• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joscelin III

  Przeczytaj także...
  Królestwo Jerozolimskie – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099) na terenie Syrii i Palestyny. Było ono lennem Stolicy Apostolskiej.Kalabria (wł. Calabria) – region administracyjny w południowych Włoszech o powierzchni 15 079 km² i 2,09 milionach mieszkańców, ze stolicą w Catanzaro. Graniczy z regionem Basilicata a poprzez Cieśninę Mesyńską z Sycylią.
  Bitwa pod Hittin (zwana też bitwą pod Hattin oraz bitwą pod Rogami Hittinu) – bitwa lądowa, która miała miejsce 4 lipca 1187 roku, pomiędzy wojskami Królestwa Jerozolimskiego pod wodzą króla Gwidona z Lusignan a wojskami muzułmańskimi sułtana Saladyna.

  Joscelin III z Courtenay (zm. 1200) – wasal Królestwa Jerozolimskiego 11761200. Jedyny syn Joscelina II z możnego rodu de Courtenay, i jego żony - Beatrycze.

  Joscelin od śmierci ojca w 1159 nosił tytuł hrabiego Edessy, jednakże od 1149 hrabstwo już nie istniało. Jego siostra Agnieszka była pierwszą żoną późniejszego króla Amalryka I, i matką Baldwina IV Trędowatego i Sybilli Jerozolimskiej. W 1164, po bitwie pod Harim, Joscelin został wzięty do niewoli przez Nura ad-Dina, wypuszczono go dopiero w 1176, kiedy Agnieszka zapłaciła okup w wysokości 50 tysięcy dinarów. Mimo niechęci Rajmunda III, hrabiego Trypolisu, Baldwin IV nadał mu tytuł seneszala Jerozolimy, a około 1176 otrzymał od króla ziemię w okolicach Akki, z których stworzył tzw. Seigneurie de Joscelin. Po zaręczeniu księżniczki Izabeli, przyrodniej siostry Baldwina IV, z Humphreyem IV z Toron, ziemie Toron trafiły do królestwa, a Joscelin otrzymał Chastel Neuf. Od 1180 do 1184 był ambasadorem królestwa w Bizancjum. Agnieszka zmarła pod koniec 1184, kilka miesięcy przed Baldwinem IV.

  Balian z Ibelinu, znany również jako Balian z Ramli i Balian z Nablus (ur. wczesne lata 40. XII wieku, zm. 1193) – możnowładca z Królestwa Jerozolimskiego.Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.

  W 1185 Joscelin został strażnikiem, wnuka swojej siostry - Baldwina V, a Rajmund III został regentem. Rajmund bał się, że jeśli on zostanie strażnikiem i Baldwin V umrze, to rzuci to złe światło na niego i nie będzie mógł głosić swoich pretensji do tronu. Joscelin spowinowacony, a nie spokrewniony z królami Jerozolimy, nie mógł tymczasem pretendować do tronu, a nawet w jego interesie było, aby Baldwin V żył jak najdłużej. Baldwin V zachorował i zmarł w Akrze w 1186, a Joscelin i Wilhelm V z Montferratu sprowadzili jego trumnę do Jerozolimy. W tym samym czasie, Rajmund III udał się do Nablusu, aby razem z Balianem z Ibelinu dokonać przewrotu i koronować na królową księżniczkę Izabelę. Przewrót się nie udał i koronowano starszą siostrę Izabeli - Sybillę i jej drugiego męża - Gwidona de Lusignan.

  Powinowactwo – stosunek prawno rodzinny łączący jednego małżonka z krewnymi drugiego. Jest wyłącznie więzią prawną, w odróżnieniu od pokrewieństwa, które jest więzią biologiczno-prawną.Tyr (obecny Sur) – w starożytności miasto fenickie, obecnie miasto i port w południowym Libanie na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Posiada połączenie kolejowe i drogowe z portem Sajda. Jego nazwa znaczy „skała”. W języku fenickim Ṣur, w akadyjskim Ṣurru, po hebrajsku צור Ṣōr, po grecku Τύρος Týros, po arabsku صور (as)-Ṣūr.

