• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • José Cadalso  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Ilustrados ("Oświeceni") – określenie hiszpańskich wykształconych elit politycznych, którym dawał posłuch Karol III Burbon. Do tych elit należeli tacy ludzie jak: pisarz, prawnik i ekonomista Gaspar Melchor de Jovellanos, polityk i reformator Nicolás Fernández de Moratín, konstruktor i uczony Jorge Juan y Santacilia, czy inny uczony i polityk Antonio de Ulloa. Reprezentowali oni mniej radykalny i mało antykościelny nurt Oświecenia, znany w historiografii jako Oświecenie katolickie.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  José Cadalso

  José Cadalso y Vázquez de Andrade (ur. 8 października 1741 w Kadyksie, zm. 26 lutego 1782 w Gibraltarze) – hiszpański pisarz neoklasycystyczny.

  Spis treści

 • 1 Biografia
 • 2 Twórczość literacka
 • 2.1 Poezja
 • 2.2 Los eruditos a la violeta (Uperfumowani erudyci, 1772)
 • 2.3 Cartas marruecas (Listy marokańskie)
 • 2.4 Noches lúgubres (Posępne noce)
 • 3 Bibliografia
 • 4 Linki zewnętrzne
 • Juan Meléndez Valdés – hiszpański polityk i poeta, przedstawiciel oświecenia. Należał do Hiszpańskiej Akademii Królewskiej.Edward Young (ur. 3 lipca 1683 w Upham, zm. 5 kwietnia 1765 w Welwyn) – angielski poeta, prekursor romantyzmu. Był pierwszym twórcą, który zdefiniował znaczenie dramatów Szekspira dla światopoglądu rodzącego się romantyzmu.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Habsburgowie – dynastia niemiecka (von Habsburg). Założycielem dynastii był Guntram Bogaty (X wiek). Nazwa rodziny wywodzi się od pierwszej posiadłości rodu, zamku Habsburg (od staro-wysoko-niemieckiego hab lub haw – przejście, przeprawa przez rzekę; legendarna etymologia od niem. Habichtsburg – Jastrzębi Zamek) położonego w kantonie Aargau w Szwajcarii. Przedstawiciele dynastii panowali m.in. w krajach niemieckich i włoskich, Świętym Cesarstwie Rzymskim, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Burgundii, na Węgrzech (a co za tym idzie także w Chorwacji) i w Siedmiogrodzie, w Niderlandach, na Śląsku oraz hiszpańskich i portugalskich koloniach w Azji i obu Amerykach. Dynastia w linii męskiej wygasła w 1740. Ostatnia z rodu Maria Teresa Habsburg wraz z mężem cesarzem Franciszkiem I Lotaryńskim założyła nową dynastię Habsbursko-Lotaryńską.
  Anakreontyk albo dymetr joński – wierszowany utwór literacki o tematyce biesiadnej, wesołej lub rubasznej, sławiący uroki życia, opowiadający o miłości w sposób żartobliwy. Nazwa gatunku pochodzi od greckiego poety Anakreonta z Teos (VI w. p.n.e), który ukształtował styl i miarę wierszową wiersza anakreontejskiego.
  Listy Perskie (Lettres Persanes) – utwór napisany w 1721 roku przez Monteskiusza, wydany anonimowo w Amsterdamie. Jest to powieść epistolarna polifoniczna składająca się ze 161 listów.
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Salamanka (hiszp. Salamanca) – miasto w zachodniej Hiszpanii, nad rzeką Tormes, liczy około 160 331 mieszkańców (2005). Stolica prowincji Salamanca w regionie Kastylia i León. Ośrodek handlowy, przemysłowy oraz naukowy i turystyczny.
  Neoklasycyzm (neo- + klasycyzm – łac. classicus pierwszorzędny) – zespół różnorodnych tendencji w sztuce, literaturze, muzyce i architekturze nawiązujących do nurtu klasycystycznego, renesansu lub baroku, pojawiających się na przestrzeni wieków XIX i XX.
  Weltschmerz (pol. ból świata) – zespół nastrojów i emocji typu: depresja, smutek, apatia, melancholia wynikające z myśli o niedoskonałości świata, a właściwie ze zderzenia chęci działania i niemożności jego realizacji oraz dysonansu pomiędzy wrażliwością bohatera a jego otoczeniem; romantyczny, sentymentalny pesymizm. Choć niekiedy uważa się, że pojęcie to pochodzi z utworu Cierpienia młodego Wertera, napisanego przez prekursora niemieckiego romantyzmu Johana Wolfganga Goethego, właściwym jego twórcą jest inny preromantyk niemiecki Jean Paul (Johann Paul Friedrich Richter).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.