Joris Vercammen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz td.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup td.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha td.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal td.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez td.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil td.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}.mw-parser-output table.duchowny-ksiadz tr.naglowek{color:white!important;background:black!important}.mw-parser-output table.duchowny-biskup tr.naglowek{color:white!important;background:#E56DC4!important}.mw-parser-output table.duchowny-patriarcha tr.naglowek{color:white!important;background:#BA55D3!important}.mw-parser-output table.duchowny-kardynal tr.naglowek{color:white!important;background:#FF2400!important}.mw-parser-output table.duchowny-papiez tr.naglowek{color:black!important;background:gold!important}.mw-parser-output table.duchowny-cywil tr.naglowek{color:black!important;background:#C0C0C0!important}

abp dr Joris August Odilius Ludovicus Vercammen (ur. 14 października 1952 w Lier) – arcybiskup Utrechtu, zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Holandii. Przewodniczący Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich. Wykładowca teologii praktycznej w Wyższym Seminarium Duchownym Kościoła Starokatolickiego w Utrechcie. Arcybiskup Utrechtu jest symbolicznym zwierzchnikiem duchowym starokatolicyzmu, choć każdy z Kościołów krajowych posiada pełną niezależność jurysdykcyjną i organizacyjną.

Wiktor Wysoczański (ur. 24 marca 1939 w Wysocku Wyżnym) – polski biskup starokatolicki, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w RP, ordynariusz diecezji warszawskiej, proboszcz misyjnej parafii polskokatolickiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Konstancinie-Jeziornie. W latach 1990-1996 i 2002-2008 rektor, a obecnie kierownik sekcji starokatolickiej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Od 2011 wiceprezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Jest członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Polskiej Rady Ekumenicznej.Belgowie – grupa ludzi zamieszkująca Belgię, których jest ok. 10 milionów. Składają się na dwie grupy etniczne posługujące się belgijskimi odmianami języków niderlandzkiego (55%) i francuskiego (45%). Belgowie niderlandojęzyczni mieszkają przeważnie w północnej Belgii, mówią flamandzkim dialektem języka niderlandzkiego. Belgowie francuskojęzyczni zamieszkują głownie w południowej Belgii, mówią walońskim dialektem języka francuskiego.

Joris Vercammen z pochodzenia jest belgijskim Flamandem. W 1979 roku przyjął święcenia prezbiteratu w Kościele rzymskokatolickim i przez prawie dekadę pracował w diecezji antwerpskiej jako duszpasterz młodzieży. W 1988 roku przeszedł do Kościoła Starokatolickiego w Holandii. Od 1989 roku pracował jako proboszcz w parafii św. Marii Magdaleny w Eindhoven, a od 1996 roku jest także wykładowcą w Seminarium Kościoła w Utrechcie.

Starokatolicyzm – nurt katolicyzmu, powstały w 1870 roku w wyniku sprzeciwu części Kościoła rzymskokatolickiego wobec ogłoszenia przez sobór watykański I dogmatu o nieomylności i prymacie papieża.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

11 marca 2000 roku został wybrany arcybiskupem Utrechtu, sakrę biskupią otrzymał 1 lipca 2000 roku z rąk biskupa Lamberta Wirix-Speetjensa, do współkonsekracji wybrano biskupów Wiktora Wysoczańskiego z Kościoła Polskokatolickiego i Joachima Vobbego z Kościoła Starokatolickiego w Niemczech. Od czasu swoich święceń biskupich działa na rzecz zbliżenia ekumenicznego wspólnoty starokatolickiej z innymi wyznaniami, w tym z Kościołem rzymskokatolickim i anglikańskim. W 2006 roku został wybrany do Komitetu Centralnego Światowej Rady Kościołów. Kilkukrotnie odwiedzał Polskę, szczególnie w okresie prowadzenia dialogu pomiędzy Unią Utrechcką, a Kościołem Starokatolickim Mariawitów.

Eindhoven – miasto w południowej Holandii, w prowincji Brabancja Północna, nad rzeką Dommel (dorzecze Mozy). Powierzchnia wynosi 88,84 km², z czego 87,75 km² to ląd, a 1,09 km² to tereny zalane wodą. Miasto liczy 225 tys. mieszkańców (2012), co czyni je piątym pod względem ludności w Holandii. W skład aglomeracji wchodzą m.in. Valkenswaard, Veldhoven, Heeze, Best oraz Oirschot.Międzynarodowa Konferencja Biskupów Starokatolickich (MKBS) - zapoczątkowane w 1899 r., coroczne spotkanie Biskupów Kościołów Starokatolickich będących członkami Unii Utrechckiej. Obradom każdorazowo przewodniczy Arcybiskup Utrechtu Joris Vercammen. Sekretarzem MKBS jest bp Fritz René Müller, zwierzchnik Kościoła Chrześcijańskokatolickiego w Szwajcarii.

Joris Vercammen jest żonaty z Hilde Witters, para ma troje dzieci, dwóch synów i córkę.

29 września 2019 roku zapowiedział ustąpienie z urzędu arcybiskupa Utrechtu z dniem 11 stycznia 2020.

Źródła[ | edytuj kod]

 • A. Jemielita, Abp Joris Vercammen w Polsce, ekumenizm.pl (dostęp: 24.06.2016)
 • List Arcybiskupa Utrechtu - Jorisa Vercammena na setną rocznicę konsekracji Biskupów w Łowiczu, mariawita.pl (dostęp: 24.06.2016)
 • Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 101. rocznica poświęcenia Świątyni Miłosierdzia i Miłości, mariawita.pl (dostęp: 24.06.2016)
 • Joris A.O.L. Vercammen, aartsbisschop (dostęp: 24.06.2016) (niderl.)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  14 października jest 287. (w latach przestępnych 288.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 78 dni.
  Bp dr Jan Lambert Wirix-Speetjens (ur. 13 października 1946 r. w Neeroeteren (Belgia), zm. 29 lutego 2008 r. w Haarlem (Holandia)) - w latach 1994 - 2008 biskup-ordynariusz diecezji Haarlem Kościoła Starokatolickiego w Holandii.
  Kościół Starokatolicki w Niemczech (de: Katholisches Bistum der Alt-Katholiken in Deustchland) - kościół starokatolicki, będący najliczniejszym członkiem Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich (26 tys. wiernych). Kościół należy również do Światowej Rady Kościołów. Organem prasowym wspólnoty jest "Christen heute. Zeitung der Alt-Katholiken fur Christen heute" Zwierzchnikiem kościoła jest bp dr Mateusz Ring.
  Światowa Rada Kościołów (ang. World Council of Churches) – ekumeniczna organizacja chrześcijańska, założona w 1948 w Amsterdamie.
  Bp Joachim Vobbe (ur. 5 stycznia 1947 w Bad Honnef (Niemcy)) – niemiecki biskup, w latach 1995 - 2009 zwierzchnik Kościoła Starokatolickiego w Niemieczech.
  Kościół Starokatolicki w Holandii (nl: De Oud-Katholieke Kerk van Nederland) – kościół starokatolicki zwany niekiedy Kościołem Utrechckim, będący wiodącym członkiem Unii Utrechckiej Kościołów Starokatolickich. Zwierzchnikiem kościoła jest arcybiskup Utrechtu dr Joris August Odilius Ludovicus Vercammen.
  Diecezja antwerpska (łac.: Dioecesis Antverpiensis) – katolicka diecezja belgijska położona w północej części kraju, obejmująca swoim zasięgiem prowincję antwerpską oprócz miasta Mechelen. Siedziba biskupa znajduje się w katedrze Najświętszej Maryi Panny w Antwerpii.

  Reklama