• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Josef Frank

  Przeczytaj także...
  Austriacy – naród pochodzenia germańskiego, zamieszkujący głównie Austrię oraz włoski region Trydent-Tyrol Południowy. Ich językiem ojczystym jest język niemiecki – na terenie Austrii występuje kilka dialektów języka niemieckiego, a w powszechnym użyciu jest odrębny wariant tego języka (język niemiecki w Austrii). Dominującym wśród nich wyznaniem jest katolicyzm.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Josef Frank (ur. 15 lipca 1885 w Baden, zm. 8 stycznia 1967 w Sztokholmie) – austriacki architekt, współtwórca tzw. wiedeńskiej szkoły architektury.

  Po studiach na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu nauczał w latach 1919-1925 na Wiedeńskiej Szkole Rzemiosła Artystycznego. Wraz z Oskarem Strnadem stworzył wiedeńską szkołę architektury, która stworzyła specyficzne stanowisko w obrębie modernistycznego projektowania domów, mieszkań i wnętrz.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Tapeta – materiał do obicia ścian wnętrza mieszkalnego, wykonany z papieru, tkaniny, skóry lub tworzyw sztucznych. Współcześnie ozdobne, naklejane wykończenie ściany wewnętrznej budynku, najczęściej wykonane z papieru z nadrukowanym lub wytłoczonym wzorem, sprzedawane w rolkach (standardowo pasek tapety ma 53 cm szerokości i ok. 10 m długości).

  Frank był współzałożycielem Wiedeńskiego Werkbundu, a w 1932 kierownikiem projektu wiedeńskiego osiedla Werkbundu. W 1934 Frank wyemigrował do Szwecji, gdzie oprócz działalności architektonicznej zajął się projektowaniem mebli i innych elementów wyposażenia i wykończenia wnętrz, takich jak wzory tkanin, tapety czy dywany, działając w firmie Svenskt Tenn.

  Wystawa mieszkaniowa na osiedlu Weißenhof (Stuttgart), Weißenhofsiedlung, została zorganizowana w 1927 przez Werkbund pod kierownictwem artystycznym Miesa van der Rohe na wzgórzu w północnej części Stuttgartu.Uniwersytet Techniczny w Wiedniu (niem. Technische Universität Wien, TUW) – politechnika z siedzibą w Wiedniu, największa uczelnia techniczna w Austrii.

  W 1965 Frank otrzymał Austriacką Nagrodę Państwową.

  Główne dzieła[ | edytuj kod]

  J. Frank: Dom bliźniaczy na wystawie mieszkaniowej w Weißenhof
 • wyposażenie Muzeum Azji Wschodniej w Kolonii, 1912
 • dom przy Wilbrandtgasse 12 w Wiedniu, 1914 (z Oskarem Wlachem i Oskarem Strnadem)
 • osiedle Hoffinger w Altmannsdorfie
 • zespół mieszkaniowy Wiedenhoferhof w Wiedniu, 1924
 • dom Beera, 1929-1930 (z Wlachem)
 • dom bliźniaczy na wystawie mieszkaniowej w Weißenhof w Stuttgarcie, 1927
 • kierownictwo wystawy mieszkaniowej w Wiedniu i dom przy Woinovichgasse 32 tamże, 1932
 • wille w południowej Szwecji
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

  Modernizm w Europie Środkowej: Austria

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Architekt (gr. architéktōn – kierownik budowy, majster budowniczy) – interdyscyplinarny zawód trudny do jednoznacznego zdefiniowania i w zależności od kraju, w różnym czasie, przedstawiciele tego zawodu spełniali nieco odmienne funkcje. Jest to zawód interdyscyplinarny (łączący wiele dziedzin nauki i techniki). Architektami nazywa się:
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.
  Meble – sprzęty użytkowe przeznaczone do wyposażenia wnętrz mieszkalnych i publicznych. W odróżnieniu od stałych elementów wyposażenia wnętrz (schody, boazeria) meble są ruchomościami. Oprócz cech użytkowych meble posiadają też walory dekoracyjne, reprezentacyjne.
  Baden bei Wien – miasto - kurort w Austrii, w Dolnej Austrii, siedziba powiatu Baden, 26 km na południe od Wiednia.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.