• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Johns Hopkins University

  Przeczytaj także...
  Mila na godzinę (mph, z ang. miles per hour) – stosowana w krajach anglosaskich jednostka prędkości równa jednej mili angielskiej na godzinę.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Johns Hopkins (ur. 19 maja 1795, zm. 24 września 1873 w Baltimore) – amerykański przemysłowiec, główny fundator znanego prywatnego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i szpitala jego imienia.

  Johns Hopkins University (pol. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa) – amerykański uniwersytet prywatny, działający w Baltimore, w stanie Maryland.

  Uniwersytet został założony w 1876 roku, a nazwę otrzymał od Johnsa Hopkinsa, który przekazał na uniwersytet darowiznę w wysokości 7 mln dolarów. Pierwszym rektorem uczelni został Daniel Coit Gilman, który kładł nacisk na dobór kadry profesorskiej. Dzięki temu w latach 70. i 80. XIX wieku Uniwersytet Johnsa Hopkinsa był najlepszą szkołą wyższą w Stanach Zjednoczonych. Była to pierwsza uczelnia, która przyznawała tytuł „Ph. D. factory”.

  Kilometr na godzinę – powszechnie stosowana jednostka szybkości lub wartości prędkości, oznaczana km/h. W języku angielskim używane są również oznaczenia kph oraz kmph (przez analogię do mph). Obiekt poruszający się z prędkością 1 km/h w ciągu 1 godziny przebędzie drogę 1 kilometra.III Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbyły się w austriackiej miejscowości Innsbruck w dniach 14 - 20 stycznia 1984. Pierwszy raz sport pokazowy odbywał się podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie i trzydziestu narciarzy wystartowało w slalomie gigancie.

  Znani absolwenci[]

  Jednym z pierwszych absolwentów Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa był Woodrow Wilson.

  Innym znanym absolwentem jest Mike May, który stracił wzrok w wieku 3 lat, a następnie – po 43 latach – odzyskał go częściowo, w wyniku przeszczepu komórek macierzystych. Ustanowił rekord świata prędkości zjazdu na nartach przez niewidomego na 104,6 km/h (65 mi/h) i zdobył trzy brązowe medale na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w 1984.

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Michael G. May (ur. w 1954) – amerykański przedsiębiorca i sportowiec, który stracił wzrok w wyniku eksplozji chemicznej w wieku 3 lat, ale odzyskał częściowo widzenie w 2000, w wieku 46 lat, po przeszczepie rogówki i pionierskim przeszczepie komórek macierzystych wykonanym przez oftalmologa z San Francisco Daniela Goodmana.
 • Biblioteka Eisenhowera

 • Przypisy

  1. About President Daniels (ang.). Johns Hopkins University. [dostęp 2015-02-26].
  2. Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (pol.). WN PWN. [dostęp 2012-05-12].
  3. A Brief History of JHU (ang.). Johns Hopkins University. [dostęp 2015-02-26].
  4. Michael Abrams: Sight Unseen. [dostęp 2010-03-07].
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Komórki macierzyste (dosłowny przekład z innych języków: komórki pnia) – komórki mające jednocześnie dwie zdolności:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Thomas Woodrow Wilson (ur. 28 grudnia 1856 w Staunton w stanie Wirginia, zm. 3 lutego 1924 w Waszyngtonie) – dwudziesty ósmy prezydent USA (1913–1921).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.