• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joseph Fiennes  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Ralph Nathaniel Twisleton-Wykeham-Fiennes (wym. reɪf ˈfaɪnz) (ur. 22 grudnia 1962 w Ipswich, Suffolk) – angielski aktor filmowy i teatralny, reżyser.Elizabeth – film biograficzny z 1998 roku. Opowiada o życiu i pierwszych latach panowania królowej Elżbiety I Tudor.
  Życiorys[]

  Wczesne lata[]

  Urodził się w Salisbury z bratem bliźniakiem Jacobem Markiem (z zawodu został leśniczym) jako najmłodszy z sześciorga dzieci fotografa Marka Fiennesa (1933–2004) i pisarki, a także pejzażystki, Jennifer "Jini" (z domu Lash; 1938–1993), publikującej swoje książki pod pseudonimem Jini. Najstarszy brat Ralph (ur. 22 grudnia 1962) jest aktorem, siostra Martha Maria (ur. 5 lutego 1965) została reżyserką teatralną, brat Magnus Hubert (ur. 1965) to kompozytor. Druga siostra, Sophia Victoria (ur. 1967), została producentką. Ma także przybranego brata Michaela „Micka” Emery'ego (ur. 31 grudnia 1952) – z zawodu archeologa.

  Jak wam się podoba (ang. As You Like It) – idylliczna komedia autorstwa Williama Szekspira z roku 1599 lub 1600. Została opublikowana w Pierwszym Folio w 1623.Gwyneth Kate Paltrow (ur. 27 września 1972 roku w Los Angeles, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka, reżyser i scenarzystka filmowa.

  Dorastał w West Cork w Irlandii. W wieku 17 lat ukończył szkołę artystyczną w Suffolk i zaczął występować w Young Vic Youth Theatre, po czym pracował w kuchni w National Theatre. Podjął studia w renomowanej Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

  Kariera[]

  Już jako profesjonalista debiutował na West Endzie w spektaklu Kobieta w czerni (The Woman In Black). Przez dwa sezony brał udział w przedstawieniach wystawnych przez Royal Shakespeare Company, m.in. Jak wam się podoba Szekspira, Miesiąc na wsi (A Month in the Country), Syn człowieczy (Son of Man), Komedianci (Les enfants du Paradis), jednej z bardziej skomplikowanych emocjonalnie sztuk SzekspiraTroilus i Kresyda (Troilus and Cressida) i Zielarskie łóżko (The Herbal Bed) Petera Whelana.

  Salisbury – miasto w Wielkiej Brytanii, w południowej Anglii, nad rzeką Avon, w hrabstwie ceremonialnym i unitary authority Wiltshire.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Po raz pierwszy na srebrnym ekranie wystąpił w dramacie komediowym Rozterki Poppy Carew (The Vacillations of Poppy Carew, 1995). Jego debiutem kinowym była niewielka rola Christophera w melodramacie Bernardo Bertolucciego Ukryte pragnienia (Stealing Beauty, 1996). Przełomem w jego karierze był rok 1998, kiedy to został okrzyknięty "gwiazdą jutra", znalazł się w obsadzie komedii romantycznej Marta i wielbiciele (Martha, Meet Frank, Daniel and Laurence), wystąpił w nagrodzonej Broadcast Film Critics Association roli Lorda Roberta Dudleya, hrabiego Leicesteru, kochanka królowej Elżbiety I (Cate Blanchett) w dramacie biograficznym Elizabeth oraz w nagrodzonym Oskarem filmie Zakochany Szekspir (Shakespeare in Love) zagrał postać młodego Williama Szekspira, a za tę rolę odebrał nagrody: krytyków Las Vegas – Sierra Award, Blockbuster Entertainment, krytyków w Chicago i MTV za najlepszy pocałunek z Gwyneth Paltrow.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Życie prywatne[]

  Spotykał się z aktorkami: Sarą Griffiths (1991-1998), Catherine McCormack (1998-2000), australijską piosenkarką Natalie Imbruglią (1999) i Fioną Holly (2001-2002).

  15 sierpnia 2009 roku w Toskanii poślubił szwajcarską modelkę Maríę Dolores Diéguez. Mają dwie córki - Sam (ur. 8 marca 2010) i Isabel (ur. 29 grudnia 2011).

  Filmografia[]

  seriale TV[]

 • 2009-2010: FlashForward: Przebłysk jutra jako Mark Benford
 • 2011: Camelot jako Merlin
 • 2012-2013: American Horror Story: Asylum jako Prałat Timothy Howard
 • William Szekspir (ang. William Shakespeare; ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia/3 maja 1616, tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.The Royal Shakespeare Company (RSC) jest jednym z największych brytyjskich zespołów teatralnych. Wywodzi się z tradycji dziewiętnastowiecznych. Główna siedziba zespołu znajduje się w Stratford-upon-Avon. Zatrudnia 700 pracowników i daje około 20 premier rocznie.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Catherine Élise Blanchett (ur. 14 maja 1969 w Melbourne) – australijska aktorka, laureatka Oscara za drugoplanową rolę w filmie Aviator.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Camelot – amerykański serial telewizyjny, wyprodukowany przez telewizję Starz Entertainment, w zupełnie nowy sposób ukazujący historię Króla Artura, zamku Camelot i innych postaci legend arturiańskich.
  Zakochany Szekspir (ang. Shakespeare in Love) – amerykańska filmowa komedia kostiumowa z 1998 roku w reżyserii Johna Maddena.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  American Horror Story – amerykański serial z gatunków dramat i horror nadawany przez stację FX od 5 października 2011 roku. W Polsce nadawany na kanale Fox Polska od 12 listopada 2011 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.