• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Joliette

  Przeczytaj także...
  Lanaudière – region administracyjny w prowincji Quebec, w Kanadzie. Położony jest kilkadziesiąt kilometrów na północ od Montrealu. Jego wschodnią granicę stanowi Rzeka Świętego Wawrzyńca. Lanaudière podzielone jest na 6 regionalnych gmin hrabstwa oraz 72 gminy.Joliette – regionalna gmina hrabstwa (MRC) w regionie administracyjnym Lanaudière prowincji Quebec, w Kanadzie. Stolicą jest miasto Joliette. Składa się z 10 gmin: 2 miast, 6 gmin, 1 wsi i 1 parafii.
  Quebec (fr. Québec) – prowincja Kanady. Quebec jest największą prowincją w Kanadzie pod względem powierzchni, a jeśli chodzi o liczbę ludności ustępuje jedynie Ontario. Na zachodzie graniczy z Ontario, na północy przez Zatokę Hudsona z terytorium Nunavut, na wschodzie z kontynentalną częścią Nowej Fundlandii i Labradoru oraz z Nowym Brunszwikiem. Od południa graniczy ze stanami USA: Nowy Jork, New Hampshire, Vermont i Maine. Największym miastem prowincji jest Montreal. Inne duże miasta: Québec (stolica prowincji), Trois-Rivières, Sherbrooke i Drummondville.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Joliette - miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, stolica regionu Lanaudière i MRC Joliette. Początki miasta związane są z Barthélemy Joliettem, mężem Marie-Charlotte De Lanaudière, który w 1823 roku otrzymał seniorat Lavaltrie, dawniej będący własnością seniorów Lanaudière.

  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Rzeka Assomption przepływająca przez miasto Joliette

  Liczba mieszkańców Joliette wynosi 19 044. Język francuski jest językiem ojczystym dla 94,5%, angielski dla 0,7% mieszkańców (2006).

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.064 sek.