• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jorge Aguilar

  Przeczytaj także...
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.Igrzyska boliwaryjskie (hisz. Juegos Deportivos Bolivarianos) – multidyscyplinarne zawody sportowe, rozgrywane na cześć Simóna Bolívara, których pierwsza edycja została przeprowadzona w 1938 w Bogocie. Odbywają się one obecnie w interwale czteroletnim, a ich kolejne edycje wypadają w rok po letnich igrzyskach olimpijskich.
  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.

  Jorge Roberto Aguilar Mondaca (ur. 8 stycznia 1985 w Santiago) – chilijski tenisista, reprezentant w Pucharze Davisa.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Zawodowym tenisistą Aguilar był w latach 2003–2015.

  W grze pojedynczej wielokrotnie wygrywał rozgrywki ITF Men's Circuit w grze pojedynczej. W 2010 roku po raz pierwszy wystąpił w turnieju głównym wielkiego szlema, podczas Rolanda Garrosa, przechodząc najpierw przez eliminacje.

  W latach 2010–2014 reprezentował Chile w Pucharze Davisa, rozgrywając w zawodach piętnaście meczów, z których w ośmiu zwyciężył.

  Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.

  Chilijczyk zdobył startując w igrzyskach panamerykańskich srebrny medal, w 2007 roku w Rio de Janeiro w grze podwójnej. Podczas igrzysk boliwaryjskich w 2013 roku w Trujillo zdobył złoty medal w grze drużynowej. Na igrzyskach Ameryki Południowej w Santiago w 2014 roku zdobył brąz w grze mieszanej.

  XV Igrzyska Panamerykańskie – multidyscyplinarne zawody sportowe rozegrane od 13 (piłka nożna od 12) do 29 lipca 2007 roku w Rio de Janeiro.Santiago (potocznie Santiago de Chile) – stolica Chile położona w środkowej części kraju, na przedgórzu andyjskim nad rzeką Mapocho, administracyjnie należąca do regionu Metropolitana. Santiago jest największym miastem kraju, mieszka tam trzecia część ludności państwa, około 5,4 mln. mieszkańców (według danych z 2012 roku).

  W rankingu singlowym Aguilar najwyżej był na 167. miejscu (11 października 2010), a w klasyfikacji deblowej na 170. pozycji (26 września 2011).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 17 kwietnia 2014].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 17 kwietnia 2014].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 17 kwietnia 2014].
 • Tenis ziemny na Igrzyskach Ameryki Południowej 2014 – turniej tenisowy, który był rozgrywany w dniach 10–16 marca 2014 roku podczas igrzysk Ameryki Południowej w Santiago. Tenisiści rywalizowali w pięciu konkurencjach: grze pojedynczej i podwójnej kobiet oraz mężczyzn, a także w grze mieszanej.Igrzyska Ameryki Południowej, ang. South American Games, hiszp. Juegos Sudamericanos – zawody sportowe rozgrywane co cztery lata (zazwyczaj w środkowym roku między letnimi igrzyskami olimpijskimi), w których starują sportowcy z krajów Ameryki Południowej.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.798 sek.