• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jon Ola Sand

  Przeczytaj także...
  Producent wykonawczy (ang. executive producer) – osoba, która z ramienia wytwórni filmowej bądź muzycznej ma generalny nadzór nad powstawaniem dzieła, ale zasadniczo nie uczestniczy w procesie jego realizacji. Producent wykonawczy ma kontrolę nad stanem zaawansowania produkcji filmu czy albumu, budżetem i bieżącymi kosztami, ale konkretne decyzje realizacyjne znajdują się w gestii producenta filmu lub producenta muzycznego, który jest najczęściej głównym inwestorem projektu..Erik Martin Österdahl (ur. 12 października 1973 w Sollentunie) – szwedzki producent telewizyjny. Od 2020 producent wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji. Członek Europejskiej Unii Nadawców.
  65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.

  Jon Ola Sand (ur. 21 grudnia 1961 w Oslo) – norweski producent wykonawczy, dyrektor generalny i reżyser.

  Kariera telewizyjna[ | edytuj kod]

  W 1980 zagrał w dramacie obyczajowym At dere tør! Lasse Glomma.

  Wieloletni pracownik norweskiego nadawcy publicznego Norsk Rikskringkasting (NRK). Przez ponad 15 lat zdobywał doświadczenie w pracy przy głównych produkcjach NRK i stacji TV2, jak również przy niezależnych dziełach telewizyjnych.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Dramat obyczajowy − odmiana fabularnego filmu dramatycznego, w którym akcja skupia się wokół jakiegoś problemu czy konfliktu obyczajowego.

  Jest członkiem Międzynarodowej Akademii Sztuki Telewizyjnej i Nauki, która corocznie rozdaje nagrody Emmy za produkcje telewizyjne.

  Konkurs Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

  Był reżyserem międzynarodowych imprez kulturalnych, m.in. koncertu z okazji rozdania Pokojowej Nagrody Nobla, ceremonii rozdania norweskich nagród filmowych, a także konkursu Melodi Grand Prix, stanowiącego norweskie preselekcje do Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  W latach 1998–2005 pełnił funkcję szefa norweskiej delegacji Konkursu Piosenki Eurowizji. 26 listopada 2010 Europejska Unia Nadawców poinformowała, że został wybrany na głównego inspektora wykonawczego Konkursu Piosenki Eurowizji. Kompetencje otrzymał 1 stycznia 2011. Przejmując swoją funkcję, został jednocześnie liderem sztabu managerów wykonawczych projektów, które organizowane są przez Europejską Unię Nadawców.

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  30 września 2019 zapowiedział ustąpienie z funkcji po rozegraniu finału 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w maju 2020. Na stanowisku producenta wykonawczego zastąpi go Martin Österdahl.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Mieszka w Genewie, ma również dom w Oslo.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Opracowano na podstawie materiału źródłowego.

  Norsk Rikskringkasting (NRK) – norweski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Od 1996 roku jest spółką akcyjną. Wszystkie udziały są w posiadaniu państwa. W NRK, zarówno w radiu jak i w telewizji, nie ma reklam. Instytucja utrzymuje się głównie z abonamentu płaconego przez posiadaczy odbiorników telewizyjnych.TV 2 – największa komercyjna stacja telewizyjna w Norwegii, powstała 5 września 1992 roku i jest własnością TV 2 Group.
 • 1980: At dere tør! (aktor)
 • 2001: Lenge leve livet (reżyser)
 • 2003: Nordisk julkonsert (producent)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jon Ola Sand Filmography (ang.). imdb.com. [dostęp 2014-04-19].
  2. Winners All Round (ang.). thebusinessyear.com. [dostęp 2014-04-20].
  3. Jon Ola Sand new Executive Supervisor (ang.). eurovision.tv. [dostęp 2014-04-19].
  4. Jon Ola Sand novi izvršni supervizor Pesme Evrovizije (serb.). escserbia.com. [dostęp 2014-04-20].
  5. Jon Ola Sand rezygnuje z kierownika wykonawczego Eurowizji. Co dalej?. eurowizja.org, 30 września 2019. [dostęp 2019-11-25].
  6. MARTIN ÖSTERDAHL – Nordin Agency [dostęp 2020-01-20] (ang.).
  7. Martin Österdahl is the new Eurovision Boss, Eurovisionworld, 20 stycznia 2020 [dostęp 2020-01-20].
  8. Chef des Eurovision Song Contest liebt Baumärkte (niem.). welt.de. [dostęp 2014-04-20].
  9. Jon Ola Sand (ang.). pro-labs.imdb.com. [dostęp 2014-04-20].
  Genewa (niem. Genf, fr. Genève, wł. Ginevra, romansz Genevra) – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców.Dyrektor generalny (ang. Chief Executive Officer, CEO) – osoba dysponująca ostateczną władzą wykonawczą w organizacji lub przedsiębiorstwie. Funkcjonalnie odpowiada polskiemu prezesowi zarządu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Norwegowie (norw. nordmenn) – naród germański żyjący głównie w Norwegii (ok. 4,2 mln) oraz w pozostałych krajach skandynawskich, USA (według różnych szacunków od 630 tys. do 3 mln), Kanadzie (ok. 170 tys.) i Australii. Schrystianizowani w X-XI wieku przeszli na luteranizm w XVI wieku i obecnie większość jest członkami państwowego kościoła ewangelicko-luterańskiego. Język norweski, którym posługują się Norwegowie posiada dwa przyjęte standardy zapisu: bokmål – oparty na duńskim i nynorsk – oparty na gwarach zachodniej części kraju.
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.804 sek.