• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joseph Cedar

  Przeczytaj także...
  Początków historii teatru należy szukać w starożytnej Grecji, gdzie w 534 roku p.n.e. odbyły się pierwsze Wielkie Dionizje. Teatr rozwijał się również w starożytnym Rzymie, a następnie został zaadaptowany przez chrześcijańskie średniowiecze. Od oświecenia nastąpił powrót do antycznych koncepcji teatru, które jednak uległy znacznym modyfikacjom. Rozwijał się teatr neoklasycystyczny. Osobnym zjawiskiem na tle epoki była twórczość Szekspira. Przełomowa dla teatru była Wielka Reforma z XIX wieku. Narodził się teatr realistyczny i naturalistyczny. Dwudziestolecie międzywojenne to czas nowych koncepcji teatralnych Artauda i Witkacego. Po II wojnie światowej rozwinął się awangardowy nurt teatru, którego jednym z głównych celów było zburzenie granicy między widzem a aktorem.Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego reżysera (niem. Silberner Bär/Beste Regie) – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1956 roku. Nagrodę przyznaje jury złożone z międzynarodowych filmowców.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).

  Joseph Cedar (hebr. יוסף סידר, ur. 31 sierpnia 1968 w Nowym Jorku) − izraelski reżyser i scenarzysta filmowy, zwycięzca Srebrnego Niedźwiedzia w 2007 oraz nagrody za najlepszy scenariusz na Festiwalu w Cannes w 2011.

  Biografia[]

  Cedar urodził się w Nowym Jorku. Wychowywał się w ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej. Gdy miał sześć lat rodzina wyemigrowała do Izraela. Dorastał w jerozolimskiej dzielnicy Bajit va-Gan. Uczęszczał do ortodoksyjnej szkoły żydowskiej. Służbę w armii odbył jako komandos Brygady IDF. Po ukończeniu studiów z filozoficznych i historii teatru na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, następnie uczęszczał na Uniwersytet Nowojorski, gdzie zdobył wiedzę dotyczącą kina. Po powrocie na Bliski Wschód napisał scenariusz do swego debiutanckiego, nagradzanego w Izraelu obrazu Ha-hesder (ang. tytuł Time of Favor). Film miał swoją premierę w 2000. Reżyser pracował nad scenariuszem przez dwa lata mieszkając w żydowskim osiedlu Dolev, w otoczeniu terytoriów Autonomii Palestyńskiej.

  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.Osiedla żydowskie (hebr. התנחלויות; arab. المستوطنات) są społecznościami mieszkalnymi utworzonymi przez izraelskich Żydów na zajętych terenach arabskich po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Większość osiedli powstała za zgodą rządu izraelskiego na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i na Wzgórzach Golan.

  Drugi film reżysera Zachodni Brzeg z 2004 (hebr. tytuł Medurat Hashevet) otrzymał aż pięć nagród Ofir Izraelskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej, w tym za najlepszy obraz, za najlepszą reżyserię i scenariusz. Trzeci film Cedara Twierdza Beaufort z 2007 zdobył Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na 59. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz był nominowany do Oscara w kategorii dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Film nagrodziła Izraelska Akademia Filmowa (najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż). Scenariusz oparty był o własne doświadczenia reżysera z czasów wojny na granicy libańsko-izraelskiej.

  59. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbył się w dniach 5-15 lutego 2009. Wzięło w nim udział 18 filmów z 17 krajów. Polskę reprezentował film Andrzeja Wajdy Tatarak. Polski reżyser otrzymał za niego nagrodę im. Alfreda Bauera. Nagrodę główną konkursu - Złotego Niedźwiedzia - zdobył film Gorzkie mleko, reżyserowany przez peruwiańską reżyser Claudię Llosę. Przewodniczącym jury konkursu była amerykańska aktorka Tilda Swinton.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Kolejny film Cedara Przypis w 2011 nagrodzono w Cannes za najlepszy scenariusz. Obraz ten w 2012 roku był też izraelskim kandydatem do Oscara, otrzymał również amerykańską nominację do tej nagrody. W 2011 Przypis otrzymał też National Board of Review USA, jako jeden z pięciu najlepszych filmów zagranicznych.

  Twierdza Beaufort (hebr. בופור, alternat. tytuł pol. Wzgórze Beaufort) – film wojenny produkcji izraelskiej w reżyserii Josepha Cedara z roku 2007. Nominowany do Oscara w 2007. Powstał według scenariusza autorstwa reżysera i Rona Leshema na podstawie powieści tego ostatniego pod tym samym tytułem. Opowiada o oddziale Armii Obrony Izraela, stacjonującej w Zamku Beaufort w południowym Libanie i o jego dowódcy Lirazu Libratim. Był ostatnim dowódcą twierdzy przed opuszczeniem jej przez wojska Izraela w 2000.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Filmografia[]

 • Ha-hesder (2000)
 • Zachodni Brzeg (Medurat Hashevet, 2004)
 • Twierdza Beaufort (Beaufort, 2007)
 • Sharon Amrani: Remember His Name (2010)
 • Przypis (Hearat Shulayim, 2011)
 • Jerusalem, I Love You (Hearat Shulayim, 2011)
 • Przypisy

  1. Catching Up with Oscar-Nominated “Footnote” Director Joseph Cedar (ang.). www.jspace.com, 2012-02-17. [dostęp 2013-01-14].
  2. Ha-Hesder (2000). www.filmweb.pl. [dostęp 2013-01-14].
  3. Zachodni brzeg (2004). www.filmweb.pl. [dostęp 2013-01-14].
  4. Twierdza Beaufort (2007). www.filmweb.pl. [dostęp 2013-01-14].
  5. Przypis. www.hbo.pl. [dostęp 2013-01-14].
  6. Footnote. www.transatlantyk.org. [dostęp 2013-01-14].

  Bibliografia[]

 • Anna Pawlikowska: Pieszo po Oskara. www.znak.org.pl, 2012-02-02. [dostęp 2013-01-14].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Joseph Cedar w bazie filmweb.pl
 • Joseph Cedar w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Joseph Cedar w bazie stopklatka.pl
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Siły specjalne, jednostki specjalne, komandosi to określenia elitarnych formacji wojskowych lub policyjnych. Jednostki wojskowe przystosowane są do wykonywania zadań niekonwencjonalnych, prowadzenia działań specjalnych i nadzwyczaj trudnych w czasie pokoju, kryzysu oraz wojny: antyterrorystycznych, rozpoznawczych (głównie głębokie bądź rozpoznanie specjalne), dywersyjnych itp. Zwykle składają się z małych wyselekcjonowanych grup żołnierzy, świetnie wyszkolonych i nadzwyczajnie wytrzymałych psychofizycznie, używających wyspecjalizowanego uzbrojenia i wyposażenia. Działają na lądzie, wodzie i z powietrza. Gwałtowny rozwój sił specjalnych nastąpił podczas II wojny światowej. Obecnie jednostki tego typu wchodzą w skład sił zbrojnych lub policyjnych większości państw świata.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Dolev (hebr.: דולב) - wieś położona w samorządzie regionu Matte Binjamin, w Dystrykcie Judei i Samarii, w Izraelu.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Nagrody Akademii (Oscary) dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego - jedna z kategorii Nagród Akademii, w które przyznawane są one począwszy od 20. ceremonii rozdania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.