• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • José Abreu

  Przeczytaj także...
  Tampa Bay Rays - drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji American League z siedzibą w St. Petersburgu na Florydzie.Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.
  Grand slam – w baseballu jest to home run, podczas którego wszystkie trzy bazy są zajęte w momencie uderzenia. W efekcie drużyna zdobywa 4 runy (4 punkty); jest to maksymalna liczna punktów jaką dany zespół może zdobyć w jednej zagrywce.

  José Dariel Abreu Correa (ur. 29 stycznia 1987) – kubański baseballista występujący na pozycji pierwszobazowego w Chicago White Sox.

  Kariera zawodnicza[]

  Abreu karierę baseballisty rozpoczął w 2003 roku w zespole Cienfuegos z Serie Nacional de Béisbol. W 2009 wystąpił na mistrzostwach świata, na których zdobył srebrny medal. W sezonie 2010/2011 uzyskał średnią uderzeń 0,448, zdobył 37 home runów, zaliczył 98 RBI i został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem rozgrywek. W marcu 2013 był w składzie reprezentacji Kuby na turnieju World Baseball Classic, gdzie wystąpił w sześciu meczach (0,383, 3 HR, 9 RBI). W sierpniu 2013 uciekł z kraju by móc zostać uznanym przez Major League Baseball wolnym agentem.

  Pierwszobazowy (ang. first baseman, w skrócie 1B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu pierwszej bazy. W zapisie meczowym pierwszobazowy odnotowywany jest jako numer 3.Wolny agent (ang. free agent) – termin używany w profesjonalnym sporcie, oznaczającym zawodnika, któremu wygasł kontrakt z dawnym zespołem i może podpisać kontrakt z innym. Wyrażenie to ma swoje korzenie w sportach północnoamerykańskich i tam jest najszerzej stosowane.

  W październiku 2013 podpisał sześcioletni kontrakt z Chicago White Sox wart 68 milionów dolarów. W MLB zadebiutował 31 marca 2014 w spotkaniu z Minnesota Twins, w którym zaliczył dwa uderzenia (w tym double'a). Pierwszego home runa w MLB zdobył 8 kwietnia 2014 w wygranym przez White Sox 15–3 meczu z Colorado Rockies. 25 kwietnia 2014 w spotkaniu z Tampa Bay Rays na U.S. Cellular Field przy stanie 5–6 w drugiej połowie dziewiątej zmiany zdobył zwycięskiego grand slama.

  Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół gra na stadionie Target Field.World Baseball Classic – baseballowy turniej międzynarodowy zarządzany przez Międzynarodową Federację Baseballu (IBAF), utworzony w 2005 roku przez Major League Baseball, Związek Zawodowy Baseballistów (ang. Major League Baseball Players Association) oraz inne ligi zawodowe na świecie. Zwycięzca turnieju ogłaszany jest mistrzem świata. Do 2011 roku odbywał się równolegle z nieorganizowanymi już mistrzostwami świata w baseballu, a do 2008 roku z wycofanym z programu turniejem olimpijskim.

  W lipcu 2014 po raz pierwszy otrzymał powołanie do Meczu Gwiazd. W tym samym roku został wybrany najlepszym debiutantem w American League i otrzymał nagrodę Silver Slugger Award.

  Nagrody i wyróżnienia[]

  Przypisy

  1. Rosters (ang.). baseballeurope.com. [dostęp 26 kwietnia 2014].
  2. Estadísticas de Jose Dariel Abreu Correa en Series Nacionales (hiszp.). cuban-play.com. [dostęp 26 kwietnia 2014].
  3. 2013 Tournament Roster (ang.). worldbaseballclassic.com. [dostęp 26 kwietnia 2014].
  4. Former Cuban MVP Abreu said to defect (ang.). mlb.com. [dostęp 26 kwietnia 2014].
  5. White Sox introduce slugger Abreu to Chicago (ang.). whitesox.mlb.com. [dostęp 26 kwietnia 2014].
  6. De Aza's HRs help White Sox start '14 with a bang (ang.). mlb.com. [dostęp 26 kwietnia 2014].
  7. Abreu's first two HRs among six for White Sox in rout (ang.). mlb.com. [dostęp 26 kwietnia 2014].
  8. White Sox win on Abreu's walk-off grand slam (ang.). mlb.com. [dostęp 26 kwietnia 2014].
  9. Abreu, Alexei seek final push for All-Star Game (ang.). mlb.com. [dostęp 19 lipca 2014].
  10. Jose Abreu Statistics and History (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 11 listopada 2014].
  Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.Run batted in (w skrócie RBI) – w baseballu i softballu statystyka dla pałkarzy, dzięki którym po odbiciu piłki, inny zawodnik (po uprzednim zajęciu bazy) zaliczył run (statystyka nieliczona w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu podwójnego autu przez drużynę broniącą). Pałkarz może jednocześnie zaliczyć run i RBI, jeśli zdobędzie home runa.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  U.S. Cellular Field – baseballowy stadion znajdujący się w Chicago w stanie Illinois przy 333 West 35th Street mogący pomieścić 40615 widzów. Wybudowany w 1991 roku jako pierwszy nowy obiekt sportowy w Chicago po 1929 roku. W chwili oddania do użytku nosił nazwę Comiskey Park i mógł pomieścić 44321 widzów. W trakcie różnych modernizacji jego pojemność zmieniała się. W 2003 roku mógł pomieścić 47098 widzów. Na stadionie swoje mecze rozgrywa profesjonalny zespół Major League Baseball Chicago White Sox.
  Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.
  American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.
  Reprezentacja Kuby w baseballu należy do Federación Cubana de Béisbol i Confederación Panamericana de Béisbol. W rankingu IBAF zajmuje 1. miejsce. Męska reprezentacja zwyciężyła 25 razy w mistrzostwach świata, 12 razy w igrzyskach panamerykańskich (8 razy z rzędu w latach 1971–2007) i trzykrotnie zdobyła złoty medal na igrzyskach olimpijskich.
  Innings (także inning) to część meczu, zwłaszcza w takich dyscyplinach jak krykiet, baseball czy softball, w której jedna drużyna walczy o zdobycie jak największej liczby punktów, zaś druga stara się jej przeszkodzić.
  Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
  Silver Slugger Award – nagroda nadawana corocznie w Major League Baseball dla najlepszego ofensywnego zawodnika na każdej pozycji, oddzielnie w American League i National League. Baseballiści wybierani są przez menadżerów i trenerów klubów MLB, jednak nie mogą głosować na zawodników z tych samych klubów. Statystyki brane pod uwagę przy wyborze to przede wszystkim średnia uderzeń, slugging percentage oraz on-base percentage. Po raz pierwszy ufundowana w 1980 roku przez firmę Hillerich & Bradsby, producenta oficjalnych kijów baseballowych MLB o nazwie Louisville Slugger.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.117 sek.