• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jolanta Jackowska-Czop  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ania z Zielonego Wzgórza (oryg. Anne of Green Gables) – powieść autorstwa kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery, pierwsza część cyklu powieściowego Ania z Zielonego Wzgórza, po raz pierwszy wydana w 1908. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1911 roku nakładem Wydawnictwa M. Arcta (późniejsze M. Arct Zakłady Wydawnicze S.A.).Agnieszka Glińska (ur. 18 lutego 1968 we Wrocławiu) - polska reżyserka spektakli teatralnych i telewizyjnych oraz aktorka.

  Jolanta Jackowska-Czop (ur. 6 kwietnia 1971 w Gliwicach) – polska aktorka teatralna i filmowa, dziennikarka.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi (1994). Zadebiutowała 5 grudnia 1992 na deskach Teatru Powszechnego w Łodzi rolą Ani Shirley w Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery w reżyserii Macieja Korwina. Była aktorką Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1994−1995), Teatru Nowego w Łodzi (1995−1996), Teatru Powszechnego w Łodzi (1996−2003), ponownie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi (od 2010). Gościnnie występowała w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi (1993) oraz łódzkim Klubie Wytwórnia (2011).

  Zemun (serb. Земун, Zemun, niem. Semlin, węg. Zimony) – dzielnica Belgradu (Serbia); port u ujścia Sawy do Dunaju. Do 1934 roku Zemun był miastem osobnym od Belgradu Należał do Austro-Węgier aż do końca ich istnienia. Granica miasta na rzece Sawie stanowiła również granicę państwa Habsburgów i Turcji. Także podczas drugiej wojny światowej Zemun był oddzielony od Belgradu, przynależał wówczas do terenów chorwackich. Rok po wyzwoleniu przez rosyjską armię w 1944 roku ponownie został przyłączony i stał się integralną częścią Belgradu.Radio Plus - sieć stacji radiowych, wspólny projekt grup medialnych Eurozet i Time SA. W skład sieci - na podstawie umów operatorskich bądź franczyzowych - wchodzą głównie rozgłośnie diecezjalne.

  Wystąpiła w kilkudziesięciu rolach teatralnych w spektaklach takich reżyserów jak Krzysztof Babicki (jako Jenny Brunies w Było sobie kiedyś miasto Güntera Grassa), Jacek Chmielnik (jako Klara w Ślubach panieńskich Aleksandra Fredry), Wojciech Adamczyk (jako Emilka i Rebeka Gibbs w Naszym mieście Thorntona Wildera), Agnieszka Glińska (jako Mela w Moralności Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej), Andrzej Szczytko (jako Anita w Antygonie w Nowym Jorku Janusza Głowackiego), Lech Raczak (w Balu w operze Juliana Tuwima) oraz Piotr Sieklucki (jako Dasza w Akimudach Wiktora Jerofiejewa).

  e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie . Wróżkowie Chrzestni według Nickelodeon Polska, w Disney Channel, KidsCo i Disney XD Przygody Timmy’ego (ang. The Fairly OddParents, 2001-teraz) – amerykański serial animowany, w Polsce emitowany przez Disney Channel, KidsCo, Nickelodeon Polska i Disney XD.

  Jest laureatką nagrody krytyków „Głosu Porannego” za rolę Soni Marmieładowej w Zbrodni i karze Fiodora Dostojewskiego na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (1994), nagrody wojewody gdańskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru za rolę Thomasiny Coverly w Arkadii Toma Stopparda i Hildy w Ja, Maestro Hrafnhildura Hagalina Gudmundsdottira (1995), indywidualnej nagrody jurorskiej i pierwszej nagrody na 35. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu (2006) oraz Złotego Medalu im. Maji Dimitrijević podczas XXXII Międzynarodowego Festiwalu Monodramu i Pantomimy w Zemunie, za monodram Yotam Navy Semel w reżyserii Karoliny Szymczyk-Majchrzak.

