• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joseph Aspdin

  Przeczytaj także...
  Patent – potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.Dorset – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w Anglii, w regionie South West England, położone nad kanałem La Manche.
  Emerytura (zwana dawniej rentą starczą) — świadczenie pieniężne mające służyć jako zabezpieczenie bytu na starość dla osób, które ze względu na wiek nie posiadają już zdolności do pracy zarobkowej.
  Patent nr. BP 5022, An Improvement in the Mode of Producing an Artificial Stone, Joseph Aspdin, 21.10.1824, strona 1/2
  Patent nr. BP 5022, An Improvement in the Mode of Producing an Artificial Stone, Joseph Aspdin, 21.10.1824, strona 2/2

  Joseph Aspdin, inna pisownia nazwiska Aspden (ur. w grudniu 1778 w Hunslet, Leeds, zm. 20 marca 1855 w Wakefield) – angielski wytwórca cementu, który 21 października 1824 otrzymał patent na cement portlandzki.

  Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.Wakefield – miasto w północnej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie metropolitalnym West Yorkshire, w dystrykcie City of Wakefield. Miasto położone nad rzeką Calder. W 2001 roku miasto liczyło 76 881 mieszkańców.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Był najstarszym z sześciorga dzieci murarza Thomasa Aspdina. Początkowo zaangażowany w firmie ojca, w 1817 otworzył w Leeds własną działalność gospodarczą. Jego kilkuletnie eksperymenty z wytwarzaniem cementu budowlanego zostały nagrodzone patentem brytyjskim (nr BP5022) zatytułowanym: Poprawa sposobu wytwarzania sztucznego kamienia (ang. An Improvement in the Mode of Producing an Artificial Stone). W treści ww. patentu po raz pierwszy użyto sformułowania cement portlandzki przez analogię do wapienia z Portland, oolitowego wapienia budowlanego, wydobywanego na wyspie Portland (Dorset). Produkcję cementu na skalę przemysłową rozpoczął, początkowo wraz z Williamem Beverleyem, w 1825 w zakładzie w Kirkgate, Wakefield. W tym samym roku otrzymał kolejny patent na wykonywanie zaprawy murarskiej. Joseph Aspdin przeszedł na emeryturę w 1844. Jego fabryka cementu funkcjonowała pod kierownictwem starszego syna Jamesa nieprzerwanie do 1900.

  Cement – to hydrauliczne spoiwo mineralne, otrzymywane z surowców mineralnych (margiel lub wapień i glina) wypalonych na klinkier w piecu cementowym a następnie zmielenie otrzymanego spieku z gipsem, spełniającym rolę regulatora czasu wiązania. Stosowany jest do przygotowywania zapraw cementowych, cementowo-wapiennych i betonów. Wykorzystywany jest do łączenia materiałów budowlanych. W zależności od składu klinkieru, sposobu produkcji, cementy dzielą się na:Portland (ang. Isle of Portland) – wyspa położona u południowego wybrzeża Anglii, należąca do dystryktu Weymouth and Portland, w hrabstwie Dorset. Stanowi część Jurassic Coast. Wydobywany jest tutaj wapień portlandzki, od którego pochodzi nazwa cement portlandzki.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • A.J. Francis: The Cement Industry 1796-1914: a History. Wyd. 1. David & Charles, 1977. ISBN 0-7153-7386-2.
 • Zaprawa – mieszanina wody i spoiwa z drobnym kruszywem lub innym wypełnieniem mająca na celu wiązanie, czyli przejście ze stanu płynnego, plastycznego w stały.Wapień portlandzki (ang. Portland stone – kamień portlandzki) – jurajski wapień detrytyczny wydobywany na angielskiej wyspie Portland, w hrabstwie Dorset, od której wziął nazwę. Należy do formacji Portland stone i ogniwa Freestone. Na wyspie Portland znajduje się ponad 80 zamkniętych i czynnych kamieniołomów wapienia. Niektóre z nieczynnych wyrobisk stanowią dziś atrakcję turystyczną.
  Warto wiedzieć że... beta

  Cement portlandzki "CEM I" – często stosowany rodzaj cementu. Jest to szary, sypki materiał, otrzymywany ze zmielenia klinkieru cementowego z gipsem w ilości do 5%. Wynalezienie cementu portlandzkiego przypisywane jest Anglikowi Josephowi Aspdinowi, który w 1824 uzyskał patent na jego wyrób. Nazwa pochodzi od koloru otrzymanego cementu, który przypominał wynalazcy kolor skał z wyspy Portland - wówczas jednego z najlepszych i najdroższych materiałów budowlanych w Wielkiej Brytanii.
  Leeds – miasto w północnej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie West Yorkshire. Miasto położone jest u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Aire.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.728 sek.