• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jordanka Donkowa

  Przeczytaj także...
  Sztafeta 4 × 100 metrów – konkurencja lekkoatletyczna, jeden z dwóch rodzajów biegów sztafetowych rozgrywanych na międzynarodowych seniorskich zawodach lekkoatletycznych (drugi to sztafeta 4 × 400 metrów).XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXIV Olimpiady) odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).
  Rekordy świata w lekkoatletyce – najlepsze rezultaty uzyskane w historii lekkoatletyki i oficjalnie zatwierdzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych.

  Jordanka Donkowa (28 września 1961 w Gornym Bogrowie koło Sofii) – bułgarska lekkoatletka, uprawiała biegi płotkarskie.

  Do 22 lipca 2016 do Donkowej należal rekord świata w biegach na 100 m przez płotki wynoszący 12,21 s (o 0,01 sekundy wynik Bułgarki poprawiła Amerykanka Kendra Harrison). Po raz pierwszy ustanowiła rekord świata na tym dystansie już w 1986, początkowo wyrównując, a później poprawiając wynik Polki Grażyny Rabsztyn. W ciągu zaledwie 3 tygodni ustanawiała czterokrotnie rekord świata, osiągając ostatecznie czas 12,26 s. Rok później tytuł rekordzistki świata odebrała jej rodaczka Ginka Zagorczewa. Donkowa poprawiła jednak jej rezultat o kolejne cztery setne sekundy rok później na zawodach w Starej Zagorze.

  Gloria Siebert (ur. 13 stycznia 1964 w Ortrandzie) – wschodnioniemiecka lekkoatletka, która specjalizowała się w biegach płotkarskich.Paraskiewi Patulidu, znana bardziej jako Wula Patulidu (ur. 29 marca 1965) – grecka lekkoatletka, płotkarka i skoczkini w dal, mistrzyni olimpijska.

  Donkowa zdobyła kilka medali mistrzostw Europy

 • w biegu na 100 m ppł: srebrny medal w 1982, złoty w 1986 i brązowy w 1994
 • w sztafecie 4 x 100 m: srebrny medal w 1986.
 • Jednak jej największym osiągnięciem jest złoty medal Igrzysk Olimpijskich z Seulu w 1988, gdzie pokonała reprezentantki NRD Glorię Siebert i RFN Claudię Zaczkiewicz. Na kolejnych Igrzyskach w Barcelonie w 1992 nie udało jej się powtórzyć tego osiągnięcia i musiała zadowolić się jedynie brązowym medalem, przegrywając z Greczynką Voulą Patoulidou i Amerykanką LaVonną Martin. Donkova była po części zawodniczką niepełnosprawną, cztery z pięciu palców jej prawej dłoni zostały amputowane do połowy po tym jak w dzieciństwie przeżyła ciężki wypadek.

  Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.Kendra "Keni" Harrison (ur. 18 września 1992 w stanie Tennessee) – amerykańska lekkoatletka specjalizująca się w biegach płotkarskich.

  Linki zewnętrzne[]

 • Jordanka Donkowa w bazie IAAF (ang.). [dostęp 2014-04-12]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bieg na 100 metrów przez płotki – jedna z biegowych konkurencji lekkoatletycznych, najkrótszy dystans płotkarski dla kobiet na otwartym stadionie (mężczyźni biegają dystans 110 metrów). Zawodniczki muszą w jak najszybszym czasie pokonać dziesięć płotków o wysokości 84 cm rozstawionych na dystansie 100 m. Pierwszy płotek pokonują po 13 m od startu, kolejne są co 8,5 m, a od ostatniego płotka do mety dzieli je 10,5 m.
  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.
  Claudia Hildegard Zaczkiewicz (z domu Reidick, ur. 4 lipca 1962 w Oberhausen) – niemiecka lekkoatletka specjalizująca się w krótkich biegach płotkarskich, uczestniczka letnich igrzysk olimpijskich w Seulu (1988), brązowa medalistka olimpijska w biegu na 100 metrów przez płotki. W czasie swojej kariery reprezentowała Niemcy Zachodnie.
  Stara Zagora (bułg. Стара Загора) – miasto w środkowej Bułgarii, stolica obwodu Stara Zagora, u południowo-wschodniego podnóża Srednej Gory (Antybałkan).
  XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Barcelonie w 1992 roku. Były to pierwsze igrzyska olimpijskie odbywające się w Hiszpanii.
  Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.