  W 1186 Sybilla i Gwidon potwierdzili przyznanie Joscelinowi Chastel Neuf i jeszcze innych ziem. Joscelin dał te ziemi jako posag swojej córce Beatrice, którą zaręczył z młodszym bratem Gwidona - Wilhelmem z Walencji. Swoją młodszą córkę Agnieszkę zaręczył tymczasem z bratankiem Gwidona, ale gdyby Beatrice zmarła, Agnieszka zamiast niej poślubiłaby Wilhelma.

  Agnieszka de Courtenay (ur. 1136, zm.1184) – pierwsza żona Amalryka, hrabiego Jaffy i Aszkelonu, późniejszego króla Jerozolimy. Matka Sybilli Jerozolimskiej i Baldwina IV.Baldwin IV Trędowaty (fr. Baudouin IV le Lépreux) (ur. 1161, zm. 16 marca 1185 w Jerozolimie) – król jerozolimski od 1174 roku.

  W 1187, w bitwie pod Hittin Joscelin był jednym z dowódców. On i Balian z Ibelinu po porażce uciekli i schronili się w Tyrze. Wszystkie ziemie Joscelina zostały podbite przez Saladyna. Podczas III krucjaty Joscelin oblegał Akkę i możliwe, że zmarł podczas oblężenia. Kiedy zmarła Sybilla, a Izabela została pretendentką w czasie samodzielnych rządów Gwidona, przywróciła ona prawa do Chastel Neuf i Toronu Humphreyowi. Jeśli Joscelin wtedy jeszcze żył, nie zaprotestował. Jeszcze przed śmiercią zmienił on plany małżeńskie swoich córek i zmarł prawdopodobnie i ostatecznie w październiku 1200. W 1220 jego córki sprzedały jego ziemie, zakonowi krzyżackiemu (wielkiemu mistrzowi Heramannowi von Salza).

  Seneszal - (fr. sénéchal, łac. senescalus) najwyższy rangą dostojnik świecki w państwie Franków, a później we Francji, od likwidacji urzędu majordoma przez Pepina Krótkiego w 751 roku. Słowo pochodzi z języka pragermańskiego, gdzie oznaczało starszego sługę (sini- = "starszy" + skalk = "sługa").de Courtenay – średniowieczna dynastia francuska wywodząca się od Atona, pierwszego pana Courtenay w dzisiejszym departamencie Loiret, który był prawdopodobnie potomkiem hrabiów Sens i samego króla Faramunda (założyciela francuskiej monarchii w 420 roku).

  Małżeństwo i potomstwo[ | edytuj kod]

  Około 1176 ożenił się z Agnieszką de Milly, córką Henryka Bibalusa de Milly - pana Petry, bratanicą Filipa de Milly. Para miała 2 córki:

 • Beatrycze (zm. po 1245), która przed 1208 poślubiła Ottona Henneberga, hrabiego Botenlauben (owdowiała w styczniu 1217),
 • Agnieszkę, która przed 1200 poślubiła Wilhelma z Amandolei, pochodzącego z Kalabrii, który później został panem Scandeleon.
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Nablus (Nabulus) (arab. نابلس Nāblus) – miasto w Autonomii Palestyńskiej, na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Samarii, na północ od Jerozolimy. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 182 734 mieszkańców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Gwidon z Lusignan, Guy de Lisignan (zm. 18 lipca 1194) – regent, później król Jerozolimy (1186-1192), a następnie Cypru (1192-1194).
  Hermann von Salza, herbu Lilium (ur. ok. 1179, zm. 20 marca 1239 w Salerno) – wielki mistrz zakonu krzyżackiego w latach 1210-1239, faktyczny twórca potęgi zakonu.
  Regent – uprawniona osoba, sprawująca władzę w imieniu monarchy, gdy ten nie może wykonywać swoich obowiązków, np. z powodu małoletności, nieobecności w kraju lub poważnej choroby.
  Hrabstwo Edessy – państwo założone przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej na terenie obecnej Turcji i Iraku.
  Joscelin II z Courtenay (ur. 1113, zm. 1159) – hrabia Edessy (1131—1149), tytularny hrabia Edessy (1150-1159). Syn Joscelina I i armenki Beatrycze, córki Konstantyna I Armeńskiego.
  Sybilla Jerozolimska, fr. Sibylle de Jérusalem (ur. 1159 lub 1160, zm. 25 lipca 1190) – hrabina Jaffy i Aszkelonu 1176-1186, królowa Jerozolimy 1186-1190.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.