• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jos Hoevenaers

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  Joseph "Jos" Hoevenaers (ur. 30 listopada 1932 w Antwerpii - zm. 14 czerwca 1995 w Wilrijk) – belgijski kolarz szosowy, brązowy medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Jos Hoevenaers osiągnął w 1962 roku, kiedy zdobył brązowy medal w wyścigu ze startu wspólnego podczas mistrzostw świata w Salò. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie Francuz Jean Stablinski oraz Irlandczyk Seamus Elliott. W tej samej konkurencji był też między innymi szesnasty na rozgrywanych siedem lat wcześniej mistrzostwach świata w Frascati. Ponato był między innymi trzeci w Berlin-Rundfahrt w 1956 roku, pierwszy w Rzym-Neapol-Rzym i trzeci w Bordeaux-Paryż w 1958 roku, pierwszy w La Flèche Wallonne i drugi w wyścigu Gandawa-Wevelgem w 1959 roku, trzeci w Tour de Romandie w 1960 roku, drugi w Giro del Piemonte w 1961 roku oraz Tre Valli Varesine rok później, a w 1964 roku zwyciężył w Berner Rundfahrt i Grote Scheldeprijs. Siedmiokrotnie startował w Tour de France, zajmując między innymi ósmą pozycję w 1959 roku. Trzykrotnie startował w Giro d'Italia, ale nigdy nie ukończył tego wyścigu. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. W 1967 roku zakończył karierę.

  Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.La Flèche Wallonne (po polsku: Strzała Walońska) – jednodniowy wyścig kolarski, tzw. klasyk, organizowany przez organizację Société du Tour de France rokrocznie od 1936 (poza 1940) w walońskiej części Belgii. Wyścig ten należy do stworzonego w 2005 roku cyklu ProTour, serii najważniejszych w sezonie kolarskim wyścigów.

  Jego ojciec, Henri również był kolarzem.

  Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Seamus "Shay" Elliott (ur. 4 czerwca 1934 w Dublinie - zm. 4 maja 1971 tamże) – belgijski kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.
  Bordeaux–Paryż - jeden z najdłuższych wyścigów klasycznych w historii kolarstwa. Podczas swojej ostatniej odsłony w roku 1988 długość trasy wynosiła 600 km. Dłuższym wyścigiem jednodniowym był tylko Paryż–Brest–Paryż z ponad 1200 km długości.
  Jean Stablinski właściwie Jean Stablewski (ur. 21 maja 1932 w Thun-Saint-Amand, zm. 22 lipca 2007 w Lille) - francuski kolarz polskiego pochodzenia.
  Giro del Piemonte – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Apeninach, we Włoszech. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą kategorię po UCI ProTour - 1.HC.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Henri "Rik" Hoevenaers (ur. 1 maja 1902 w Antwerpii - zm. 12 listopada 1958 tamże) – belgijski kolarz szosowy i torowy, trzykrotny medalista olimpijski oraz szosowy mistrz świata.
  Grote Scheldeprijs (również: GP Scheldeprijs, Scheldeprijs Vlaanderen) jest jednodniowym wyścigiem kolarskim rozgrywanym w belgijskiej Flandrii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.