  Bal w Operze – katastroficzny poemat Juliana Tuwima, przez wielu krytyków oceniany jako arcydzieło XX-wiecznej literatury polskiej oraz najwybitniejsze ówczesne dzieło satyryczne; napisany w 1936, w całości wydany dopiero w 1982 roku.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W latach 2001–2002 prowadziła reporterski program Takie jest życie w TVP3 Łódź. Od sierpnia 2003 roku współpracowała z Telewizją Toya i Regionalną Rozgłośnią Katolicką Radia Plus jako dziennikarka, lektor oraz prezenter. Była także rzecznikiem prasowym Teatru Nowego w Łodzi.

  W 2019 roku została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  Dziadek do orzechów (ang. The Nutcracker and the Mouseking, niem. Nussknacker und Mausekönig, ros. Shchelkunchik, 2004) – amerykańsko-niemiecko-rosyjski film animowany, adaptacja powieści Dziadek do Orzechów E.T.A. Hoffmanna.Telewizja Polska S.A. Oddział w Łodzi (na antenie posługuje się nazwą TVP Łódź, Telewizja Łódź) – Oddział Terenowy TVP obejmujący zasięgiem przeważającą część województwa łódzkiego oraz ościennych powiatów. Siedziba TVP Łódź mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 13, w gmachu zlokalizowanym u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Siedziba telewizji często mylnie utożsamiana jest z wieżowcem przy ulicy Sienkiewicza 3/5, przede wszystkim z powodu znajdujących się na jego szczycie nadajników Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Łódź/Sienkiewicza. W rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od strony północnej i zachodniej, pod adresem Narutowicza 13. Sam wieżowiec stanowi obecnie własność marszałka województwa, powiatu łódzkiego wschodniego i skarbu państwa. Do TVP Łódź należy również część parterowego pawilonu przy ul. Cmentarnej 9/11, gdzie mieści się Baza Wydziału Transmisji i Wydziału Transportu TVP.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Była żoną aktora Ireneusza Czopa, z którym ma syna Michała Konstantego.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Anne Blythe z domu Shirley (imię oryginalne, w polskim tłumaczeniu Anna Shirley) – główna bohaterka cyklu powieści młodzieżowych Lucy Maud Montgomery pod tytułem Ania z Zielonego Wzgórza.
  Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce 27 marca 1957 roku.
  Damy i huzary – trzyaktowa komedia Aleksandra Fredry wystawiona po raz pierwszy we Lwowie w 1825, wydana w 1826 w Wiedniu.
  Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.
  Ostateczni mściciele (ang. Ultimate Avengers: The Movie, 2006) − amerykański film animowany w reżyserii Stevena E. Gordona i Curta Geda. Jest to pierwszy film serii Marvel Animated Features.
  Lech Raczak (ur. 1946) – polski reżyser teatralny, teatrolog, dramatopisarz; współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia. W latach 1995-1998 dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. Od 1993 do 2012 r. dyrektor artystyczny poznańskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Malta". Od 2003 r. wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Współpracuje jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce (Sekta, Asocjacja 2006), a także we Włoszech (Basho w Modenie, Arca w Katanii, Aenigma w Urbino, Uqbar w Weronie). Realizuje przedstawienia dla Centrum Kultury "Zamek". Reżyseruje w teatrach dramatycznych (Teatr Polski w Poznaniu, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Teatr Studio w Warszawie i Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy). Łącznie wyreżyserował ponad 50 przedstawień. Jest autorem scenariuszy większości z nich. Kilka z jego przedstawień zostało zarejestrowanych dla telewizji. Teksty teatrologiczne publikowane były w Polsce, USA, we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
  Prawo Agaty – polski serial obyczajowy w reżyserii Macieja Migasa z Agnieszką Dygant w roli głównej. Pomysłodawczynią serialu jest Katarzyna Frankowska. W czołówce wykorzystano piosenkę Amy Macdonald "This Is The Life".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.962 sek.