał wrak, spłacił załogę i zbudował 10-metrową dżonkę Liberdade, na której wrócił z rodziną do domu w Waszyngtonie. W wydanej w 1894 r. książce Voyage of the Liberdade (Rejs Liberdade) opisał tę podróż.

  Ludwik Władysław Szwykowski (ur. 27 kwietnia 1877 w Symferopolu, zm. w 1965) – polski bankowiec, żeglarz, w latach 1926–1929 prezes Polskiego Związku Żeglarskiego wybrany na jego pierwszym sejmiku, autor pierwszego polskiego podręcznika żeglarskiego, tłumacz książek żeglarskich.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  SY Spray

  24 kwietnia 1895 wyruszył z Bostonu na 11-metrowej rybackiej łodzi typu jol o nazwie Spray. Wrócił ponad trzy lata później – 27 czerwca 1898 przybił do Newport w stanie Rhode Island. Opłynął samotnie cały świat, pokonując odległość 74 tys. km. Rejs opisał w książce Sailing Alone Around the World (w Polsce wydawana w tłumaczeniu Ludwika Szwykowskiego pod tytułem „Sam jeden żaglowcem naokoło świata”, Warszawa, 1930, „Samotny żeglarz”, Gdańsk, 1983, "Żeglując samotnie naokoło świata", Kraków 2012).

  Nowa Szkocja (ang. Nova Scotia, fr. Nouvelle-Écosse) – prowincja Kanady leżąca nad Atlantykiem. Prowincja zajmuje całość półwyspu o tej samej nazwie, wyspę Cape Breton oraz szereg drobnych wysp. Nowa Szkocja graniczy od zachodu z Nowym Brunszwikiem. Prowincja ma połączenia promowe z Nową Fundlandią, Wyspą Księcia Edwarda, z Wyspami Magdaleny oraz ze stanem Maine. Stolicą, a zarazem największym miastem prowincji, jest Halifax.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  W listopadzie 1909 wyruszył na Spray w rejs z rzeki Orinoko w kierunku Morza Karaibskiego, podczas którego zaginął. Przypuszcza się, że w jego łódź mógł uderzyć parowiec lub wieloryb – z uwagi na dobrą konstrukcję jachtu i doświadczenie żeglarskie Slocuma była to najbardziej prawdopodobna przyczyna zaginięcia. Rozważano też hipotezę, że Slocum przypadkowo potknął się lub pośliznął i wypadł za burtę – żeglarz nigdy nie nauczył się pływać, czego nie ukrywał. Niektórzy jego zaginięcie wiązali z Trójkątem Bermudzkim. W 1924 roku został oficjalnie uznany za zmarłego.

  Uznanie za zmarłego – instytucja prawna, która może zostać zastosowana w przypadku zaginięcia osoby fizycznej oraz określonego prawem upływu czasu od jej zaginięcia. Jej wynikiem jest uznanie śmierci tej osoby.Trójkąt Bermudzki – zwyczajowa nazwa obszaru Atlantyku, w rejonie Bermudów, przez fascynatów zjawisk paranormalnych uznawanego za miejsce wielu niewyjaśnionych zaginięć statków, jachtów i samolotów (uważają oni, iż na tym obszarze mają miejsce zjawiska łamiące prawa fizyki, wykrywana jest obecność "obcych" – co ma ich zdaniem wyjaśniać rzekomo niewytłumaczalne zdarzenia). Nie istnieje jeden ustalony kształt trójkąta, jego kształt opisywany jest różnie w poszczególnych legendach miejskich. Według statystyk w obszarze tym nie ginie więcej niż średnia liczba obiektów ginących w innych rejonach Atlantyku.

  Zobacz też[]

 • SY Spray
 • Przypisy

  1. Uznany za zmarłego z dniem 14 grudnia 1909 r.

  Bibliografia[]

 • Joshua Slocum: Sam jeden żaglowcem naokoło świata przeł. Ludwik Szwykowski. Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1930, s. 269.
 • Joshua Slocum: Samotny żeglarz przeł. Ludwik Szwykowski. Wyd. 2. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1983, s. 179. ISBN 8321544010.
 • Joshua Slocum: Podróż Liberdade przeł. Piotr Carlson. Wyd. 1. Gdańsk: L&L, 2006, s. 116. ISBN 8388595490.
 • Joshua Slocum: Żeglując samotnie naokoło świata przeł. Ludwik Szwykowski. Kraków: Wydawnictwo Miroku, 2012, ISBN 9788393414918
 • LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Montevideo – największe miasto, stolica oraz główny port Urugwaju. Leży nad estuarium La Platy. Miejscowość została założona w 1726 roku przez Bruno Mauricio de Zabalę jako strategiczny ruch w hiszpańsko-portugalskim sporze o Nizinę La Platy oraz jako opozycja dla, portugalskiej wówczas, kolonii Colonia del Sacramento. Od 1828 roku jest stolicą. Według spisu ludności z 2004 roku liczba mieszkańców wynosiła 1,325,968 stanowiąc około połowy ludności państwa. Miasto zajmuje powierzchnię 530 km oraz rozciąga się ze wschodu na zachód na około 20 km. Jest najdalej na południe położoną stolicą Ameryki Południowej. Stanowi ośrodek administracyjny, gospodarczy, handlowy i kulturowy kraju. Rozwinął się tu przemysł: spożywczy (mięsny., tłuszczowy, cukrowniczy, młynarski), skórzany, włókienniczy, chemiczny, elektromaszynowy, rafineryjny. Siedziba uniwersytetu państwowego i katolickiego.
  SY Spray – jacht typu jol gaflowy o bezanie lugrowym. Na tym jachcie kanadyjski żeglarz Joshua Slocum w latach 1895-1898 jako pierwszy w historii żeglarstwa, samotnie okrążył kulę ziemską.
  Morze Karaibskie – morze, wchodzące w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego, położone na północ od Ameryki Południowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.