• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • José Antonio Monago

  Przeczytaj także...
  Badajoz – prowincja w Hiszpanii, w Estremadurze, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie. Liczba mieszkańców wynosi 671 299 (INE, 2005), a powierzchnia – 21 766 km². Graniczy z prowincjami: Cáceres, Toledo, Ciudad Real, Kordowa, Walencja i Huelva oraz z Portugalią.Estremadura (hiszp. Extremadura – z łac. [tereny] za [rzeką] Duero) – autonomiczna wspólnota w Hiszpanii. Składa się z prowincji Cáceres i Badajoz. Graniczy z Kastylią i Leónem, Kastylią-La Manchą i Andaluzją oraz Portugalią na zachodzie. Stolicą jest Mérida.
  Quintana de la Serena – gmina w Hiszpanii, w prowincji Badajoz, w Estramadurze, o powierzchni 141,55 km². W 2011 roku gmina liczyła 4973 mieszkańców.

  José Antonio Monago Terraza (ur. 10 stycznia 1966 w Quintana de la Serena) – hiszpański polityk i prawnik, działacz Partii Ludowej, prezydent Estremadury (2011–2015).

  Uniwersytet w Salamance (hiszp. Universidad de Salamanca) − publiczna szkoła wyższa założona przez Króla Alfonsa IX w 1218 roku, będąca najstarszym istniejącym uniwersytetem w Hiszpanii.Badajoz, miasto w zachodniej Hiszpanii, w regionie Estremadura, stolica prowincji Badajoz. Położone nad rzeką Gwadiana, w pobliżu granicy z Portugalią. Ośrodek usługowy, handlowy i przemysłowy rolniczego regionu.

  Życiorys[]

  Ukończył studia z zakresu nauk humanistycznych na Uniwersytecie Estremadury, następnie uzyskał doktorat z prawa na Uniwersytecie w Salamance. W 1987 dołączył do straży pożarnej, założył też organizację pozarządową SOS Extremadura. Działał w Demokratycznej Partii Ludowej, z którą dołączył do Partii Ludowej. Od 1991 do 2008 był radnym miejskim w Badajoz. Pełnił funkcję sekretarza generalnego ludowców w Estremadurze (2000–2004) i przewodniczącego tej partii w prowincji Badajoz (2004–2008). W 2008 stanął na czele regionalnych struktur Partii Ludowej. Po wyborach regionalnych w 2011 objął stanowisko prezydenta Estremadury jako pierwszy ludowiec od czasu utworzenia wspólnoty autonomicznej w 1982. Zakończył urzędowanie po przegranej prawicy w kolejnych wyborach w 2015, pozostając posłem do regionalnego parlamentu.

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

  Bibliografia[]

 • Monago, José Antonio (hiszp.). mcnbiografias.com. [dostęp 2014-01-12]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.