• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jon Clay

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Christopher Malcolm "Chris" Newton (ur. 29 września 1973 w Middlesbrough) – brytyjski kolarz torowy, trzykrotny medalista olimpijski, siedmiokrotny medalista mistrzostw świata.
  Paul Manning (ur. 6 listopada 1974 w Sutton Coldfield) – brytyjski kolarz torowy, trzykrotny medalista olimpijski, trzykrotny mistrz świata.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Jonathan Davis "Jon" Clay (ur. 26 czerwca 1963 w Leeds) – brytyjski kolarz torowy, brązowy medalista olimpijski oraz srebrny medalista torowych mistrzostw świata.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Bryan Steel (ur. 5 stycznia 1969 w Nottingham) – brytyjski kolarz torowy i szosowy, dwukrotny medalista olimpijski oraz czterokrotny medalista torowych mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwsze sukcesy w karierze Jon Clay osiągnął w 1986 roku, kiedy został wicemistrzem kraju w kolarstwie szosowym oraz zwyciężył w wyścigu Tour of the Peaks. Do 1998 roku startował głównie w wyścigach szosowych, jednak na rozgrywanych wtedy igrzyskach Wspólnoty Narodów w Kuala Lumpur wystąpił w drużynowym wyścigu na dochodzenie, zdobywając wraz z kolegami srebrny medal. W 2000 roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Sydney, gdzie wspólnie z Bryanem Steelem, Paulem Manningiem, Bradleyem Wigginsem i Chrisem Newtonem wywalczył brązowy medal w tej samej konkurencji. Na australijskich igrzyskach Clay był ponadto trzynasty w wyścigu punktowym. W tym samym roku Jon wziął udział w torowych mistrzostwach świata w Manchesterze, gdzie wraz z Newtonem, Manningiem i Wigginsem zdobył srebrny medal w drużynowym wyścigu na dochodzenie.

  Sir Bradley Marc Wiggins CBE (ur. 28 kwietnia 1980 w Gandawie, w Belgii) – brytyjski kolarz szosowy i torowy, zawodnik profesjonalnej grupy Sky Procycling.Igrzyska Wspólnoty Narodów 1998 po raz pierwszy w historii odbyły się w Azji – w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Ceremonia otwarcia igrzysk odbyła się 11 września 1998 roku, a zamknięcia 21 września 1998. Oficjalnego otwarcia dokonał król Malezji, Tuanku Jaafar. W olimpiadzie wzięło udział 3638 sportowców z rekordowej ilości, 70 narodowych reprezentacji. Zadebiutowały cztery drużyny:

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • 97. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 2000 odbyły się w brytyjskim Manchesterze w dniach 25 - 29 października 2000. W programie mistrzostw znalazły się cztery konkurencje dla kobiet: sprint, wyścig na dochodzenie wyścig punktowy oraz wyścig na 500 m i osiem konkurencji dla mężczyzn: sprint indywidualny, sprint drużynowy, wyścig na dochodzenie, wyścig punktowy, wyścig ze startu zatrzymanego, wyścig na 1 km, wyścig drużynowy na dochodzenie, madison i keirin.Leeds – miasto w północnej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie West Yorkshire. Miasto położone jest u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Aire.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.