• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joseph Boakai

  Przeczytaj także...
  Hrabstwo Lofa – hrabstwo w północnej części Liberii ze stolicą w Voinjamie. Według spisu ludności z 2008 roku liczy sobie 270 114 mieszkańców, co czyni je czwartym, pod względem zaludnienia, hrabstwem w kraju.Bank Światowy (ang. World Bank) rozpoczął działalność jako efekt postanowień konferencji w Bretton Woods z lipca 1944. Główną przesłanką dla jego stworzenia była przede wszystkim chęć odbudowy zniszczonych II wojną światową krajów Europy i Japonii. Istotnym celem statutowym było również wsparcie dla rozwijających się krajów Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Obecnie zrzesza on 188 krajów członkowskich. Siedzibą Banku Światowego jest Waszyngton.
  Wiceprezydent Liberii – drugie co do ważności stanowisko polityczne w Liberii. Wybierany z tego samego mandatu co prezydent na sześcioletnią kadencję. W wypadku śmierci, rezygnacji czy depozycji prezydenta, wiceprezydent zajmuje jego stanowisko, piastując je do końca kadencji poprzednika. Wiceprezydent służy także jako marszałek senatu. Aktualnym wiceprezydentem jest Joseph Boakai, sprawujący tę funkcję od 16 stycznia 2006 roku.

  Joseph Boakai (ur. 30 listopada 1944) – liberyjski polityk, wiceprezydent od stycznia 2006 roku. W latach 1983-1985 minister rolnictwa.

  Życiorys[]

  Boakai urodził się 30 listopada 1944 w Worsondze, w hrabstwie Lofa; jego rodzice byli niepiśmienni. Jest diakonem Kościoła baptystów.

  Edukacja[]

  Uczęszczał do szkoły podstawowej oraz liceum w Sierra Leone oraz Liberii nim uzyskał tytuł licencjata administracji biznesu na University of Liberia w 1972 roku, a następnie kontynuował naukę na Kansas State University, kończąc go w 1976 roku.

  Samuel Kanyon Doe (ur. 6 maja 1951 w Tuzon, zm. 9 września 1990 w Monrovii) – polityk liberyjski, generał i prezydent Liberii w latach 1980–1990. Sprawował władzę w sposób dyktatorski ostro występując przeciwko opozycji politycznej.Liberia (Republika Liberii – Republic of Liberia) – państwo położone w Afryce Zachodniej. Sąsiaduje z Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone. Sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju jest nadal niestabilna, co jest skutkiem przewrotów wojskowych i dwóch wojen domowych (1989–1996 i 1999–2003).

  Kariera polityczna[]

  Boakai pracował zarówno w prywatnym, jak i publicznym sektorze. W latach 70. XX wieku pracował dla Libera Produce Marketing Corporation. W latach 1983-1985 pełnił funkcję ministra rolnictwa w rządzie prezydenta Samuela Doe’ego, równocześnie zasiadając w radzie nadzorczej Africa Rice Center. Później pracował jako konsultant Banku Światowego w Waszyngtonie, gdzie założył firmę zajmującą się sprzętem i doradztwem rolniczym. Był także prezesem rady Liberia Wood Management Corporation oraz Liberia Petroleum Refining Company.

  Sierra Leone – państwo położone w zachodniej Afryce, na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Sierra Leone na północy graniczy z Gwineą (652 km), a na południowym wschodzie z Liberią.University of Liberia (UL) – liberyjski uniwersytet publiczny, zbudowany w Monrowii z polecenia rządu w 1851 roku, zaś otwarty w 1863, jako Liberia College. Uniwersytetem stał się w 1951 roku. Jest jedną z najstarszych instytucji edukacji wyższej w Afryce Zachodniej, zaś pieczę nad nim ma Liberyjska Komisja ds. Wyższej Edukacji (ang. Liberian Commission on Higher Education). Został zdewastowany przez wojny domowe w ciągu ostatnich trzech dekad.

  Przypisy

  1. Biografia eMansion.gov.
  2. Liberia Vice President Boakai. kwiecień 2006. [dostęp 2012-05-13].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Baptyzm – nurt chrześcijaństwa należący do protestantyzmu, akcentujący indywidualizm w relacji do Boga i nadrzędną rolę Pisma Świętego. Zbawienie nie jest według baptystów osiągalne na podstawie uczynków, lecz jedynie łaską Boga przez osobistą wiarę w zbawcze dzieło odkupienia z grzechu poprzez ofiarę Jezusa Chrystusa. Baptyści udzielają chrztu wyłącznie tym, którzy świadomie wyrażają żal za grzechy i wyznają wiarę w Chrystusa. Akcentują autonomię poszczególnych zborów, są też zwolennikami rozdziału kościoła i państwa. Większość baptystów reprezentuje ewangelikalne chrześcijaństwo, choć istnieją także nieliczne wyznania baptystyczne przynależące do liberalnego nurtu protestantyzmu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.