• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joseph Frederick Wallet DesBarres

  Przeczytaj także...
  Bazylea (niem. Basel, fr. Bâle, wł. /retorom. Basilea, łac. Basilia) – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę (Kleinbasel) na prawym i Wielką Bazyleę (Grossbasel) ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  27 października jest 300. (w latach przestępnych 301.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 65 dni.
  Joseph Frederick Wallet DesBarres

  Joseph Frederick Wallet DesBarres (ur. 22 listopada 1721 w Bazylei, zm. 27 października 1824 w Halifax), szwajcarski kartograf i kanadyjski polityk, który służył jako adiutant Jamesa Wolfe w Dolnej Kanadzie.

  Urodził się w Bazylei, w hugonockiej rodzinie. Jego rodzicami byli Józef-Leonard Vallet DesBarres (1694-1765) i Anne-Catherine Cuvier (1707-1747). Był najstarszy z trójki rodzeństwa.

  Po ukończonych studiach udał się do Anglii. Wstąpił do wojskowej akademii Royal Military Academy w Woolwich. Tam uczył się budować fortyfikacje i został tam oficerem. W 1756 został przydzielony do 62 pułku piechoty.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  DesBarres dokonał wielu map m.in Atlantyku i Pacyfiku oraz Oceanu Indyjskiego.

  DesBarres pełnił funkcję gubernatora porucznika w Wyspa Cape Breton od 1784 do 1787, i przyczynił się do powstania pierwotnego planu stolicy, Sydney. Był później gubernatorem Wyspy świętego Edwarda od 1804 do 1812 roku. Zmarł w Halifaxie.

  Poślubił Marię, córkę Roberta Mollisona Cutlera (1784-1883) marszanda Nowej Szkocji.

  Cape Breton (franc.: île du Cap-Breton, gaelicki szkocki: Eilean Cheap Breatuinn, Míkmaq: Únamakika) – wyspa na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Ameryki Północnej. Powierzchnia 10 311 km², 147 454 mieszkańców (2001). Nazwa wyspy nawiązuje do europejskiego regionu, Bretanii. Współrzędne geograficzne: 46°10′N 60°45′W/46,166667 -60,750000.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Linki zewnętrzne[]

 • Biografia (en) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ocean Indyjski (Indyk) – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Indyjski.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  James Wolfe (ur. 2 stycznia 1727 w Westerham, Kent, Wielka Brytania, zm. 13 września 1759 w Quebecu, Nowa Francja) – generał brytyjski, brał udział w bitwie pod Culloden.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.