• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joseph Smith III

  Przeczytaj także...
  Syn – nazwa relacji rodzinnej dla krewnego pierwszego stopnia w linii prostej (zstępny, potomek) płci męskiej, należącego do dzieci z danego związku (rodziców).Frederick Madison Smith (ur. 21 stycznia 1874 - zm. 20 marca 1946) – amerykański duchowny, najstarszy syn proroka Józefa Smitha III i jego następca w Zreorganizowanym Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (obecnie: Społeczności Chrystusa). Urząd Prezydenta-Proroka sprawował w latach 1915 - 1946.
  Społeczność Chrystusa (ang. Community of Christ), dawniej: Zreorganizowany Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (skrót RLDS od ang. Reorganized Church of Jesus Christ of Latter Day Saints) – ogólnoświatowy Kościół chrześcijański, kładący nacisk na służbę pokojowi i sprawiedliwości, chrześcijańską ewangelizację, uduchowienie, aktywność młodzieży oraz posługę o coraz szerszym zasięgu. Jest zwolennikiem wyraźnie nieliturgicznej tradycji, opartej na wspólnym lekcjonarzu.

  Joseph Smith III (ur. 6 listopada 1832 – zm. 10 grudnia 1914) – najstarszy syn proroka Józefa Smitha i jego następca w Zreorganizowanym Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (obecnie: Społeczności Chrystusa).

  W dokumencie z dn. 17 stycznia 1844 r. Joseph Smith, Jr., założyciel ruchu Świętych w Dniach Ostatnich, wyznaczył swego najstarszego syna – Josepha Smitha III na swego następcę w urzędzie Prezydenta-Proroka. Szesnaście lat później, podczas Konferencji w Amboy został on wyświęcony na to stanowisko.

  Joseph Smith Junior (ur. 23 grudnia 1805 w Sharon w stanie Vermont, zm. 27 czerwca 1844) – założyciel i przywódca Świętych w Dniach Ostatnich. Wyznawcy czczą go jako proroka i męczennika. W roku 1844 startował w wyborach na Prezydenta USA, z programem zniesienia niewolnictwa. Był pierwszym kandydatem zamordowanym podczas kampanii prezydenckiej.Poligynia (z stgr. πολύς polys "liczny" i γυνή gyne "kobieta"), wielożeństwo – jedna z form poligamii. Poligynia stanowi odpowiednik małżeństwa jednego mężczyzny z więcej niż jedną kobietą w tym samym czasie.

  Urząd Prezydenta-Proroka Joseph Smith III sprawował w latach 18601914. Jego doradcą w Pierwszym Prezydium był William Marks. Całe życie był mocnym oponentem idei pluralistycznych małżeństw. Redaktor czasopisma Saint's Herald.

  Żonaty dwukrotnie:

 • z Emmeline Griswold
 • synowie: Frederick Madison Smith i Israel Alexander Smith
 • z Adą Clark
 • syn: William Wallace Smith
 • Zobacz też[]

 • Historia Społeczności Chrystusa
 • Linki zewnętrzne[]

 • Życiorys Józefa Smitha III na oficjalnej stronie Społeczności Chrystusa
 • Życiorys proroka Józefa Smitha III
 • Przypisy

  1. César Vidal Manzanares, Prekursorzy Nowej Ery, Warszawa 1994, s. 85; Mircea Eliade, Ioan P. Couliano, Słownik religii, Warszawa 1994, s. 260; Archiwum Społeczności Chrystusa w Independence (oryginał)
  Ruch świętych w dniach ostatnich – to grupa restoracjonistycznych denominacji chrześcijańskich, które opierają się na naukach i objawieniach założyciela – Józefa Smitha, Jr. oraz opublikowanej przez niego Księdze Mormona. Święci w dniach ostatnich uważają, że stanowią przywrócony Kościół z czasów Nowego Testamentu, wraz z autorytatywnym kapłaństwem oraz naukami głoszonymi przez Jezusa Chrystusa. Początkowo, za życia założyciela, ruch stanowił jeden Kościół, znany jako Kościół Chrystusa, Kościół Jezusa Chrystusa, lub Kościół Świętych w Dniach Ostatnich. Ostatecznie przyjęto nazwę: Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, którą do czasów współczesnych w formie niezmienionej zachowało jedynie kilka denominacji świętych, m.in. największa grupa mormonów (z Utah) oraz strangici. Inne wspólnoty zachowały tę nazwę jedynie w części, lub w całości, jednak dodając do niej dodatkowy człon lub człony.William Wallace Smith (ur. 18 listopada 1900, zm. 4 sierpnia 1989) – amerykański duchowny, syn proroka Józefa Smitha III. Był trzecim jego synem, który został Prezydentem-Prorokiem w Zreorganizowanym Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (obecnie: Społeczności Chrystusa), po Fredericku M. Smisie i Israelu A. Smisie. Urząd prezydencki sprawował w latach 1958–1978.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Historia Społeczności Chrystusa liczy prawie 200 lat. Najwcześniejsze ślady dziejów tego Kościoła związane są z przygodą młodego chłopca, o imieniu Józef Smith, który na początku XIX wieku modlił się w lesie, niedaleko swego rodzinnego domu w Manchester, w stanie Nowy Jork. Większość przekazów oznajmia, że gdy szedł on do lasu, aby się modlić, stoczył walkę ze złem i zwątpieniem, lecz później doświadczył epifanii, czyli wizji, w której zobaczył i zrozumiał Bożą dobroć. Wiele lat po tym wydarzeniu założył Kościół Jezusa Chrystusa (6 kwietnia 1830 r.).
  Israel A. Smith (ur. 6 lutego 1876, zm. 14 czerwca 1958) – trzeci syn proroka Józefa Smitha III, wnuk założyciela ruchu Świętych w Dniach Ostatnich – Józefa Smitha. Israel Smith został następcą swojego brata – Fredericka M. Smitha w urzędzie Prezydenta-Proroka Zreorganizowanego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (obecnie: Społeczności Chrystusa). Urząd Prezydenta-Proroka sprawował w latach 1946–1958.
  W religiach abrahamowych prorokiem jest osoba będąca w kontakcie z Bogiem, będąca jego „ustami” na ziemi, nierzadko założyciel jakiejś religii. W każdej jednak jego rola i znaczenie są nieco inne.
  Konferencja w Amboy, Reorganizacja Kościoła – w historii i wierzeniach Społeczności Chrystusa oznacza konferencję, podczas której, po latach dezorganizacji, zreorganizowany został Kościół Jezusa Chrystusa, założony przez Józefa Smitha, Jr. Po męczeńskiej śmierci proroka Smitha, Kościół rozpadł się na szereg ugrupowań, z których każde uważało się za prawowitego spadkobiercę Kościoła Jezusa Chrystusa. Środkowozachodni Święci w Dniach Ostatnich, razem z rodziną proroka Smitha – jego żoną Emmą i synami nie przyłączyli się jednak do żadnego z odłamów i nie uznali przywództwa żadnego z pretendujących do urzędu Prezydenta Kościoła. Opierając się na odręcznym dokumencie, który jeszcze za życia sporządził Józef Smith Jr. stwierdzającym, iż prawowitym następcą w urzędzie Prezydenta-Proroka Kościoła jest jego najstarszy syn – Józef Smith III postanowili poczekać, aż ten dorośnie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.