• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jonatan

  Przeczytaj także...
  Jonathan Motzfeldt (ur. 25 września 1938 w Qassimiut, Grenlandia, zm. 28 października 2010 w Nuuk) - polityk grenlandzki. Od 1971 do 1979 przewodniczący parlamentu Grenlandii. Pierwszy premier Grenlandii od 1 maja 1979 do 18 marca 1991 i od 19 września 1997 do 14 grudnia 2002. Członek partii Siumiut (Naprzód). Były prezes Rady Zachodnionordyckiej.Jonathan Frederick Togo (ur. 25 sierpnia 1977) - amerykański aktor. Wychowywał się w Rockland, w stanie Massachusetts (USA) i tam też uczęszczał do szkoły hebrajskiej, którą ukończył w 1995 roku. Następnie uczęszczał do Vassar College gdzie ukończył studia licencjackie w zakresie sztuki teatralnej. W trakcie studiów, razem z Samem Endicottem i Johnem Conwayem, którzy obecnie są członkami grupy The Bravery, grał w zespole Skabba The Hut.
  Jonathan Swift (ur. 30 listopada 1667 w Dublinie, zm. 19 października 1745 w Dublinie) – irlandzki pisarz, autor licznych utworów satyrycznych, m.in. Bitwy Książek oraz politycznych, m.in. Listów Kupca Bławatnego, jednak najbardziej jest znany jako twórca Podróży Guliwera, najważniejszej książki angielskiego oświecenia, która zyskała sobie ogromną popularność.

  Jonatanimię męskie pochodzenia biblijnego. Wywodzi się od hebrajskiej frazy Yehonatan oznaczającej „Jahwe dał”.

  Jonatan imieniny obchodzi 29 grudnia.

  Znane osoby o tym imieniu:

 • Jonatan – syn Saula, pierwszego króla Izraela
 • Jonathan Carroll
 • Jonathan Davis
 • Jonathan Edwards (sportowiec)
 • Jonathan Edwards (teolog)
 • Jonathan Ive
 • Jonathan Motzfeldt
 • Jonathan Rhys-Meyers
 • Jonathan Swift
 • Jonathan Togo
 • Odmiana | edytuj kod]

 • Jonatan
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Saul (hebr. שָׁאוּל; wymowa: Szaul) − postać biblijna, syn Kisza z plemienia Beniamina (ok. XI wieku p.n.e.), według Biblii pierwszy król Izraela. Swoje panowanie rozpoczął być może w 1042 p.n.e. Po krótkim okresie panowania zginął w 1010 p.n.e. w walce z Filistynami na wzgórzach Gilboa. Poprzednik Dawida. Powołany przez proroka Samuela na wodza; dokonał zjednoczenia plemion izraelskich. Twórca scentralizowanej monarchii na terenie Palestyny.Jonathan Edwards (ur. 5 października 1703, zm. 22 marca 1758) – amerykański, kolonialny kaznodzieja protestancki nurtu kongregacjonalistycznego, teolog i misjonarz w kręgach Indian. Edwards jest uważany za najwybitniejszego amerykańskiego teologa. Zasłynął jako jeden z najbardziej wszechstronnych amerykańskich teologów i filozofów oświecenia. Jego dorobek obejmuje bardzo różne dziedziny, jednak Edwardsa najczęściej kojarzy się z obroną teologii kalwinistycznej, metafizyką teologicznego determinizmu oraz dziedzictwem purytańskim. W swoim słynnym kazaniu Grzesznicy w rękach rozgniewanego Boga położył nacisk na gniew Boga wobec grzechu. Edwards skontrastował tu wizję surowego Boga z tezą o Bogu-zbawicielu. Siła oddziaływania niektórych kazań była tak dotkliwa, że niektórzy słuchacze mdleli. Przykre reakcje słuchaczy na słowa kaznodziei wywołały kontrowersje wokół „cielesnych skutków” obecności Ducha Świętego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jonatan (hebr. יְהוֹנָתָן Jehonatan lub יוֹנָתָן Jonatan; Jahwe dał) – najstarszy syn Saula – pierwszego króla Izraela. Był dzielnym żołnierzem i wyróżnił się w kilku bitwach przeciwko Filistynom. Mimo że Jonatan wiedział, iż Dawid może zostać królem zamiast niego, był jego lojalnym przyjacielem i uratował go przed Saulem. Jonatan i Saul zginęli w bitwie pod Gilboą, w której Izraelici przegrali z Filistynami. Dawid pogrążył się w smutku i ułożył żałobną pieśń na cześć Jonatana.
  Jonathan Houseman Davis (ur. 18 stycznia 1971 w Bakersfield, Kalifornia) - wokalista amerykańskiego zespołu numetalowego Korn. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 16. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.
  Jonathan Rhys Meyers, właśc. Jonathan Michael Francis O’Keeffe (ur. 27 lipca 1977 w Dublinie, w Irlandii) – irlandzki aktor filmowy i telewizyjny, model.
  Jonathan David Edwards (ur. 10 maja 1966 w Londynie) – brytyjski lekkoatleta, specjalista od trójskoku. Wielokrotny medalista wielkich światowych imprez lekkoatletycznych, do niego należy aktualny rekord świata w tej konkurencji.
  Jonathan Paul „Jony” Ive (ur. 27 lutego 1967 w Londynie) – brytyjski projektant i Główny Projektant (CDO) Apple Inc. Jest odpowiedzialny za projektowanie produktów, a także interfejs urządzeń. Jest głównym projektantem wielu produktów Apple’a, m.in.: MacBooka Pro, iMaca, MacBooka Air, iPoda, iPoda touch, iPhone’a, iPada, iPada mini, systemu iOS 7 oraz słuchawek AirPods. W 2019 roku odszedł z Apple na rzecz swojego własnego studia projektanckiego LoveFrom.
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Jahwe (hebr. יהוה) – imię własne Boga czczonego w judaizmie i chrześcijaństwie. Odnosi się do bóstwa pojmowanego na sposób monoteistyczny. Przynajmniej do czasów Mojżesza (ok. XIII w. p.n.e.), któremu, według Biblii, imię to miało zostać objawione, Żydzi oddawali mu cześć jedynie na sposób monolatrii – czcząc jedno bóstwo Jahwe, lecz nie przecząc istnieniu innych bóstw. Niektórzy uczeni podają hipotezę, jakoby kult Jahwe został przejęty z wierzeń ugaryckich. Przeczy temu tradycja elohistyczna. Imię Jahwe występuje w tekście masoreckim Starego Testamentu 6828 razy. W 25 przypadkach występuje w skróconej, późniejszej formie Jāh. Poza Biblią hebrajską znaleziono je na przykład na steli króla Meszy z IX/VIII w. p.n.e. oraz w korespondencji z Lakisz z ok. 589 r. p.n.e. Imię to jest częścią występujących w Biblii wielu imion nadawanych ludziom, jak Eliasz (hebr. Eliyyáhu), Izajasz etc.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.643 sek.