• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Josh Homme

  Przeczytaj także...
  Kyuss (IPA [ˈkaɪəs]) – amerykańska formacja muzyczna, uważana za pioniera stylu stoner rock. Grupa powstała w roku 1987 pod nazwą Katzenjammer. Przez cały czas działalności grupy grała w niej dwójka przyjaciół z Palm Desert w stanie Kalifornia, gitarzysta Joshua Homme, znany także z późniejszej gry w Queens of the Stone Age i wokalista John Garcia. Wkrótce do grupy dołączyli: basista Chris Cockrell (którego jednak szybko zastępuje Nick Oliveri) oraz grający na perkusji Brant Bjork. Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Queens of the Stone Age (QOTSA lub Queens) – amerykański zespół rockowy, sformowany w 1997 roku przez Josha Homme po rozpadzie grupy Kyuss.

  Joshua Homme (ur. 17 maja 1973 w Palm Springs) – amerykański gitarzysta i producent muzyczny, członek stoner metalowej grupy Kyuss. Po rozpadzie zespołu w 1997 razem z Alfredo Hernandezem oraz Nickiem Oliverim założył zespół Queens of the Stone Age (QOTSA), w którym jest gitarzystą i wokalistą. Jest również założycielem i perkusistą zespołu Eagles of Death Metal oraz członkiem supergrupy Them Crooked Vultures.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Johnny Cash, właśc. John Ray Cash (ur. 26 lutego 1932 w Kingsland, zm. 12 września 2003 w Nashville) – amerykański muzyk country, piosenkarz i aktor. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

  Po zawieszeniu Kyussa jeszcze przed założeniem QOTSA Homme miał tak dużo czasu, że postanowił go spędzać na pustyni. Nie było to dla niego nic nowego, gdyż w latach 80. organizował razem z przyjaciółmi imprezy na pustyni, które sami nazywali „generator parties”. Tym razem oprócz instrumentów znalazł się też sprzęt do nagrywania. W taki sposób narodził się jeden z najciekawszych projektów muzycznych XX i XXI wieku, do którego namówił wiele gwiazd hard rocka czyli Desert Sessions.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Jeordie White, właściwie Jeordie Osbourne White (urodzony 20 czerwca 1971 roku w New Jersey w USA, większość dzieciństwa, lata szkolne spędził jednak na Florydzie w Fort Lauderdale) – amerykański basista i gitarzysta rockowy, a także kompozytor i producent muzyczny.

  Do tej pory ukazało się 10 części Desert Sessions, w których nagraniu brali udział m.in.: Ben Shepherd (Soundgarden, Wellwater Conspiracy), Fred Drake (Earthlings), Brant Bjork (Kyuss, Fu Manchu), Alfredo Hernandez (Kyuss), John McBain (Monster Magnet, Wellwater Conspiracy), Twiggy Ramirez (Marilyn Manson), PJ Harvey, Mark Lanegan (Screaming Trees), Troy van Leeuwen (A Perfect Circle, QOTSA).

  Wellwater Conspiracy – zespół rockowy utworzony przez Matta Camerona (Soundgarden, Pearl Jam) oraz Johna McBaina (Monster Magnet) w Seattle w 1993. Grupa współpracowała z wieloma muzykami rockowymi; należy choćby wspomnieć współpracę zespołu z Kimem Thayilem i Benem Shepherdem z Soundgarden, Joshem Hommem z Queens Of The Stone Age/Kyuss czy Eddiem Vedderem z Pearl Jam.Marilyn Manson – amerykański zespół rockowy założony przez Briana Warnera i Scotta Putesky’ego w Fort Lauderdale, w stanie Floryda. Propagator nonkonformizmu i ikonoklazmu, słynny z kontrowersyjnego wyglądu i tekstów. Trudno sklasyfikować grupę, gdyż każdy dotychczasowy album, miał mieć różne i indywidualne brzmienie. Zespół i jego lider starali się wymyślić unikatowy i wyrafinowany wizerunek dla każdej kolejnej ery. Grupa muzyczna została utworzona w 1989 jako „Marilyn Manson & the Spooky Kids”. Wyjątkowe wystąpienia spowodowały utworzenie się lokalnego kultu, który później rozrósł się na skalę światową. Program zespołu prawie zawsze zmienia się pomiędzy wydaniami kolejnych albumów.

  W 2011 roku gościnnie wystąpił na koncercie indierockowego zespołu Florence and the Machine w Nowym Jorku. Zaśpiewana wspólnie piosenka – cover utworu Johnny'ego Casha „Jackson” – znalazła się na albumie MTV Unplugged.

  W 2016 wyprodukował album Iggiego Popa ''Post Pop Depression'', a następnie brał udział we wspólnej trasie z liderem The Stooges.

  Instrumentarium[ | edytuj kod]

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Eduardo Rivadavia: Kyuss Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-07-19].
  2. Listen to Florence + the Machine and Josh Homme Cover Johnny Cash's „Jackson” (ang.). www.pastemagazine.com. [dostęp 2013-11-07].
  3. Queens of the Stone Age – Josh Homme Guitar Gear Rig and Equipment (ang.). www.uberproaudio.com. [dostęp 2009-06-09].
  4. Metallimania (1997) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2013-03-12].
  5. Sound City (2013) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2013-03-12].
  6. Robert Pasbani: And the Winners of the Revolver Golden Gods Awards 2014 Are… (ang.). www.metalinjection.net. [dostęp 2015-08-15].
  Monster Magnet to amerykański zespół stoner rockowy. Początkowo zespół nazywał się Dog of Mystery, później Airport 75.Screaming Trees – amerykański zespół rockowy z nurtu określanego na początku lat 90. XX wieku mianem grunge. Zespół powstał w 1985 roku w Ellensburgu w stanie Waszyngton.
  Warto wiedzieć że... beta

  Troy van Leeuwen (ur. 5 stycznia 1970 w Los Angeles w stanie Kalifornia w USA) - amerykański gitarzysta i kompozytor rockowy.
  A Perfect Circle – amerykańska supergrupa muzyczna grająca rock alternatywny, utworzona w 1999 roku przez gitarzystę Billy’ego Howerdela (choć plany tego projektu muzycznego powstały już w 1996), pracującego wcześniej jako technik przy trasach koncertowych takich grup jak m.in. Nine Inch Nails, Tool, The Smashing Pumpkins, Guns N’ Roses.
  Nick Steven Oliveri (ur. 21 października 1971 w Los Angeles) – amerykański muzyk z Palm Desert w stanie Kalifornia. Gitarzysta basowy, akustyczny i elektryczny, a także wokalista.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Them Crooked Vultures – hardrockowa supergrupa, w której skład wchodzą: Josh Homme (Kyuss, Queens of the Stone Age, Eagles of Death Metal), Dave Grohl (Foo Fighters, Nirvana) oraz John Paul Jones (Led Zeppelin).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.841 sek.