• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jonathan Motzfeldt

  Przeczytaj także...
  Uniwersytet Kopenhaski (duń. Københavns Universitet) – największy i najstarszy uniwersytet oraz placówka badawcza w Kopenhadze. Jedna z najlepszych uczelni w Europie, należy także do IARU.Wspólnota Europejska, WE (fr. Communauté Européenne, CE; ang. European Community, EC) – powołana do życia 1 stycznia 1958 na mocy traktatów rzymskich jako Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG), a istniejąca do 30 listopada 2009 historyczna organizacja ponadnarodowa. Pierwszy filar Unii Europejskiej wraz z Europejską Wspólnotą Energii Atomowej (Euratom), a do 2002 również z Europejską Wspólnotą Węgla i Stali. W 1992 na podstawie traktatu z Maastricht zmieniono nazwę EWG na Wspólnota Europejska, miał to być wyraz pragnienia państw narodowych rozszerzenia współpracy na obszary inne niż tylko gospodarka.
  Sermitsiaq – czasopismo grenlandzkie, czołowe na rynku w I połowie XXI wieku, którego nazwa pochodzi od góry góry Sermitsiaq w południowo-wschodniej Grenlandii.

  Jonathan Motzfeldt (ur. 25 września 1938, zm. 28 października 2010) – polityk grenlandzki, premier Grenlandii w latach 1979–1991 oraz 1997–2002. Członek partii Siumut (Naprzód). Duchowny kościoła luterańskiego.

  Biografia[]

  Jonathan Motzfeldt urodził się 25 września 1938 roku w Qassimiut na Grenlandii. W roku 1966 ukończył studium teologiczne na Uniwersytecie Kopenhaskim. Od roku 1992 był w związku małżeńskim z Kristjaną Guðrún Guðmundsdóttir. Zmarł 28 października 2010 roku w Nuuk. Miał 72 lata. Przyczyną śmierci był wylew krwi do mózgu. Według innych źródeł powodem śmierci była choroba nowotworowa.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.

  Działalność polityczna[]

  W połowie lat 50. wraz z grupą inuickich aktywistów dążył do zwiększenia niezależności Grenlandii od władz w Kopenhadze. W roku 1979 został pierwszym szefem autonomicznego rządu wyspy i pełnił tę funkcję do roku 1991, gdy musiał ustąpić ze stanowiska z powodu problemów alkoholowych. Ponownie został wybrany na tę funkcję w roku 1997 i sprawował urząd do roku 2002, kiedy został oskarżony o nadużycia finansowe.

  Nuuk (duń. Godthåb) – największe miasto i port Grenlandii, stolica duńskiego terytorium zależnego. Jest położone w południowo-zachodniej części wyspy, nad Cieśniną Davisa, ok. 240 km na południe od koła podbiegunowego.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Za jego rządów w roku 1985 Grenlandia wystąpiła z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG). Jako minister sprzeciwiał się utrzymywaniu czterech amerykańskich baz wojskowych na terytorium Grenlandii, które powstały na podstawie umowy z 1951 roku pomiędzy Danią i Stanami Zjednoczonymi. Trzy z nich zostały zamknięte. Pozostała jedynie baza lotnicza Thule w pobliżu Qaanaaq.

  Język duński (duń. dansk, det danske sprog) - język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Posługuje się nim około 5,2 mln mówiących, głównie w Danii i Szlezwiku-Holsztynie w północnych Niemczech (ok. 50 tys. osób). Duński w charakterze języka urzędowego używany jest w Danii a także na Wyspach Owczych. W Islandii, która aż do 1944 r. była posiadłością Danii, duński jest nauczany jako jeden z głównych języków obcych, obok angielskiego, norweskiego i szwedzkiego.Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.

  Przypisy

  1. Jonathan Motzfeldt er død (duń.). Sermitsiaq, 2010-10-28. [dostęp 2014-02-06].
  2. J. Motzfeldt, Ex-Premier Hailed as a Pillar of Greenland, Dies at 72 (ang.). The New York Times, 2010-10-29. [dostęp 2014-02-06].
  3. Grönland trauert um Landesvater Motzfeldt (niem.). nordschleswiger.dk, 2010-10-29. [dostęp 2014-02-06].
  4. Przewodnik po świecie. Ilustrowana encyklopedia geograficzna, strona 241 (hasło „Grenlandia“). Warszawa: Reader’s Digest, 1998. ISBN 83-909366-2-3.
  Grenlandia (gren. Kalaallit Nunaat, duń. Grønland) – autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie w Ameryce Północnej, o obszarze 2175,6 tys. km² (największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57 695 (według stanu z lipca 2012). Przeważającą część (89%) mieszkańców Grenlandii stanowią Inuici.Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Siumut (gren.) – grenlandzka socjaldemokratyczna i separatystyczna partia polityczna. Została założona w 1977 roku. Obecnym liderem jest Aleqa Hammond.
  28 października jest 301. (w latach przestępnych 302.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 64 dni.
  Qassimiut (dawniej Qagssimiut) – osada w południowej Grenlandii, w gminie Kujalleq. Według danych oficjalnych liczba mieszkańców w 2011 roku wynosiła 25 osób.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.