• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jonny Greenwood

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Mistrz (ang. The Master, 2012) − amerykański film dramatyczny w reżyserii i według scenariusza Paula Thomasa Andersona.
  Radiohead – brytyjski zespół rockowy założony w 1986 roku pod nazwą On a Friday. Od 1991 roku zespół występuje pod obecną nazwą.

  Jonathan Richard Guy Greenwood (ur. 5 listopada 1971 w Oksfordzie) – brytyjski muzyk, gitarzysta zespołu Radiohead, kompozytor muzyki filmowej. Poza gitarą gra również na skrzypcach, banjo, perkusji, harmonijce organach i flecie prostym. Odpowiada także za elektroniczne brzmienia zespołu.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  Stały autor muzyki do filmów Paula Thomasa Andersona. Współpracowali razem przy filmach: Aż poleje się krew (2007), Mistrz (2012), Wada ukryta (2014) i Nić widmo (2017). Pierwszy z nich przyniósł mu Srebrnego Niedźwiedzia za wybitne osiągnięcie artystyczne na 58. MFF w Berlinie oraz nominację do Nagrody Grammy. Za Nić widmo Greenwood był zaś nominowany do Oscara za najlepszą muzykę.

  Srebrny Niedźwiedź za wybitne osiągnięcie artystyczne (niem. Silberner Bär/Herausragende künstlerische Leistung) – nagroda przyznawana corocznie od 2008 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Wyróżnienie przyznaje jednemu z filmów konkursu głównego międzynarodowe jury. Nagrodę otrzymuje artysta lub technik odpowiedzialny za wizualno-artystyczny kształt filmu, np. operator, kompozytor, scenograf, kostiumograf, montażysta lub dźwiękowiec. Jak dotychczas najczęściej nagradzani są nią operatorzy filmowi. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Magazyn Rolling Stone umieścił go na 60. miejscu na liście 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów. Jego starszy brat Colin Greenwood również należy do Radiohead.

  Instrumentarium[ | edytuj kod]

 • Fender Telecaster Plus
 • Fender Telecaster Standard
 • Fender Starcaster
 • A Gretsch G6119-1962HT Tennessee Rose HT.
 • Gibson Les Paul HD.6X-Pro Digital
 • Gibson ES-335
 • Dean Markley Signature Series
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Steve Bekkala: Jonny Greenwood Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-10-16].
  2. Stephen Thomas Erlewine: Radiohead Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-10-16].
  3. Jonny Greenwood: Awards (ang.). IMDb. [dostęp 2019-12-23].
  4. Jonny Greenwood (Radiohead) nominowany do Oskara (pol.). 2018-01-23. [dostęp 2018-01-23].
  5. Lista 100 najlepszych gitarzystów wszech czasów (ang.). [dostęp 28 sierpnia 2009].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Oscar za najlepszą muzykę filmową przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1934 roku za oryginalną ścieżkę dźwiękową do filmu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Nić widmo (ang. Phantom Thread) – amerykański dramat z 2017 roku w reżyserii Paula Thomasa Andersona. Film był wielokrotnie nagradzany i zdobył sześć nominacji do Oscarów.
  Aż poleje się krew (ang. There Will Be Blood) – amerykański film z 2007 roku w reżyserii Paula Thomasa Andersona, powstały na podstawie powieści Oil! Uptona Sinclaira. Film zdobył osiem nominacji do Oscara, w tym za najlepszy film i scenariusz. Otrzymał dwie statuetki za najlepszą rolę męską (Daniel Day-Lewis) i zdjęcia (Robert Elswit).
  Wada ukryta – amerykański komediodramat kryminalny, z 2014 roku w reżyserii Paula Thomasa Andersona, na podstawie powieści Thomasa Pynchona, o tym samym tytule. W rolach głównych wystąpili: Joaquin Phoenix, Benicio del Toro, Josh Brolin, Katherine Waterston, Owen Wilson, Reese Witherspoon, Jena Malone. Film był nominowany do dwóch Oscarów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.883 sek.