• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jon Hamm  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Shrek Forever (ang. Shrek Forever After znany również jako Shrek 4 oraz Shrek Goes Fourth) – film animowany, będący kontynuacją filmu Shrek Trzeci z 2007 roku. Premiera odbyła się 21 maja 2010 w Stanach Zjednoczonych.Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.
  Jon Hamm ze swoją partnerką Jennifer Westfeldt podczas 60. wręczenia nagród Emmy
  Jon Hamm na PaleyFest 2014

  Jon Hamm, właśc. Jonathan Daniel Hamm (ur. 10 marca 1971 w Saint Louis) – amerykański aktor i producent filmowy i telewizyjny pochodzenia niemieckiego, angielskiego i irlandzkiego, występował w roli Dona Drapera w serialu Mad Men, za którą w 2008 roku zdobył nagrodę Złotego Globu dla Najlepszego aktora w dramacie telewizyjnym oraz Emmy.

  New York Daily News - piąta pod względem rozpowszechnienia gazeta codzienna w Stanach Zjednoczonych, z dziennym nakładem 632.595 egzemplarzy. Powstała w 1919 roku i była pierwszą amerykańską gazetą drukowaną w formie tabloidu. Jej właścicielem jest Mortimer Zuckerman. Daily News zdobyła dziesięć nagród Pulitzera.Vanity Fair – amerykańskie czasopismo poświęcone kulturze, polityce, życiu gwiazd i modzie, wydawane przez Condé Nast Publications. Nazwę pisma tłumaczy się jako "targowisko próżności".

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Saint Louis w Missouri jako syn Deborah i Daniela Hammów. Jego ojciec prowadził firmę przewozową, a matka była sekretarką. Jest niemieckiego, angielskiego i irlandzkiego pochodzenia; Jego nazwisko pochodzi od niemieckich imigrantów. Rodzice rozwiedli się, gdy miał dwa lata i zamieszkał w Creve Coeur w Missouri z matką. Gdy miał 10 lat jego matka zmarła na raka jelita grubego. Następnie przeniósł się do ojca, który zmarł, gdy miał 20 lat.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Rak jelita grubego (łac. carcinoma coli et recti) – nowotwór złośliwy rozwijający się w okrężnicy, wyrostku robaczkowym lub odbytnicy. Jest przyczyną 655 000 zgonów w ciągu roku na świecie.

  Uczęszczał do prywatnej szkoły John Burroughs School w Ladue, gdzie był członkiem klubu piłki nożnej, baseball i drużyny pływackiej. W pierwszej klasie szkoły podstawowej wystąpił jako Kubuś Puchatek, w wieku 16 został obsadzony w roli Judasza w musicalu Stephena Schwartza Godspell. W 1989 podjął studia na University of Texas at Austin, gdzie był członkiem Upsilon Chapter braterstwa Sigma Nu. Po śmierci ojca wrócił do aktorstwa w University of Missouri; wziął udział w reklamach, wystąpił w studenckim przedstawieniu Sen nocy letniej oraz musicalu Stephena Sondheima Zabójcy (Assassins) jako Leon Czolgosz. W 1993 roku otrzymał bakalaureat na kierunku języka angielskiego.

  Stephen Joshua Sondheim (ur. 22 marca 1930 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta musicali teatralnych, kompozytor i autor tekstów piosenek (m.in. musicalu West Side Story), laureat nagrody Pulitzera za scenariusz do musicalu Niedziela w parku z Georgem, odznaczony Medalem Wolności i National Medal of Arts.Miasto złodziei (ang. The Town, 2010) − amerykański dramat kryminalny w reżyserii Bena Afflecka. Film jest adaptacją powieści Prince of Thieves autorstwa Chucka Hogana.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Przez wiele lat przyjaźnił się z aktorem Paulem Ruddem, którego odwiedził w Hollywood w 1992 roku. W 1995 roku przeprowadził się na stałe do Los Angeles z samochodem i 150 dolarami w kieszeni. Rozpoczął pracę jako kelner i jednocześnie uczestniczył w przesłuchaniach. Występował w Sacred Fools Theater Company w Los Angeles, m.in. w tragedii szekspirowskiej Tymon Ateńczyk jako Flawiusz – główny służący Tymona. Po gościnnym występie w jednym z odcinków serialu Fox Ally McBeal (1997) zachwycający facet przy barze, w 1998 r. nie uzyskał żadnych ofert pracy. Po trzech latach został porzucony przez William Morris Agency. Kontynuował pracę jako kelner i krótko pracował jako scenograf dla pornograficznego filmu.

  Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.Berek – amerykański film komediowy w reżyserii Jeffa Tomsica (jego debiut reżyserski) napisany przez Roba McKittricka i Marka Steilena. Film oparty jest na prawdziwej historii opublikowanej w The Wall Street Journal o grupie dorosłych mężczyzn, którzy spędzają miesiąc na grze w berka. Został wydany 14 czerwca 2018 roku przez Warner Bros. Pictures, otrzymał mieszane recenzje od krytyków i zarobił 52 miliony dolarów na całym świecie.

  Pojawił się w jednym z odcinków serialu Kolorowy dom (The Hughleys, 2000) i otrzymał rolę romantycznego strażaka Burta Ridleya w serialu NBC Powrót do Providence (Providence, 2000–2001). Na kinowym ekranie zadebiutował w komedii science-fiction Clinta Eastwooda Kosmiczni kowboje (Space Cowboys, 2000) jako młody pilot, a następnie wystąpił w niezależnej komedii romantycznej Całując Jessikę Stein (Kissing Jessica Stein, 2001) oraz filmie wojennym Byliśmy żołnierzami (We Were Soldiers, 2002) obok Mela Gibsona i Madeleine Stowe. Jego kariera została dodatkowo wzmocniona, gdy zagrał rolę inspektora policji Nate Basso w serialu Babski oddział (The Division, 2002-2004). Przełomową rolę otrzymał w 2007 roku, kiedy pokonał ponad 80 kandydatów i zagrał rolę Donalda „Dona” Drapera w serialu Mad Men.

  Ally McBeal – amerykański serial telewizyjny rozgrywający się w środowisku prawniczym. Serial był emitowany w USA w latach 1997-2002, a w Polsce 1998-2003.Richard Jewell – amerykański film dramatyczny z 2019 roku w reżyserii Clinta Eastwooda, z Paulem Walterem Hauserem, Samem Rockwellem i Kathy Bates w rolach głównych, o oskarżeniu pracownika ochrony o udział w zamachu podczas Olimpiady w Atlancie w 1996 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dobry omen (ang. Good Omens) – internetowy amerykański miniserial (komedia fantasy) wyprodukowany przez The Blank Corporation, BBC Studios oraz Amazon Studios, stanowiący adaptację powieści o tym samym tytule autorstwa Neila Gaimana i Terry’ego Pratchetta. 6 odcinków zostało udostępnionych 31 maja 2019 roku na stronie internetowej platformy Amazon Studios.
  Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Babski oddział (ang. The Division, 2001-2004) – amerykański serial kryminalny stworzony przez Deborah Joy LeVine. Wyprodukowany przez Kedzie Productions.
  Kubuś Puchatek (ang. Winnie-the-Pooh) – postać z literatury dziecięcej stworzona przez brytyjskiego pisarza A. A. Milne’a.
  Leon Frank Czolgosz (ur. w maju 1873 w Detroit, zm. 29 października 1901 w Auburn) – amerykański sympatyk anarchizmu, zabójca prezydenta Williama McKinleya.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.