• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Jokanga

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Obwód murmański (ros. Мурманская область) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona na północnym zachodzie europejskiej części kraju.
  Morze Barentsa (norw. Barentshavet), do 1853 Morze Murmańskie – marginalne morze w Oceanie Arktycznym, między Europą Północną, archipelagami Svalbard i Ziemią Franciszka Józefa oraz Wyspą Niedźwiedzią i Nową Ziemią. Na zachodzie łączy się z Morzem Norweskim. Powierzchnia morza 1424 tys. km², średnia głębokość 229 m, głębokość maksymalna 600 m. Objętość 316 tys. km³. Morze znajduje się na szelfie kontynentalnym. Południowo-zachodnia część morza nie zamarza w zimie ze względu na wpływ ciepłego prądu Północnoatlantyckiego. Południowo-wschodnia część morza znana jest jako Morze Peczorskie. Morze Barentsa ma duże znaczenie dla transportu i rybołówstwa – istnieją tutaj ważne porty – Murmańsk (Rosja) i Vardø (Norwegia). Przed II wojną światową, dostęp do Morza Barentsa miała również Finlandia: Petsamo było jedynym wolnym od lodu portem. Poważnym problemem jest radioaktywne zanieczyszczenie morza ze względu na działalność rosyjskiej floty jądrowej i norweskiego zakładu do przetwarzania odpadów radioaktywnych. Ostatnio część morskiego szelfu Morza Barentsa w kierunku Spitsbergenu stała się przedmiotem sporów terytorialnych Rosji i Norwegii (jak również innych państw), głównie z powodu występujących tu znacznych zasobów gazu ziemnego.

  Jokanga (ros. Йоканга) – rzeka w północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim. Ma 203 km długości a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 6020 km². Wypływa z jeziora Ałoziero i uchodzi do Morza Barentsa w pobliżu miejscowości Ostrownoj.

  Suchaja (ros. Сухая) – rzeka w północno-zachodniej Rosji, w obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim, prawy dopływ Jokangi. Ma 203 km długości a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 1340 km². Źródło rzeki znajdują się w północnej części Półwyspu Kolskiego. Głównym jej dopływem jest Zołotaja.Półwysep Kolski (ros. Кольский полуостров) – europejski półwysep w północno-zachodniej części Rosji, oblany wodami Morza Białego i Morza Barentsa, o powierzchni 100 tys. km². Jego południowa część przecina koło podbiegunowe północne.

  Dopływy prawe: Rowa, Suchaja, Pujwa, Adijok, Łyljok, Pułonga, lewe: Pokkruej

  Ałoziero, także Ało-jarwi (ros. Алозеро; Ало-ярви) – jezioro polodowcowe w europejskiej części Rosji, w północnej Karelii. Zajmuje powierzchnię 6,8 km². Jest połączone z jeziorami Julijarwi i Wierchnieje Kujto. Na jeziorze znajduje się 10 wysp o łącznej powierzchni 0,12 km². Z jeziora wypływa rzeka Jokanga.

  Bibliografia[]

 • Artykuł na slovari.yandex.ru (rus.) [dostęp 24 marca 2014]
 • Artykuł na textual.ru (rus.) [dostęp 24 marca 2014]
 • Średni przepływ wody (ang.) [dostęp 24 marca 2014] • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.