• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Josef Fuchs

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Giro di Toscana − jednodniowy wyścig kolarski, organizowany co roku w Toskanii, we Włoszech. Od 2005 roku zaliczany jest do cyklu UCI Europe Tour, w którym posiada najwyższą kategorię 1.1. Organizatorem wyścigu jest Komitet Sportowy miasta Arezzo.
  Xaver Kurmann (ur. 29 sierpnia 1948 w Emmen) - szwajcarski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista olimpijski, trzykrotny medalista torowych i brązowy medalista szosowych mistrzostw świata.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Josef "Sepp" Fuchs (ur. 24 lipca 1948 w Unterbergu) – szwajcarski kolarz torowy i szosowy, brązowy medalista medalista szosowych mistrzostw świata oraz wicemistrz świata w kolarstwie torowym.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Bruno Hubschmid (ur. 7 marca 1950 w Medingen) – szwajcarski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny szosowych mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Pierwszy sukces w karierze Josef Fuchs osiągnął w 1969 roku, kiedy wspólnie z Xaverem Kurmannem, Bruno Hubschmidem i Walterem Bürkim zdobył brązowy medal w drużynowej jeździe na czas podczas szosowych mistrzostw świata w Brnie. Dwa lata później Szwajcar wystartował na torowych mistrzostwach świata w Varese, gdzie zdobył srebrny medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie amatorów, ulegając jedynie Kolumbijczykowi Martínowi Emilio Rodríguezowi. Wielokrotnie zdobywał medale mistrzostw kraju, zarówno w kolarstwie torowym jak i szosowym, nigdy jednak nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W wyścigach szosowych jego największe sukcesy to zwycięstwa w Giro del Mendrisiotto (1971), Giro di Toscana (1972), Liège-Bastogne-Liège (1981) i Gran Premio di Lugano (1981). Ponadto w 1975 roku był ósmy w klasyfikacji generalnej Tour de France, w 1976 roku był ósmy w Vuelta a España, a w 1981 roku zajął piąte miejsce w Giro d'Italia.

  Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.Liège-Bastogne-Liège – najstarszy rozgrywany do dziś kolarski wyścig jednodniowy (tzw. klasyk), zaliczany do pięciu Pomników Kolarstwa, do których należą ponadto: Mediolan-San Remo, Ronde van Vlaanderen, Paryż-Roubaix i Giro di Lombardia.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Martín Emilio "Cochise" Rodríguez Gutierrez (ur. 14 kwietnia 1942 w Medellín) – kolumbijski kolarz torowy i szosowy, złoty medalista torowych mistrzostw świata.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  42. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1969 odbyły się w belgijskiej miejscowości Zolder (wyścig zawodowców mężczyzn i kobiet) oraz w czechosłowackim mieście Brno (amatorzy indywidualnie i drużynowo), w dniach 22 - 24 sierpnia 1969 roku.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  68. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1971 odbyły się we włoskim Varese. W programie mistrzostw znalazło się jedenaście konkurencji: sprint i wyścig na dochodzenie dla kobiet oraz sprint, wyścig na dochodzenie, wyścig ze startu zatrzymanego zarówno dla zawodowców jak i amatorów, wyścig drużynowy na dochodzenie zawodowców, a także wyścig tandemów i wyścig na 1000 m dla mężczyzn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.