• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jon Voight  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  John Irvin (ur. 7 maja 1940 w Newcastle) – angielski reżyser filmowy i telewizyjny. Pracuje w ojczyźnie oraz w Stanach Zjednoczonych. Noe (hebr. נוח Noaḥ, arab. نوح Nūḥ, w tłumaczeniu na pol znaczy: „odpoczynek; pocieszenie”) – według Księgi Rodzaju (Rdz 6,8 - 9,29) syn Lameka i dziesiąty potomek w linii od Adama przez Seta; patriarcha, człowiek prawy i sprawiedliwy.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Jon Voight, właśc. Jonathan Vincent Voight (ur. 29 grudnia 1938 w Yonkers) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat Oscara, festiwalu w Cannes, Złotego Globu, a także nagrody krytyków filmowych w Los Angeles i Nowym Jorku za rolę w filmie Powrót do domu (1978), nominowany do Oscara, laureat Złotego Globu i BAFTA za występ w filmie Nocny kowboj (1969).

  Transformers – amerykański film, wyreżyserowany przez Michaela Baya w roku 2007, z Shią LaBeoufem, Jonem Voightem i Megan Fox w rolach głównych, nakręcony na podstawie zabawek produkowanych przez firmę Hasbro, serialu animowanego i komiksu o tym samym tytule. 24 czerwca 2009 miał premierę w Polsce film Transformers 2.W roku 2012 odbyła się premiera 3 części serii.Andriej Siergiejewicz Michałkow-Konczałowski, ros. Андре́й Серге́евич Михалко́в-Кончало́вский (ur. 20 sierpnia 1937 w Moskwie) – radziecki oraz rosyjski reżyser i scenarzysta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Yonkers w stanie Nowy Jork w rodzinie rzymskokatolickiej jako syn Barbary (z domu Kamp; 1910–95), z pochodzenia Niemki, i golfisty Elmera Voighta (z domu Voytka; 1909–73), który był z pochodzenia Słowakiem. W 1956 ukończył Archbishop Stepinac High School w White Plains, a w 1960 został absolwentem The Catholic University of America. Dorastał z dwoma braćmi, Barrym (ur. 1937), wulkanologiem na Pennsylvania State University, i Jamesem Wesleyem (ur. 21 marca 1940), znanym jako piosenkarz Chip Taylor, który napisał „Wild Thing” i „Angel of the Morning”. Jego dziadek i babka ze strony ojca byli imigrantami ze Słowacji, podczas gdy jego dziadek i babka ze strony matki byli imigrantami niemieckimi. Po ukończeniu studiów, Voight przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie rozpoczął karierę aktorską. W 1960 studiował aktorstwo w Neighborhood Playhouse, a jego mentorem był Sanford Meisner.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Arthur Asher Miller (ur. 17 października 1915 w Nowym Jorku, zm. 10 lutego 2005 w Roxbury) – amerykański dramaturg, scenarzysta, eseista i autor słuchowisk radiowych, zdobywca Nagrody Pulitzera.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pojawił się gościnnie w serialach ABC Naked City (1963), CBS The Defenders (1963) i Gunsmoke (1966-69). W styczniu 1965 wystąpił na scenie Off-Broadwayu jako Rodolfo w sztuce Arthura Millera Widok z mostu (A View from the Bridge). W 1966 roku spędził sezon w California National Shakespeare Festival. W następnym roku zdobył Theatre World Award za rolę w spektaklu That Summer, That Fall i grał tytułową rolę w komedii fantasy Philipa Kaufmana Nieustraszony Frank (Fearless Frank, 1967). Za kreację hustlera Joego Bucka w dramacie Johna Schlesingera Nocny kowboj (Midnight Cowboy, 1969) u boku Dustina Hoffmana zdobył nominację do Oscara, a także otrzymał nagrodę Złotego Globu i BAFTA. W 1978 został laureatem Oscara za kreację Luke’a Martina w filmie Powrót do domu (Coming Home).

  Magik (oryg. Guzaarish, hindi गुज़ारिश, dosł. życzenie, pragnienie) – indyjski dramat miłosny wyreżyserowany w 2010 roku przez Sanjay Leela Bhansali ( oparciu o własny scenariusz i z własną kompozycją muzyczną). W rolach głównych Hrithik Roshan i Aishwarya Rai. Producentami filmu są Sanjay Leela Bhansali i Ronnie Screwvala. Mimo tego, że oglądalność filmu pozostała na poziomie przeciętnym, zyskał on uznanie krytyków zdobywając liczne nagrody (przede wszystkim za zdjęcia, reżyserię i grę aktorską). Film, zrealizowany na Goa, porusza temat prawa człowieka sparaliżowanego do eutanazji.Kandydat (The Manchurian Candidate) – amerykański thriller z 2004 roku, oparty na powieści Richarda Condona – The Manchurian Candidate oraz na filmie Przeżyliśmy wojnę – thrillerze z 1962 roku w reżyserii Johna Frankenheimera.

  W melodramacie Franco Zeffirelli'ego Mistrz (The Champ, 1979) wcielił się w postać Billy’ego Flynna, byłego mistrza bokserskiego, który zakończył karierę. Zdobył uznanie krytyków za rolę bezwzględnego rabusia bankowego Oscara 'Manny’ego' Manheima w dramacie sensacyjno-przygodowym Andrieja Konczałowskiego Uciekający pociąg (Runaway Train, 1985). Kolejną nominaację do Złotego Globu zdobył jako John Wright w dramacie Johna Singletona Rosewood w ogniu (Rosewood, 1997). Był Noem w biblijnym filmie telewizyjnym Johna Irvina Arka Noego (1999).

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Skarb Narodów (ang. National Treasure) – amerykański film przygodowy z 2004 roku w reżyserii Jona Turteltauba. Producentem filmu był Jerry Bruckheimer.

  Grał także w filmach biograficznych: Ali (2001) jako Howard Cosell, Powstaniu (Uprising, 2001) Jona Avneta jako nazistowski oficer Jürgen Stroop i miniserialu telewizyjnym Jan Paweł II (Pope John Paul II, 2005) jako papież Jan Paweł II.

  W 2013 wygrał Złoty Glob i był dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy (w 2013 i 2015 roku) za rolę drugoplanową w serialu Ray Donovan.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Był dwukrotnie żonaty. 30 kwietnia 1962 poślubił aktorkę Lauri Peters. Jednak w roku 1967 rozwiódł się. 12 grudnia 1971 ożenił się z aktorką i modelką Marcheline Bertrand, z którą ma dwójkę dzieci: syna filmowca Jamesa (ur. 11 maja 1973) i córkę aktorkę Angelinę (ur. 4 czerwca 1975).

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Katolicki Uniwersytet Ameryki (The Catholic University of America – CUA), usytuowany w północnowschodniej części Waszyngtonu.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Słowacy (Slováci) – naród słowiański, zamieszkujący głównie Słowację – stanowią 86% jej mieszkańców (4,5 mln); mniejszości słowackie zamieszkują także Czechy , Węgry, Serbię i Polskę (Orawa i Spisz- około 1700 osób). Mówią językiem słowackim. Większość Słowaków jest katolikami, mniejszość stanowią protestanci i grekokatolicy.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Ali – amerykański film biograficzny z 2001 roku w reżyserii Michaela Manna. Oparta na faktach opowieść o burzliwym życiu boksera Muhammada Alego.
  Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.
  Powrót do domu (tytuł oryg. Coming Home) – amerykański film fabularny (dramat wojenny) z 1978 roku, wyreżyserowany przez Hala Ashby’ego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.