• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jokkmokk

  Przeczytaj także...
  Murjek – miejscowość (småort) w północnej Szwecji, w Laponii, na kole podbiegunowym. Murjek należy do gminy Jokkmokk w regionie Norrbotten i liczy ok. 100 mieszkańców (2005).Gmina Jokkmokk (szw. Jokkmokks kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Norrbotten, siedzibą jej władz jest Jokkmokk.
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  Jokkmokk (lule Jåhkåmåhkke) – miejscowość w północnej Szwecji, w Laponii; siedziba gminy Jokkmokk w regionie Norrbotten. Liczy ok. 3000 mieszkańców (2005).

  Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Murjeku, z którą Jokkmokk posiada dogodne połączenie autobusowe. Jest tu też nieeksploatowane lotnisko.

  W Jokkmokk znajduje się Muzeum Ájtte, poświęcone zwyczajom Samów, zwanych Lapończykami. Co roku organizuje się tam zimowy festiwal, podczas którego można spróbować tradycyjnych potraw i napojów, zakupić przedmioty wytwarzane przez lokalnych rzemieślników, a także obejrzeć przedstawienia oraz wyścigi reniferów. Obok muzeum znajduje się ciekawe alpinarium.

  Laponia (fiń. Lappi, szw. i norw. Lappland, ros. Лапландия, lapońskie Sápmi) – region w północnej Europie, obejmujący swoim zasięgiem Półwysep Kolski w Rosji oraz północne tereny trzech państw nordyckich: Finlandii, Szwecji i Norwegii. Zajmuje obszar ok. 380 000 km².Norrbotten to jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (szw. län). Graniczy z regionem Västerbotten i Zatoką Botnicką, a także z terytorium Norwegii (okręg Nordland i Troms) oraz z Laponią (Finlandia). Stolicą regionu (residenstad) od 1856 jest Luleå.
  Kościół drewniany w Jokkmokku
  Wystawa w Muzeum Attje w Jokkmokk

  Linki zewnętrzne[]

 • Informacja turystyczna w Jokkmokk
 • Muzeum Ájtte w Jokkmokk
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Języki lapońskie (jęz. saamskie, saami) – grupa języków ugrofińskich (rodzina uralska), różniących się jednak dość znacznie od pozostałych języków ugrofińskich i nie zaliczanych do żadnego z trzech głównych zespołów językowych tj. bałtyckofińskiego, permskiego ani wołżańskiego. Posługuje się nimi ok. 35 tys. Lapończyków, zamieszkujących Laponię na dalekiej północy Skandynawii. Pozostałe około 100 tys. Lapończyków mówi językami urzędowymi krajów, w których mieszkają. Wszystkie języki lapońskie (oprócz języka północnolapońskiego) są zagrożone wymarciem.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.